Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az internacionalizmus és a...

Az internacionalizmus és a globalizmus közt mi a különbség?

Figyelt kérdés
Az internacionalizmust a kommunisták emlegették,a globalizmust meg a kapitalisták

2017. ápr. 12. 13:48
 1/4 anonim ***** válasza:
40%
Igazából, a leginternacionalistábbak a liberálisok.
2017. ápr. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
89%
Jó példa a különbség vizsgálatára Japán, ahol nincs internacionalizmus, viszont a globalizált világban jelentős szerepet vállal például elektronikában vagy számítástechnikában.
2017. ápr. 12. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
47%
Az internacionalizmus szar, a globalizmus még szarabb. Nagyjából ennyi.
2017. ápr. 12. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az internacionalizmus igazából egyfajta taktika volt.

Maga a szó nemzetköziséget jelent,és a népek közötti barátság,együttműködés majd egyesülés a célja

A gyakorlatban arról szólt a dolog,hogy minden országban fogjanak össze a proletárok a burzsoázia eltörléséért,és a kommunizmus építéséért.

Ami fontos,hogy nyilván ők a nacionalizmust elítélték,mert egy nagy közös kommunista közösséget akartak kiépíteni,míg a nacionalisták a saját országokat akarták a többi fölé helyezni.

Tehát ez egy eszme,ami az aktuális politikai rendszerre lett szabva.


A globalizáció egy folyamat

Pontos definíciója nincs,mert igazából egy folyamatosan változó társadalmi folyamatra használjuk a szót,de valami ilyesmi:


„A globalizáció a világot átfogó társadalmi kapcsolatok intenzitásának növekedése, amely révén távoli helyek úgy kapcsolódnak össze egymással, hogy az egyik helyen bekövetkező eseményeket sok kilométernyi távolságban lejátszódó folyamatok befolyásolják, és viszont.”


Tehát a globalizáció az a folyamat,amit az internet,a telefon stb indított el(legalábbis ha a 20-21.századról beszélünk,mert egyébként a Hanza-szövetségig vissza lehetne menni),és ezeknek hála a gyors információáramlás befolyásolja az emberek gondolkodásmódját, országok közötti kapcsolatot,a gazdasági-pénzügyi életet és így a társadalmakat is.

A globalizációnak éppen ezért több alfajtája is van.

Pl van nyelvi globalizáció is,ami azt jelenti,hogy az információ áramlásnak(itt főleg szövegekről,könyvekről beszélünk)köszönhetően sok szó kerül be egyik nyelvből a másikba,mert nincs neki megfelelője vagy nyelvészetileg már túlfordítás lenne átírni a szót.


De van gazdasági globalizáció is,aminek a következménye a szabadkereskedelem,a vámnélküliség és az ezekhez kapcsolódó elméletek,pl a Komparatív elmélet.


De ide tartozik a Homogenizálódás,ami a pénzügyi és kulturális összeolvadást jelenti,erre példa a McDonald's


És ugye ehhez társulnak mostanában a filozófiai viták.


A liberálisok szerint ezek a kapcsolatrendszerek biztosítják a békét,és azt,hogy ne ismétlődjön meg a 2.VH.

Azzal,hogy megnyílnak a határok és több kultúra találkozhat egymással nő az emberek szociális érzékenysége,sokkal befogadóbbak lesznek,együtt sokkal hatékonyabbak tudnak lenni az országok,és ebből a folyamatból mindenki profitálhat


A konzervatívok szerint viszont ez káros folyamat,mert a végén nem maradnak önálló kultúrák,hanem egy nagy massza lesz,és úgy gondolják,hogy ezeket a társadalmi folyamatokat felülről szabályozni kell,tehát nem szabad hagyni a népek/kultúrák keveredését.

Ezenkívül bírálják,hogy nő a társadalmi rétegek közötti szakadék,a multicégek miatt a kisvállalkozók nem tudják tartani a lépést,nő a munkanélküliség,és a fejlődés se azonos ütemben működik,a leszakadt országok nem tudnak úgy fejlődni,mint a gazdagabb országot.


Ezenkívül a legerősebb bírálat jobb és baloldalról is az,hogy a globalizáció elkezdett rossz irányba haladni,mert a nemzetközi pénzhatalmak vagyonának a gyarapítása a cél,míg a szociális háló és az emberek védelme háttérbe szorult.


Ezzel kapcsolatban is indultak el társadalmi folyamatok:


Baloldalon a civilszervezetek és a kormány által(már ahol) erősített szociális hálóval próbálnak kompenzálni,és a fejlettebb országokban a társadalom részéről már elvárás,hogy a nagy cégek támogassanak társadalmi kezdeményezéseket és figyeljenek a környezettudatosságra.

A jobboldalon pedig a radikálisabb vonal kezdett el erősödni.Úgy gondolják,hogy az egész rendszert újra kell gondolni és mindent el kell törölni,ami a globalizációval kapcsolatos,mert nem működik.

2017. ápr. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!