Mit szólnátok ha az Európai Unió átalakulna egyfajta Európai Egyesült Államokká?
Hogyha létrejönne az Európai Egyesült Államok, kb. ilyen lenne:
Szövetségi köztársaság lenne, de már itt lenne az első probléma: a 28 tagállamból csak 20 köztársaság, 8 alkotmányos monarchia. Bár ez még nem lenne nagy gond, de rengeteg olyan terület van, mely része egy EU-tagállamnak, de nem tagja az EU-nak. Például a Csatorna-szigetek, Man-sziget, Grönland és még sorolhatnám. Ezekkel a területekkel vajon mi lenne? Vagy kiválnának az anyaországukból, vagy az Európai Egyesült Államok tengerentúli területeivé válnának.
Lenne egy szövetségi elnök és egy szövetségi kormány, ami mostmár még jobban befolyásolni tudná a tagállami politikai életet minden államban.
Romániában és Szlovákiában gondot jelentene a magyarok autonómia-törekvése, ugyanis az EU törvényei immáron KÖTELEZŐ jellegűvé válnának és ez Romániának és Szlovákiának nemigen tetszene.
Mivel egy országról lenne szó, ezért egyes tagállamoknak (amik mostmár csak tartományok, vagy szövetségi államok lennének) automatikusan be kellene lépniük a NATO-ba. A semleges Ausztria, Írország és egyéb államok nem hinném hogy szívesen belépnének a NATO-ba, ráadásul úgy hogy fel kellene adniuk szuverenitásukat is. Ahogy Nagy-Britannia (+Málta és Ciprus) sem szívesen lépne ki a Nemzetközösségből az amúgy sem szívlelt Európai Egyesült Államok eszméje miatt.
A nagyobb (és a kisebb) államoknak nem tetszene, hogy fel kellene adniuk a hadpolitikájukat és védelmüket egy Európai Hadseregnek kellene megoldania.
Gond lenne még, hogy az eurót 11 államban nem használják és ebből 3-ban nem is tervezik a jövőben bevezetni. Én pedig olyan országot nemigen tudnék elképzelni, ahol több valutát használnak, hacsak nem egy országról és a vele szövetségben levő tengerentúli területeiről lenne szó (pl.: Nagy-Britannia, ahol a tengerentúli területeknek és koronafüggőségeknek saját pénznemük van).
Az is jelentős gond, hogy az unióban használt számos nyelv és nyelvjárás közül 24 hivatalos és munkanyelv, ezek a következők: angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, ír, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák és szlovén. Ezeken kívül 5 nyelv rendelkezik félhivatalos státusszal: baszk, galíciai, katalán, skót gael és a walesi. Egy soknemzetiségű, 29 nyelvű ország nemigen tudna sokáig működni gond nélkül. Kell mindig egy közvetítő nyelv, az pedig nem hiszem hosszútávon minden ágazatban megoldható lenne, hogy mind a 24 nyelvet egyenjogúként használják.
Nyugat-Európában a belgiumikon kívül senkinek sem tetszene a "belgásítás", ami valamilyen szinten biztosan uralkodna Európában a brüsszeli főváros miatt.
A Belgium-probléma megoldása pedig az lehetne, hogy Vallónia és Flandria is az Európai Egyesült Államok tagállama lenne, Brüsszel pedig fővárosi kerület lenne. Ez persze csak akkor oldható meg, hogyha létrejön az Európai Egyesült Államok, mivel az Európai Uniónak nem lehetne szövetségi fővárosi kerülete, mivel az csak államszövetségekben van.
A népek között állandóan feszült lenne a hangulat, az ezernyi probléma megoldása egyre nehezebb lenne és a nyugatiaknak nem tetszene, hogy az ország keleti államait kell eltartania, a keleti országrészeknek pedig az nem tetszene, hogy a nyugati államok kultúrája özönlene a keleti részbe. A románok és szlovákok folyamatosan megvétóznák az EP-ben és a kormányban a magyar tagok által javasolt törvényeket és az is jelentős gond lenne, hogy nem adnák meg az önrendelkezést a magyarságnak, ahogy Ciprusnak sem tetszene, hogy a szövetségi kormány folyton azzal "zaklatná" hogy mihamarabb rendezze az északiak ügyét. Mivel Ciprus az Európai Egyesült Államok része lenne, így Észak-Ciprus gyakorlatilag az Európai Egyesült Államoktól akarna független lenni, mivelhogy Ciprus helyett EEÁ lenne az ország.
Az eurózóna vezetői azzal zaklatnák a keletieket, hogy vezessék be az eurót, a rendezvényeken nem szívesen játszanák le az európai himnuszt a nemzeti himnusz mellett, a szövetség érdekeit pedig mindenképpen az államok érdekei elé kellene helyezni. Új személyes okmányokat kellene kibocsátani (európai útlevél, személyi igazolvány, stb.), közös adózási rendszert kellene kibocsátani, újjá kellene szervezni a pártokat.
Körülbelül ilyen lenne egy Európai Egyesült Államok.
Kedves utolsó!
Érdekesek a gondolatok, amiket felvetettél, de azt hiszem egyik sem áthidalhatatlan probléma. :)
Az USA-ban is rengeteg nyelven beszélnek a bevándorlók, főleg délen erős a spanyol nyelvűség. Mindazonáltal képesek megoldani, hogy a szövetségi ügyeket angol nyelven kezelik.
A nyelvproblémáról még annyit, hogy ott én a megoldást abban látnám, ha mindenki kötelezően kéttannyelvű iskolában tanulna már általános iskolától kezdve. Így nemcsak az anyanyelvén tanulna meg, hanem egy másikon is, lehetőleg az angolon.
A közös pénzt előbb utóbb így is be kell vezetni, ez elkerülhetetlen szerintem.
Voltak még autónómiás ügyek, amikről írtál. Hát azok a problémák most is megvannak, az Egyesült Európa ezen csak javítani tud. Mármint, úgy értem, hogy ha a határ mindkét oldalán azonos a pénz, az adóztatás, beszélik egymás nyelvét (pl. angol lesz a közös nyelv) akkor a határ gyakorlatilag le is omlott. Hiszen csak egy közigazgatási valamivé silányult.
Az, hogy a semleges országok ne lépnének be ilyenkor a NATO-ba, azt kétlem. Ha már létrejön az EEÁ akkor már úgyis mindegy nekik, hiszen a függetlenségük oda.
Volt még a brüsszeli szövetségi kerület. Nos, Oroszország is szövetségi alapon működik, de ott nincs a fővárosnak szövetségi kerülete. Szóval ha úgy van maradhat belga főváros. Nincs ezzel semmi gond. De szét is szakadhat persze Belgium ahogy mondtad. Ezt igazából már üres formalitásnak tartom, érdemi súlya nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!