Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miert vettek el a magyaroktol...

Miert vettek el a magyaroktol ekkora teruleteket?

Figyelt kérdés
Miert pont a magyaroktol ?Vissza lehet e valahogy szerezni ezeket a teruleteket ?
2012. máj. 24. 23:08
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
9%
Azért vették el a területeket mert régen Magyarország nagyhatalom volt és féltek tőle . Valamikor tavaly olvastam hogy nemsokára lejár a Trianoni szerződés mert nem írtak dátumot rá hogy meddig érvényes és ezért valahogy mostanában lejár de szerintem sohase kapjuk vissza a területeket .
2012. máj. 24. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
83%
Tudod, Magyarországnak sikerült két világháborúba is beszállni, de a rossz oldalon. A vesztesekre meg büntetést mér a győztes. Például egy területi csonkítást. Miért akarod visszaszerezni azokat a területeket? Van ott valakid?
2012. máj. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
23%
Amit írsz, az fél Európára igaz. Magyarország útjában állt mind a nyugati, mind a keleti terjeszkedésnek, de végül ezekre a területekre egyik sem tudta rátenni a kezét. Teljesen fölöslegesen csonkolták szét az országot, és dobták oda a senkiházi "jószomszédainknak".
2012. máj. 24. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%

Na, akkor kezdjük egy kicsit távolabbról. Az első VH-t elveszítette a Német Császárság és az Osztrák-Magyar Monarchia. Ezért ezeket az országokat megbüntették, pl. úgy, hogy területeket csatoltak el tőlük, illetve kifizethetetlen jóvátételeket követeltek tőlük.


Ezek az országok heterogén lakossággal rendelkeztek, pl. a Magyar Királyság lakosságának 50% nem magyar volt, hanem német, szlovák, horvát, román, stb... (de nevezhettem volna őket tóthnak, rácnak vagy oláhnak is), de az Osztrák Birodalomból szakadt ki Bosznia, CSehország, Szlovénia, de jelentős területek kerültek Lengyelországhoz (Galícia) illetve Romániához is (Bukovina). A németektől szintén hatalmas területeket csatoltak el a lengyeleknek kedvezően.


Mivel a szövetséges államok meg akarták gyengíteni ezeket az országokat (hogy ne legyen újabb háború), úgy darabolták fel őket, hogy amennyire lehet, a korábban uralkodó népeket (német, osztrák, magyar) sakkban tarthassák az amúgy nemzeti önállóságra törekvő népek (nem csak mi ébredtünk öntudatra a népek tavaszán, hanem a szlovákok, szerbek, lengyelek, románok, stb... is, csak mi megkaptuk a relatív szabadságunkat a kiegyezéssel).

Összesítve: nem csak a magyaroktól vettek el.



Azt, hogy miért úgy alakították ki a határokat, ahogy, abban főként a népesség és a politika játszott közre, de pl. a legyőzött országok gazdaságának tönkretétele, a gazdasági régiók egyben tartása és szentimentális indokok is.


Vissza lehet szerezni? Mindenre van esély, csak erre minimális. De én inkább élnék úgy békében, mint amikor 200 évvel ezelőtt senkit nem érdekelt, hogy tóthul beszélt-e az ember vagy magyarul, hanem mindenki ugyanúgy egyenrangúan a Királyság alattvalója volt, és amikor még az emberek nem szlováknak, magyarnak, románnak tartották magukat, hanem hungarusnak.

2012. máj. 25. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
100%
Al_bacsi, taps!! Ez nagyon értelmes és szép volt, ritkaság ezeken a lapokon! Ha megengeded, nagyon hasznosnak ítélem!!
2012. máj. 25. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 bumbi02 ***** válasza:
100%

Valamikor tavaly olvastam hogy nemsokára lejár a Trianoni szerződés mert nem írtak dátumot rá hogy meddig érvényes és ezért valahogy mostanában lejár de szerintem sohase kapjuk vissza a területeket .


Jesszusom.. Mikor fogjátok már fel, hogy ez egy hülyeség, amit még senki se bizonyított, és már vagy 100x cáfoltak.

1. Szerinted milyen dátumot kell írni arra a szerződésre, amelyik kimondja hogy ezentúl Romániáé Erdély? Nem kell ráírni hogy meddig.

