A rendszerváltás után miért nem tettünk semmit a határmódosítások érdekében?
A rendszerváltás után szerintem jó lehetőségeink lettek volna egy bécsi döntések szerinti határmódosításokra, sőt még annál is többre is.
A délszláv háborúban segítettük a horvátokat fegyverrel, miért nem vettük vissza a Vajdaság legalább egy részét, de akár az egészét is? Senki nem szólt volna ellene, a szerbeket ott ütötte a Nyugat ahol érte.
Vagy a megalakuló Szlovákiával is megegyezhettünk volna, de ha nem sikerül, két hét alatt visszavehettük volna a magyarlakta területeket, akár Pozsonyt is. Senki nem védte volna őket meg, a csehek lenézték őket, a Nyugatnak meg volt elég baja a délszlávok miatt.
Erdély kérdése lett volna a legneccesebb, hiszen hatalmas terület, de az északi részét szerintem meg lehetett volna próbálni, bár egy Románia elleni katonai akció már merészebb lett volna, de ha kihasználjuk forradalom miatti felfordulást, vagy a "fekete márciuskor" a magyarok védelmében felléphettünk volna.
Valamint állítólag az ukránok tárgyaltak volna Kárpátalja visszacsatolásáról persze ez lehet csak urban legend.
Ez nyilván az összes szoba jöhető terület együttvéve, de legalább itt-ott megpróbálhattunk volna tenni Trianon (vagy párizsi döntés, mindegy) ellen.
Az a kérdésem, hogy miért nem merült még csak fel sem a kérdés?
Azért, amiért belpolitikánkat és gazdaságunkat is tekintve szarul állunk: a kormányok. Az utóbbi évtizedekben több tucat nép élt a népek önrendelkezésének jogával: csehek, szlovákok, szlovének, horvátok, bosnyákok, montenegróiak, macedónok, ukránok, beloruszok, lettek, litvánok, észtek, kazahok stb. legutóbb pedig Koszovó. Csak és kizárólag a magyarok maradtak ki ebből.
Minden népnek joga van eldönteni, hogy melyik országhoz akar, illetve nem akar tartozni. Igazából nekünk csak annyi lenne a dolgunk, hogy ezt kihasználjuk.
Ha lenne egy alkalmas kormányunk, akkor nem kellene sok idő, hogy kiharcolja legrosszabb esetben a területi autonómiát (ami a belső önrendelkezéshez tartozik), vagy például dél-szlovákiai, kárpátaljai területeken pedig egy népszavazás általi határrevíziót.
Nem poénból rohasztották le a magyar gazdaságot és hadsereget, kérdező. Pont az ilyen dolgok miatt, nehogy felmerüljön bennünk bármi hasonló gondolat.
Kárpátaljáról én meg azt hallottam, hogy nem csak egy urban legend.
Miért kellett volna?
Mi az amit manapság ne tudsz megtenni pl. Romániában? Szabadon letelepedhetsz, ingatlanokat, vásárolhatsz, céget alapíthatsz, vállalkozhatsz stb..
-a határontúliak akár csak 50% -a is megszavazná, hogy Mo.-hoz csatlakozzon? Kizárt!
Nem az ország területének nagysága a döntő. Inkább azon kellene elgondolkozni, hogy pl. Hollandia vagy Dánia miért ér el a mezőgazdaságban kitűnő eredményeket mikor sokkal kisebb területen , sokkal rosszabb időjárási talajtani stb. feltételekkel termel.
Nem beszélve arról, hogy a visszacsatolással egy csomó kisebbséget is át kéne venni. Pl. komplett Romániában 6-7 % lehet a magyarok aránya.
"Minden népnek joga van eldönteni, hogy melyik országhoz akar, illetve nem akar tartozni. Igazából nekünk csak annyi lenne a dolgunk, hogy ezt kihasználjuk. "
Aha........ És szerinted a Kárpátaljai 10% -os , vagy a szlovákiai határontúliak 8,5 % -a közül mennyien szavaznák meg? A többi 90%-ról, vagy a Horvátországi 100%-ról nem is beszélve.
Itt egyesek baromira el vannak tévedve Csak ezt a trianont mantrázzák állandóan, de konkrétumokról fogalmuk sincs.
Azért szerintem kedves 5. 6-os te is el vagy tévedve...
Egyrészt én nem beszéltem Horvátországrl mint visszacsatolandó területről egy szóval sem. Másrészt Kárpátalja amúgy sem kizárt hogy önálló lesz egyszer mert nem ukrán, hanem ruszin többségű, és az ukránok elnyomják a ruszinokat, míg korábban Magyarország részeként jobb helyzetük volt. Ne is keresgess a wikipédián a ruszin többségű Ungvár vagy Munkács után, mert Ukrajnában nem ismerik el, hogy ők egyáltalán léteznek, az ukránok közé számolják őket. De a bécsi döntések idején népszavazást követeltek a visszacsatolás érdekében.
Másrészt semmi értelme a magyar népességet a teljes Románia vagy Szlovákia népességéhez mérni. Én Észak-Erdélyről és a bécsi döntések szerinti déli Felvidékről beszélek. Megemlítettem Pozsonyt mert azt magyar városnak tartom, az első vh előtt lakosságának mindössze 15% volt szlovák... Azért gondolom nem kell magyarázni, hogy ezeken a területeken milyen mértékű kitelepítések és román, szlovák betelepítések zajlottak, hogy mesterségesen lejjebb nyomják a magyar lakosság arányát.
Kérdező!
Alap történelmi dolgokkal nem vagy tisztában. És a többiek sem. Kárpátalját 1940-en harccal foglalták el, és nem béketárgyalással.
Az ellenálló, visszavonuló Szics -gárdával pedig brutálisan elbántak a magyar csapatok.
Vajdaságnak bő 10%-a magyar? És a többiekkel mi lesz. Egyáltalán a 10% akarna egyáltalán csatlakozni Mo.-hoz.
Szerinted É. -Erdélyben mennyi is a határontúliak aránya? Ők akarnának Mo. -hoz csatlakozni? Mi lesz a többi nemzetiségiekkel?
Sajnos nem találtam meg a második vh-s népszavazási kezdeményezéssel kapcsolatban a cikket, de 1991-ben volt egy népszavazás Kárpátalján (tudom, hogy katonai erővel vonultunk be Kárpátaljára).
Talán az egész Vajdaság visszacsatolása túlzó, ezért itt is csak ismételni tudom magam: a bécsi döntéseket kellene alapul venni.
És ne csak a lakosságot nézzük! Egyrészt a helyi hatóságok az elmúlt száz évben úgy alakították az arányokat ahogy akarták, például ránk erőltetett lakosságcserékkel, a délvidéki magyarok tízezreinek lemészárlásával és még több tízezrek elüldözésével (összesen néhány hónap alatt 100 ezer magyar és sok ezer német tűnt el a Vajdaságból). Érdemes alapul venni az 1910-es népszámlálást és összevetni mondjuk 1930-as romániaival...
Azt sem árt elfelejteni, hogy a határontúli településeket magyarok tették nagyvárosokká és a mai arculatuk nagy részét is magyarok alakították ki. A folyókat magyarok tették alkalmassá a hajózásra (Vaskapu).
Egyébként más a népszámlálási eredmény és más a valóság. Sokat jártam a Vajdaságban, Topolyán, ahol kicsivel 50% felett van hivatalosan a magyarok aránya. Én viszont ott léteim alatt mást tapasztaltam.
Egyszer egy nagyváradi lakostól is olvastam hasonlót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!