Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Igaz az, hogy a nyugati...

Igaz az, hogy a nyugati országokban is egyre inkább csökken a jólét?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm mondta, hogy Angliában és Németországban is egyre nehezebb megélni az átlagembereknek.


Mielőtt valaki elkezdene kötekedni, hogy "én akkor is szívesebben élnék ott, mint itt" és "akkor költözz Észak-Koreába", szeretném jelezni, hogy tisztában vagyok vele, hogy arrafelé jobban élnek, mint mi.


De ha a magyar jólétet vesszük mondjuk 120 egységnek és az angolt mondjuk 200-nak, akkor ők abból a 200-ból lefelé mennek évről-évre, vagy felfelé?


2014. jún. 16. 06:23
 1/10 anonim ***** válasza:
55%
Nálunk egyre nehezebb megélni. Külföldön csak kevesebbet engedhetnek meg maguknak, mint eddig. De azért a megélhetésen nem kell spórolniuk.
2014. jún. 16. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
96%

Mi Németországban élünk régóta (több, mint 30 éve) és igen látványoasan csökken az életszínvonal.


Ugyanannyi jövedelemböl ezelött 10 évvel még böven tudtunk spórolni amellett, hogy kényelmesen megéltünk, és évente belefért egy hosszabb nyaralás is, ma a nyaralásról szó sem lehet, mindent alaposan meggondolunk, hogy meg tudjuk-e venni (itt nem luxusra kell gondolni, hanem ruhaféle, drágább élelmiszer), és hónap végére a számlák közel 0-ra futnak, söt lassan az öregkorunkra félretett pénzt is kezdhetjük elkölteni.

2014. jún. 16. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
47%
Ennek oka az, hogy 30 éve még egy dúsgazdag németnek sem kellett költenie mobiltelefonra, internetszámlára, dráguló benzinre, 5 évig működő hűtőre, mosógépre. Ha Magyarország fejlődik, az azért van, mert a 0-ról van lehetőség 0,1-re növekedni, de 10 egységről 9,9-re könnyen zuhanhat a gazdaság ha az olcsóbb keleti picit elszed tőle.
2014. jún. 16. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen. Túlnépesedés, globális haszonmaximalizáció a multiknál, munkahely-verseny, magas munkanélküliség. Ezek mindenképp negatív irányba befolyásolják a "jólétet" a nyugati, fejlett országokban is.
2014. jún. 16. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
46%

Igen, csökken. És azért látványosabban, mert a jóból kicsit visszacsúszni mindig sokkal rosszabb, mint eleve rosszabb körülmények között élni. A csökkenés fő jele az, hogy ott is csúszik széjjel a társadalom. Van egy kicsi réteg, amelyiknek jobb, egy kicsi, amelyiknek nem sokat változik, és egy nagy, amelyik szép lassan, de biztosan csúszik lefelé.


Ha az okait keressük, az nagyon sokrétű. De alapvetően az, hogy a világ hosszú távon csak egyensúlyban működik jól. Mára a világ boldogabbik (gazdagabbik) fele annyira lerabolta a szegényebbik felét, hogy ott a diktatúrák egyre nagyobb méreteket öltenek. Ezt a technika fejlődése is lehetővé teszi. Ezért ott az élet sokaknak kezd elviselhetetlenné válni, ezért - ugyancsak a technikai lehetőségek miatt - elkezdenek onnan a gazdagabb országok felé vándorolni. Ez a folyamat kizárólag a felzárkóztatással állítható meg, fél világot nem lehet kerítéssel megakadályozni a vándorlásban. El fogják söpörni a kerítéseket, ráadásul az olyanok építése is sokba kerül. De erre a világ nagy része még nem jött rá (vagy nem képes megemészteni), ezért védekezéssel próbálkozik. Ez csak a feszültségeket növeli. Tudomásul kell venni, hogy egyszer mindenért fizetni kell. A gyarmatosítás jólétéért úgy tűnik hamarosan.

2014. jún. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
63%

Inkább stagnál.

Ha csökken is, akkor az lassan történik.

2014. jún. 16. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem inkább stagnál, de ott is megfigyelhető a társadalmi különbségek növekedése.


Ennek oka egyrészt demográfiai okokra vezethető vissza: bevándorlás és ott is jellemző, hogy a jól képzett, jómódú emberek kevés gyermeket vállalnak, míg az alacsonyabb iskolázottságú szegényeknél viszonylag sok gyerek születik, így fokozódnak a különbségek.


A másik oka a társadalmi különbségek növekedésének a technikai fejlődés. Felértékelődött a magasan képzett munkaerő, míg a számítógépek, automatizálás, robotok olcsóvá válása, elterjedése miatt az alacsonyan képzett munkaerő elértéktelenedik.


Ezen kívül a pénzügyi rendszernek is szerepe lehet a folyamatban. A jobb módúak, akik tőkével rendelkeznek, a befektetéseikkel tovább növelhetik a vagyonukat (pl. vállalkozás, tőzsde, kötvények), míg a szegényeknél, akik inkább hiteleket vesznek fel, a kamatok révén finanszírozzák ezt, bár most a válság miatti tőzsdei visszaesés és rekord alacsony kamatok miatt ennek jelentősége csökkenhetett.

2014. jún. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
46%

Van benne némi igazság, hogy nyugaton is egyre csökken az életszínvonal. Mi olyan 10 éve jöttünk ki Angliába. Én nyelvtudás hiánya miatt nem dolgoztam még. Mégis elég volt a férjem fizetése, és még spórolni is tudtunk. Pedig lakást béreltünk, nem éltünk idegenekkel egy fedél alatt.

Még mindig ugyanabban a lakásban élünk, még mindig nem közösködünk senkivel, ma már én is dolgozom, és a kettőnk fizetése annyit ér ma, mint 10 éve csak a férjem fizetése ért. Ha ma nem dolgoznék, akkor nem lenne elég 1 fizetés.

2014. jún. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Előbb,utóbb őket is felélik a bevándorlók.
2014. jún. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
90%
jönnek a cigók
2014. jún. 16. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!