2. Olvastad egyáltalán a békeszerződést? Nem a wikipédián, hanem magát a 117 oldalas szerződést? Találtál benne olyan rendelkezést, ami azt mondaná hogy 90 év múltán visszakapunk mindent? Ez nem egy büntetés, mint mikor az ovisnak 1 órát sarokba kell állnia, ez egy szerződés, ami szentesítette az államok függetlenedését, és a területfoglalásokat.

3. A mai határok nem a trianoni béke miatt ilyenek, hanem a párizsi béke miatt, ami a II világháborút zárta le. Tehát teljesen érdektelen a téma szempontjából, hogy lejár-e valaha a trianoni béke, vagy sem, mert már nem az van érvényben.


Kérdésre válasz:


Az OMM kezdte az első világháborút, így minket büntettek leginkább, + azért vesztettünk el ekkora területet, mert kikiáltották Cseh-Szlovák Köztársaságot 1918-ban, Erdély szintén 1918-ban december elsején a gyulafehérvári gyűlésen kerül Romániához, mikor az erdélyi románok kimondták Erdély és Partium Romániához csatolását (sokat dobott a dolgon a román hadsereg is). Horvátország és Szlovénia pedig szintén 1918-ban szakadt ki Magyarországból önerőből, majd decemberben egyesültek Szerbiával és így lett a Szerb-Horvát_Szlovén Királyság.


nem azért vesztettünk hatalmas területeket, mert fel akartak minket számolni, vagy mert a francia elnök nem szerette a magyarokat, vagy esetleg mert a románok 300 örömlányt küldtek a béketárgyalásokra - ilyen elméletet is hallottam már - , hanem azért, mert többnyire 1918-ra Magyarország szétszakadt, a nemzetiségek észrevették az alkalmat hogy most tudnak kiszakadni, és függetlenedtek. A trianoni béke pedig ezt szentesítette. HOzzátenném, hogyha a határok úgy alakulnak ahogy az utódállamaink szerették volna, akkor ma a Balaton északi partja- Eger- Miskolc vonala (Budapestet kikerülve) szlovák terület lenne, a teljes Tiszántúl román terület lenne, és Baranya jelentős része sem lenne magyar kézen.

2012. máj. 25. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%
Brávó!! Ennyi értelmes választ egyoldalon! Szép volt emberek, kezdek örülni, hogy idejárok! Néha elkeserítő a színvonal, de ennél a kérdésnél élmény olvasni a válaszokat!!
2012. máj. 25. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:

Nézzétek meg ezt a videót, Európa 1000 évét mutatja a határváltozások tükrében. Magyarország domináns területi egységben uralja Európa közepét majd 1000 évig. Magyarország 1920-ban nem a győztes hatalmakkal volt szövetséges, így veszélyt jelentett számukra Az első vh. kezdetére Magyarország gazdaságilag, a kiegyezést követő időszakban jelentősen megerősödött.

Ezt a gazdasági potenciált nem hagyhatták ellenséges kézben. Ezért olyan államokat juttattak területhez, amelyek a Franciáknak elkötelezettek Románia, Csehszlovákia, Jugoszlávia. Erős, szövetséges államok kellettek nekik a térségbe.

Hallottam olyan véleményt is, amely szerint a Francia hegemónia vetélytársa volt 1920 előtt a magyar, ezt akarták szétzúzni. Végignézve az 1000 évet bemutató felvételt nem is olyan elképzelhetetlen(HQ-ban és teljes képernyőn a bal felső sarokban látszanak a pergő évszámok is): [link]

2012. máj. 25. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
53%
Tegyük hozzá a videóhoz, hogy ami egyszínű velünk, az egyáltalán nem biztos, hogy magyar is. Vagy mi csatoltunk magunkhoz valakiket, vagy mások csatoltak minket, de egyik sem valami remek dolog...
2012. máj. 25. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
A színek ha jól láttam az uralkodócsaládokat jelölik, így például jól látszik a lengyel-magyar perszonálunió időszaka is, és igen, az ország XVI. századi három részre szakadásának időszaka is.
2012. máj. 25. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!