Ha a Római Birodalom is egyfajta Lebensraum-politikát folytatott volna, akkor nem omlik össze?
Tegyük fel, hogy a meghódított területek lakosságát elűzik és itáliakat telepítenek be, akik hűek a nemzetükhöz és hittel vallják azt, hogy Róma mindenek felett áll.
Végülis ez volt az összeomlás legfőbb oka. Tele volt a Birodalom olyan emberrel és olyan közösséggel, akiknek a szétesése lett volna a kedvező, mert ugye Róma leigázta a népüket és megszállva tartotta a hazájukat, ezért nem szívlelték túlságosan a birodalmat.
Ha az ő területeiken italicusok életek volna, akkor az ő érdekük nem az iga lerázása lett volna, hanem Róma minél nagyobb befolyása.
Jól látod a lényeget.
A nemzeti alapon szerveződő államalakulatok sokkal erősebbek és szilárdabbak, mint a több nemzetet egybefoglaló államok.
Így pusztult el a Perzsa Birodalom, Makedón Birodalom, Római Birodalom, Osztrák-Magyar Monarchia, Szovjetunió, Jugoszlávia, Csehszlovákia és így fog szétesni az Európai Unió, az USA és Oroszország is. Egyszerűen szétfeszíti őket az államot alkotó emberek össze nem illősége, különböző érték- és világszemlélete.
En az USA-nal es Oroszorszagnal nem erzem ezt amit irsz, raadasul ha megfigyeled ezek a birodalmaknak mindig egy kulso ero adta meg a lokest, ami elinditotta oket a lejton. Ki tamadna manapsag meg Oroszorszagot vagy az USA-t?
Hogy a kerdesre is mondjak mit, kerdezo, figyelmen kivul hagyod azt a betelepitos megjegyzeseddel, hogy Italiaban nem csak romaiak eltek, hanem etruszkok, latinok stb. Masreszt a haboruk celja a rabszolgaszerzes (is) volt, aminek koszonhette Roma a viragzasat.
"A nemzeti alapon szerveződő államalakulatok sokkal erősebbek és szilárdabbak, mint a több nemzetet egybefoglaló államok."
Ékes példája, hogy Németország elbukta a II. világháborút, és Hitler az eszméjével együtt a XX. század, ha nem az egész történelem legnagyobb balfácánjának bizonyult.
"Európai Unió, az USA és Oroszország"
Ezek pont nem, hiszen ezek államszövetségben jöttek létre nem erőszak által. Az EU pedig nem eshet szét hiszen csak egy gyenge gazdasági szövetség.
Ezt nem tudom honnan veszed.
A "Lebenraum-politika", ahogy te nevezed, lényege, hogy egy terület lakosságát hatalmas gazdaságokba szervezet és az élükre "kinevezel" egy családot a saját etnikumodból, akik a helyi lakosságot rabszolgaként foglalkoztatják.
Ebből kifolyólag viszont a lakosság etnikai aránya 99:1 lesz a rabszolgák javára. Vagyis ha jön valami gebasz és az állam nem tudja megvédeni a telepeseket (márpedig Róma végül, többek között, ebbe bukott bele), akkor az egész rendszert úgy eltörlik a rabszolgalázadások, mint a sicc, az elnyomó földesurakat pedig még ráadásul bosszúból jól ki is irtják, tehát annyi sem marad a rómaiakból, mint így.
"Tegyük fel, hogy a meghódított területek lakosságát elűzik és itáliakat telepítenek be"
Ez nem Lebensraum-politika. Kevered a szezont a fazonnal. Hitler nem akart kiirtani senkit (a zsidókon, cigányokon, meg más káros népelemeken kívül). Nem az volt a célja, hogy a németeket nagyobb területen terítse szét. Szlávok által művelt nagybirtokokat akart német kézen.
Amúgy pedig honnan szedtek volna annyi itáliait úgy mégis?
"akik hűek a nemzetükhöz "
Elárulnád, milyen nemzetről beszélsz?
Nemzetek a 19. század előtt nem léteztek. Az itáliaiak pedig még kulturálisan és identitástudatilag sem voltak egységesek. A Kr. e. I. század előtt a Róma városán kívül élők még csak nem is voltak polgárok. És még a polgárjog megadása után is hatalmasak voltak a különbségek. Egy neapolisit és egy umbriai parasztot kb. csak a polgárjog kötött össze.
"Végülis ez volt az összeomlás legfőbb oka. Tele volt a Birodalom olyan emberrel és olyan közösséggel, akiknek a szétesése lett volna a kedvező, mert ugye Róma leigázta a népüket és megszállva tartotta a hazájukat, ezért nem szívlelték túlságosan a birodalmat."
Ez igencsak marginális ok, hiszen akkor még csak elhanyagolható számú nép gondolkozott ilyen egységesen. A galloknak egységes öntudata nem volt, ahogy a hispánoknak és a germánoknak sem.
Az összeomlás egyik fő oka az volt, hogy a betörő germán törzsek ellen már nem volt ereje a birodalomnak fellépni és ezek a törzsek szakítottak le területeket.
"Ha az ő területeiken italicusok életek volna, akkor az ő érdekük nem az iga lerázása lett volna, hanem Róma minél nagyobb befolyása."
Továbbra is áll a kérdés. Honnan szereztek volna annyi itáliait?
Róma INTEGRÁLTA a meghódított népeket...
ROMANIZÁLTA őket...
eredmények, pl.
franciák
portugálok
románok
spanyolok
szép kis örökség...
Róma MULTIKULTUÁLIS birodalmat alapított
A III századig szilárd pénzzel, LAISSEZ FAIRE piaci ideológiára emlékeztető megközelítéssel
És a jó öreg „osztd meg és uralkodj” filozófiával…
Róma kezdetben egy FALU volt a Tiberis partján...
és világbirodalom lett...
Hogy miért?
Azért mert okosabb emberek irányították, mint a kérdező...
Egyébként érdekes dolog:
Róma pont akkor rendült meg amikor némi áthallással fasisztoid jellegű politikát valósított meg.
Ajánlom az alábbi könyvet:
The new deal in old Rome
· állami expanzió
· valuta manipuláció
· részletes szabályozás
· röghözkötés
· ár és bér szabályozás
· hiperinfláció
· mély gazdasági válság
· árutermelés összeomlása
· kereskedelmi kapcsolatok leépülése
· gazdasági dezintegráció
· militarizálódás
· bürokratizálódás
erről szól a harmadik század
Inflation and the Fall of the Roman Empire
Mises Daily: Monday, September 07, 2009 by Joseph R. Peden
"ROMANIZÁLTA őket...
eredmények, pl.
franciák
portugálok
románok
spanyolok "
Őket pont nem! ,
A franciák azok a frankok akik a római birodalom véglapjain elfoglalták Galliát.
A Római Birodalom bukása után a népvándorlás során germán és szláv eredetű törzsek települtek be. A 8. század során jelentős számú mór hódító telepedett be az Ibériai-félszigetre, és ők lesznek a portugálok.
A dákoromán tézisben vannak ellentmondások.
A spanyolok szintén a kelták arabok mórok nyomait viselik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!