Igaz, hogy a nyugati országokban (és különösen az USÁ-ban) a jobboldal képviseli azt a nézetet, amit Magyarországon a közember liberalizmus címszó alatt ismer, a baloldal pedig a Jobbikra, vagy legalábbis a Fideszre hasonlít?
Egy amerikai politikai fórumot böngésztem, és találtam egy témát ahol magukat jobboldalinak megjelölő emberek az USA-beli baloldalra panaszkodtak, hogy mindent irányítani, felügyelni és kollektivizálni akarnak és, hogy a baloldaliak gyűlölik a személyi szabadság eszméit.
A téma egyébként arról szólt, hogy az USÁ-ban kéne-e fejleszteni a tömegközlekedést (ami ugye a többi fejlett országhoz képest ott elég fos), és mindenféle olyan válasz jött, hogy a tömegközlekedést csak azért akarja fejleszteni a baloldal, hogy könnyebb legyen az embereket a koncentrációs táborok felé szállítani, meg, hogy az állam mondhassa meg, hogy ki, mikor, hová, és hogyan, utazzon, és hogy akkor inkább ne legyen tömegközlekedés és éljen a kocsi, mert lehet, hogy szennyező, de szabadságot ad.
Arról is beszéltek, hogy a baloldal azt akarja, hogy ne legyenek szegények és gazdagok, csak szegények.
Minden országban más egy a bal és jobboldal fogalma.
Még európában is a francia baloldal más mint a német
Ez egy igen érdekes kérdés. Magyarországon nagyon összekeveredtek az ideológiák. A Fidesz pl. baloldali gazdaságpolitikát folytat, az MSZP a neoliberalizmust képviseli, az LMP a balliberalizmust, a Jobbik pedig a nemzeti liberalizmust (helyenként erősen baloldali beütéssel).
Az ideológiát tekintve viszont a Fidesz nemzeti liberális, az MSZP baloldali, az LMP szélsőliberális, a Jobbik pedig egy erősen kevert (nem letisztult) nemzeti irányvonalat képvisel.
Nyugaton - kevés kivétellel - másképp van: ott a baloldali pártok minden szempontból baloldaliak, a jobboldaliak egyértelműen jobboldaliak, a liberálisok pedig liberálisok.
Idehaza nem igazán lehet alkalmazni a pártokra az ún. jobb-bal felosztást.
"Igaz, hogy a nyugati országokban..."
Már itt nem igaz. Ugyanis nincs olyan, hogy "nyugati országok". Nem minden egyforma, ami "nyugaton" van. Teljesen más az olasz, mint a német politika, megint nagyon más a skandináv, az angol, az amerikai vagy éppen a francia politika. Nincs olyan, hogy "a nyugat", vagy "nyugati" felfogás.
"a jobboldal képviseli azt a nézetet, amit Magyarországon a közember liberalizmus címszó alatt ismer"
Amit Magyarországon a "közember" "liberalizmus" néven ismer, az az SZDSZ. Az USA-ban, Angliában vagy Németországban nincs ilyen párt.
"a baloldal pedig a Jobbikra, vagy legalábbis a Fideszre hasonlít"
Nem. A Fidesz az USA-ba áthelyezve a demokrata párt konzervatív ízlésű csoportja lenne, Franciaországban az UMP-nek, Németországban pedig a CDU-nak felelne meg. A Jobbikhoz hasonló párt az USA-ban nincs, Franciao.-ban a FN felületesen hasonlít rá (de nem nagyon), szintén felületesen hasonlít a Jobbikra a brit BNP és a német NDP. Egyik sem baloldali párt.
"Egy amerikai politikai fórumot böngésztem, és találtam egy témát ahol magukat jobboldalinak megjelölő emberek az USA-beli baloldalra panaszkodtak, hogy mindent irányítani, felügyelni és kollektivizálni akarnak"
Konkrétan itt az adóztatásról és a gazdaság szabályozásáról van szó. A jobboldali álláspont a vállalkozás szabadságát és alacsonyabb adószintet preferálja (általában), a baloldali a gazdaságot jobban szabályozza. Ha megnézed, hogy alakul Magyarországon az újraelosztási ráta, akkor láthatod, hogy az MSZP baloldali, a Fidesz jobboldali. Az USA-ban mindkettő balközépnek számított volna klasszikusan, de ez újabban már nem is igaz.
