Mik a baloldal és mik a jobboldal értékei, miket vallanak? Létrehozható egyfajta szintézis?
A baloldal a rendelkezésre álló javak elosztásában a szegényeket helyezi előtérbe, nekik igyekszik többet juttatni támogatások, segélyek, adókedvezmények stb. formájában, mert hogy ők szorulnak rá. A jobboldal ezzel szemben a tehetős középrétegeknek és a gazdagoknak kedvez abból a meggyőződésből kiindulva, hogy mivel ezek a rétegek állítják elő az új értéket, őket kell hagyni leginkább kibontakozni, mert ettől az egész társadalom fejlődik, és majd a szegényeknek is vissza lehet valamit juttatni belőle.
Ez egy valós különbség annak ellenére, hogy ezen az oldalon szinte mindenki úgy gondolja, hogy ez marhaság. (A legutóbb eléggé lehúzták ezt a válaszomat.)
Akkor is kimutatható ez a megközelítésbeli különbség a politikában és az egyes emberek gondolkodásában, ha a mai magyar politikai képlet esetleg zavaros ebből a szempontból. Bár nem is olyan zavaros, mert bár Orbán retorikája tényleg zavaros, tele van balos elemekkel, a politikája 100 %-ig jobbos, azaz a tehetőseket támogatja a szegények rovására. Erről szól az egykulcsos adó terve, erről szólt az államilag támogatott lakáshitel vagy a sulinet az előző ciklusukban. Szegény MSZP meg azért balos próbált lenni, de a körülmények és a saját hülyesége révén nem tudott hitelesen az lenni. Meg nehéz is hitelesen balosnak lenni egy olyan pártnak, aminek a vezetői milliárdosok. De pl. ők vezették be a minimálbér adómentességét, az adójóváírást, eltörölték a családi adókedvezményt és emelték helyette a családi pótlékot, és ezek azért inkább szegénypárti lépések.
Ez a kérdés már 100000-szer szerepelt. Idemásolom egy régi válaszomat:
"Általában azt szokás mondani, hogy a teljes szabadság és teljes egyenlőség egyszerre nem lehetséges. A baloldal azt mondja, hogy az egyenlőségre kell helyezni a hangsúlyt, mert a szabadságnak csak akkor van értelme, ha nem túl nagy az egyenlőtlenség. A jobboldal ezzel szemben a szabadságot helyezi előtérbe és azt mondja, hogy a baloldal túlzott mértékben beleavatkozik a szerintük "természetes" egyenlőtlenségbe. Ha lefordítjuk virágnyelvről a tények nyelvére ezeket a szlogeneket, akkor azt kapjuk eredményül, hogy a baloldaliság az alsó rétegek, a jobboldaliság a középosztály érdekeit kifejező ideológia. Ilyen értelemben pl. a Fidesz jobboldali, az MSZP baloldali (példa: az MSZP segélyt akar adni ott, ahol a Fidesz adókedvezményt, ld. a vitát a családtámogatásokról 1998-ban.). A különbségek nem élesek, ezen azonban nem kell meglepődni. Általában a baloldali és jobboldali kormányok között az a különbség, hogy az előbbiek kicsit magasabb adókat vetnek ki és több az állami kiadás, míg az utóbbiaknál ez az újraelosztás kisebb mértékű. Amikor bal- és jobboldali politikusok az "igazságosságról" papolnak, akkor a baloldaliak arról szoktak rizsázni, hogy az igazságosság egyenlő a kis jövedelemkülönbségekkel, a jobboldaliak pedig arról halandzsáznak, hogy az igazságosság azt jelenti, hogy a tehetségesebb vagy keményebben dolgozó kapjon többet."
A szintézis az, amikor egy párt se nem baloldali, se nem jobboldali. Csak olyan esetben létezhet egy sem-baloldali-sem-jobboldali párt, ha egy országban van egy erős baloldal és egy erős jobboldal, és ezek között félúton el tud helyezkedni egy harmadik párt, amely minden kérdésben félúton van közöttük. Csak hát egy ilyen értelmetlen pártra senki se szavazna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!