Elmentem szavazni, nem engedték, hogy saját tollat használjak. Miért?
"sokkal könnyebb pár embert lefizetni, hogy ők szavazzanak eltűnő tintával"
Nem egyszerűbb lefizetni, hogy ne menjen el szavazni? Tudtommal nem kötelező...Le vagy maradva pár évvel.... Nincs kétségem, kikre szavaztál.... :)))
> Nem egyszerűbb lefizetni, hogy ne menjen el szavazni?
Meg le lehet fizetni egy semlegest, vagy másik pártra szavazót arra is, hogy az megbízó pártjára szavazzon. De, csak annak pontosan mi értelme van? Szignifikáns eredményváltozáshoz olyan mértékben kellene ezt megtenni, hogy valahol biztosan kibújt volna a szög a zsákból.
> Nincs kétségem, kikre szavaztál
Akkor vagy parafenomén vagy, vagy simán csak úgy ítélsz meg embereket, hogy semmit nem tudsz róluk, vagy egyszerűen csak nem gondoltad át az általam leírtakat, illetve a saját álláspontodat. Oké, értem, poénnak jó volt, de azért nézzük meg komolyabban is a dolgot.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Nézzük meg azért a dolgok matematikáját.
I) Nézzük meg mi a helyzet a jelöltekre történő szavazásnál.
I.a) Ha a szavazófülkében van eltűnő tintás toll, akkor az ugye minden szavazatra hat, nem csak egy bizonyos pártra leadott szavazatokra. Tehát x%-al csökkenti az A, B és C pártra leadott szavazatokat is, illetve ugyanennyivel az összes szavazatok számát is. Ergo az A, B és C pártra leadott szavazatok egymáshoz viszonyított aránya nem változik. (Matematikailag: ( a/n = a*(100-x)% / n*(100-x)% )
Ergo itt matematikai szempontból nem lehetséges csalni. Innen már lényegtelen, hogy technikailag mi a helyzet.
I.b) Mondjuk A párt megkér pár szimpatizánst, hogy szavazzon eltűnő tintával. Ha jól időzítik a tinta eltűnését, akkor mondjuk az első szavazásnál még beleszámítódok az eredménybe. Utána lehet kiabálni csalást, kérni a szavazatok újraszámítását. Mivel addigra a tinta eltűnik, ezért egészen más eredmény jön ki. Akkor aztán tényleg lehet kiabálni választási csalást. Egy vesztes párt számára ez – természetesen nem etikus, de – pl. egészen ésszerű csalási mód lenne. Ezt megakadályozandó lenne értelme annak, hogy csak a megbízhatónak minősített tollakkal lehessen szavazni.
II) Nézzük a listás eredményeket.
I.a) Itt már lehetne manipulálni a szavazófülkében elhelyezett preparált tollal. De túlságosan azért nem. Azért azt lehet tudni, hogy milyen területen milyen pártok, politikai erők az esélyesebbek. Mondjuk egy Fidesz szempontjából lehet elhelyezni preparált tollat közismerten erős balolddali területeken. Ugyanúgy a baloldali csalók tudnának manipulálni közismerten erős fideszes területeken. De nem lehet ezt sem túlzásba vinni, hiszen erősen gyanús, ha mondjuk egy adott területen háromszor annyi az érvénytelen szavazatok száma. Illetve érvénytelen és érvénytelen között is van különbség. Nem mindegy, hogy valaki egy kétfarkú kutyát rajzol a lapra, vagy üresen dobja be. Hidd el, a delegáltak erősen figyelnek erre… Szóval maximum pár százalékot lehetne így csalni, de az is már erősen feltűnő lenne.
II.b) A választónál lévő eltűnő tintás toll itt is ugyanúgy működik, mint ahogy azt leírtam fentebb…
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
De nézzük meg a dolog más aspektusait is:
Ha valaki képes becsempészni egy preparált tollat, akkor gondolom képes sokkal hatékonyabb és biztosabb módon is csalni.
Biztos vagyok benne, hogy a kérdés alapjául szolgáló körlevél után többeknek megfordult a fejében a gondolat, hogy tesztelendő a tollak tintáját, mondjuk egy papírfecnire is rajzol egy X-et, és otthon nézegeti majd, hogy eltűnik-e. Ha esetleg az eltűnő tintának olyan lenne a működése, hogy preparált papír is kell hozzá, akkor is le tudja tépni a papír sarkát.
Azért a választási eredmények nem nagyon tértek el a közvéleménykutatások eredményétől. Ha azok is meg lettek hamisítva… Nos ez már inkább konteo kategória. Nem feltételezek a jelenlegi politikai erők egyikéről sem ilyen szintű szervezőkészséget…
A Fidesznek nem is volt érdeke elcsalni a választásokat. Minek? Át lehetett alakítani a választási rendszert úgy, hogy jobban jutalmazza a többséget, hogy a mandátumok száma és a ténylegesen az adott pártra leadott szavazatok aránya között nagyobb legyen az eltérés. Hogy ez igazságos-e vagy sem, arról külön lehetne beszélni, és biztos vagyok benne, hogy az arányosság és a „jutalmazás” mellett is fel lehet ésszerű érveket hozni. Nem véletlenül vegyes a rendszer általában a legtöbb országban, mert mindkettő valahol igazságos is, de valahol igazságtalan is. Ha most a magyar politikia erőviszonyoktól eltekintek, és nézek egy X országot, ahol mondjuk 3 pólusú a politikai erőviszony, relatíve jól kiegyenlített módon, ott egy arányos mandátumszám folyamatos kormányzóképtelenséget fog eredményezni, ami senkinek nem érdeke. A nem arányos rendszer meg ugye önmagában nem igazságos.
Az baloldali összefogásnak már lehetett volna érdeke csalni, de ahogy a mellékelt ábra is mutatja, ha még csaltak volna is, akkor sincsenek jobb helyzetben…
A kisebb pártoknak meg lehetőségük is kevesebb lett volna egy ilyen csalást kivitelezni, illetve ellenük sem túl ésszerű csalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!