"a baloldaliak gyűlölik a személyi szabadság eszméit"
Libertárius nyammogás.
"a tömegközlekedést csak azért akarja fejleszteni a baloldal, hogy könnyebb legyen az embereket a koncentrációs táborok felé szállítani"
Elmebeteg fórumot olvastál, ahol az összeesküvéselmélet-hívő, hétvégi lövészetre járó, a lakásukban gyógyszert, lőszert, élelmet felhalmozó barom redneckek társalogtak. Az USA tele van ezekkel az őrültekkel. Sok köztük a libertárius :)))
07:47
"A Fidesz pl. baloldali gazdaságpolitikát folytat"
Érdekes, ennek ellenére az elmúlt 1 évet sikerült végigsírnia a GYK-n a baloldali arcoknak azon, hogy a Fidesz politikája csak a "felső-középosztálynak kedvez" és "cserbenhagyja a szegényeket" :))))
"az MSZP a neoliberalizmust képviseli"
Az MSZP a szociáldemokráciát próbálja képviselni, amennyire ez megy neki. A neoliberalizmushoz kb. semmi köze nincs az MSZP politikájának.
Javaslom, ne csak a kurucinfót olvasd, és akkor jobban fogod érteni a politikai alapfogalmakat.
Részben igaz.
Jobboldali: neked igen erős téves képzeteid vannak az LMP-ről, amit valószínűleg készen olvastál egy propaganda-oldalról. Szerintem egy kicsit előbb nézz utánna a programjának, a megnyilvánulásainak.
07:53
Amennyiben az MSZP nem neoliberális gazdaságpolitikát folytat, akkor milyet? Mert baloldalit semmiképp.
A Fidesz sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a szociális kérdésekre és kevésbé enged teret a globális pénzügyi hatalomnak. Mindössze az ország brutálisan rossz helyzete miatt nincs egyelőre lehetőség ennek kiteljesítésére.
11:24
Az LMP egyértelműen az SZDSZ 2.0, csak "balosabb" kiadásban. Szélsőséges csoportosulás, épp úgy mint az "elődje" volt.
12:54
"Amennyiben az MSZP nem neoliberális gazdaságpolitikát folytat, akkor milyet?"
Szociáldemokratát, teljesen egyértelműen. Gyurcsány idején próbált eltérni a klasszikus szocdem vonaltól blairiánus irányba.
"Mert baloldalit semmiképp."
Nézz utána annak, milyen a kortárs baloldali politika.
"A Fidesz sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a szociális kérdésekre"
Pl. az egykulcsos adóval? Ne viccelődjünk.
"és kevésbé enged teret a globális pénzügyi hatalomnak."
Ennek semmi köze a témánkhoz.
"Az LMP egyértelműen az SZDSZ 2.0, csak "balosabb" kiadásban. Szélsőséges csoportosulás, épp úgy mint az "elődje" volt."
Az LMP valóban egy új SZDSZ, de nem szélsőséges semmilyen komoly értelemben. Legfeljebb szélsőségesen demagóg és dilettáns.
Kedves legutolsó!
Kérlek vonatkoztass már el attól, hogy Gyurcsány mit próbált, vagy mit akart tenni, és helyette nézd azt, hogy mit tett konkrétan!
A szociáldemokrácia a jóléti államot kívánja létrehozni, és a lehető legkisebb méretűre csökkenteni a társadalmi egyenlőtlenségeket, jól gondolom? Ehhez képest a 8 év "szociáldemokrata" kormányzás alatt többek között az egészségügyet teljesen lezüllesztették - ennek eredményeit ma is nyögjük, amikor azt halljuk a híradóban, hogy egy térdprotézisre 3 hónapot kell várni...vagy borsos árat fizetni érte maszekoknál. Rengeteg ember azonban nem tudja ezt megfizetni. Ez teljességgel összeegyeztethetetlen számomra a "jóléti állammal", legyen akár tudatos tervezés eredménye, vagy inkompetenciáé. Bár belegondolva teljesen mindegy, mi az ok, az okozat ugyanaz marad, mégpedig, hogy az MSZP egyáltalán nem a szociáldemokráciát képviseli. Szavakban talán igen, de a gyakorlatban semmiképp sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!