Mi a bajotok a bankokkal?
Azt figyeltem meg hogy rengeteg ember rossz véleménnyel van a pénzintézetekről, legyenek azok akár magyarorszáon tevékenykedő bankok akár az IMF.
Azzal tisztában vagyok hogy a jelenlegi kormány "gazdaságpolitikája" magyarország ezen húzóágazatának a megakasztása, aminek az egyik legfőbb eleme a bankok és az emberek szembefordítása (így lehet népszerűség növekedés mellett veszteséget áthárítani a bankokra és pénzt kiszipolyozni az ágazatból) De ezt az egészet már múltidőben kellett volna írnom, és azért írtam le, mert nem elvakult fideszesek válaszára várok. Arra vagyok kiváncsi hogy valaki tud e értelmes indoklást mondani ami nem a fentebb említett dologhoz vezethető vissza, hanem valami általatok vélt negatív gazdasági szerephez vagy hasonlóhoz.
Tehát , nem-fideszesek: mi a baj a bankokkal? Vagy ti is csak bedőltetek?
A kérdésem másik része pedig hogy mi a baj az IMFel? Nem ők a legjobb választás? Akkor ki? Vagy nincs szükségünk hitelre? Akkor honnan teremtjük elő a hiányt?
Csak indoklásokat szeretnék, 1szavas válaszokra semmi szükség.
Köszi az eddigi válaszokat ilyesmire számítottam.
Hogy válaszoljak a saját kérdésemre talán azt hoznám fel a bankok hibájának hogy nem csak befektetéshez adnak hitelt hanem egyértelműen rossz beruházásokhoz is.
Digo (és mindenki más aki szerint jogtalanul avatkozik be az IMF vagy az EB)
"Szerintem a legnagyobb problema ezzel az hogy bele szolnak az orszag belugyeibe, nem eleg hogy kamatot fizetunk. Azaz nem eleg a penzetek, adjatok a fuggetlenseget is. "
Te adnál pénzt olyannak aki banánt akar termeszteni a mátrában? Vagy azt mondanád hogy csak akkor adsz ha délebben fog bele vagy ha olyan növényt választ ami a mátrában is megél, mert különben a vak is látja mi lesz és nem kapod vissza a pénzedet, csak újjab adagot kérnek tőled. Ez ilyen egyszerű, ne monnd hogy meghaladja az értelmi képességeidet mert nem hiszem el.
Najó, a postod második felét olvasva simán elhiszem.
ki vagyok:
Tehát nem azért minősítettek le mert szélsőségesen rossz volt a kormány politikája, mindneki a bizonytalanságot érezte és nem lehet máig sem eladni az államkötvényeket, hanem azért mert sok nagy dollármilliárdos költségvetésű intézetnek az az érdeke hogy ez a kis ország tönkremenjen.
Gratulálok neked sincs baj az eszeddel. Főleg hogy ha tönkremegyünk nem tudjuk kifizetni a meglévő adósságunkat illetve segélyekre szorolunk.
6. hozzászóló:
Nem igazán értelek, de szerintem te sem érted amit mondasz. A deviza hitel rossz lenne? Azért van az hogy 5%os kamatra adták a forintot pedig 15%osra? Szerinted aki évekre vett fel hitelt az a forint vagy a devizahitellel rájt jobban? Megsúgom hogy a devizával. Forintra fel sem tudta volna venni, mert eleve csillagászati mértékű törlesztőrészlete lett volna.
és a bankok az emberekkel fizetik meg a kockázatukat? még szép. szerinted a bankok vállalják a kockázatát annak hogy az emberek jobb feltételekkel kapnak hitelt? Nem én találtam ki hogy kapitalizmusban éljük de ha ezt nem birod elfogdani attól még nem a bankok a hibásak.
Az egyoldalú szerződésmódosítást a kormánynak köszönd de a bankok kapitalista gondolkodásmódjának.
Gondolkozóó
pff... :D
Ismerem azt a videót, de szerintem maradjunk annyiban hogy nem a víz a hüye ha a kacsa nem tud úszni. Egyszerűen aki ilyen mesének dől be annak túl kevés információja van vagy túl sok tévinformációja ahhoz hogy bármiről is elkezdjünk vitatkozni. De azért a 10. hozzászólót idézném:
"Más kérdés, hogy fogyasztásra hitelt felvenni nem szabad (de azért mégis milyen jól jön), csak tőkenövelő tevékenység finanszírozáshoz szabadna igénybe venni. "
Hallottam egy jó Széchenyi vagy Kossuth idézetet a hitelintézetekről, kár hogy sehol sem találom, a lényegi mondanivalója hogy azok nélkül nincs haladás. És milyen igaz.
A 11. hozzászólónak csak gratulálni szeretnék. Az ilyen megnyilvánulások bár semmitmondóak ,nagyon népszerűek.
"úgyis az embereken csattan" .
Valóban, mi járnánk jól ha teljesítenénk a helyzet orvoslásához szükséges ésszerű lépéseket.
Emberek, baj van, és velünk van a baj.
Kérdező: te most akkor azt mondod, hogy az a jobb hogy bár fel tudta venni, de x év múlva elárverezik a házát, minthogy Ft-hitelt igényelt volna és meg sem kapja a hitelt? Ne vicceljünk már. A Ft-hitel kamata meg mikor volt legutóbb 15%? Elárulom hogy elég régen, most hogy a végtörlesztés miatt a bankok karterezve kamatot emeltek, most lett 11-13%. A hitel az egy üzlet két fél (az adós és a bank) között, így természetes hogy mindkét fél viseli a kockázatokat. Legalábbis jobb helyeken az, ahol nem létezik az egyoldalú szerződésmódosítás intézménye.
Ill. szerinted az IMF kitől akar majd pénzt elvonni? Azt fogja mondani hogy vessünk ki bankadót, vagy azt hogy az SZJÁ-t emeljük meg inkább? Naugye.
"Kérdező: te most akkor azt mondod, hogy az a jobb hogy bár fel tudta venni, de x év múlva elárverezik a házát, minthogy Ft-hitelt igényelt volna és meg sem kapja a hitelt? Ne vicceljünk már."
Ne is. :D Érdekes az én házam nem árvezezték el. Most akkor az emberek nem tudják hogy mit vállalnak? Ez kinek a felelőssége? A bankoké ha nem magyarázzák el rendesen, csakhogy elmagyarázták. Úgyhogy legfeljebbmind2 fél felelőssége ,az hogy az emberek buták. Bár a kormány forint gyengítő devizahitel ellenes politikáját egyik fél sem számolhatta bele, de a kb 80évente előrofuló világválságot illett volna. :D
Szerinted jobb ha az ember nem tud magának házat venni, mintha egy minimális kockázatra is készülnie kell? Ne vicceljünk már.
"Ill. szerinted az IMF kitől akar majd pénzt elvonni? Azt fogja mondani hogy vessünk ki bankadót, vagy azt hogy az SZJÁ-t emeljük meg inkább? Naugye."
Nos mivel a további bankadó működésképtelenné tenné a bankokat ami sokkal károsabb lenne az emberekre nézve mint a picit magasabb SZJA ezért nyilván az utóbbi. De megnyugtatlak hogy még ilyet sem javasolnának mert ennél a 2roszz példánál azért lehet praktikusabb megoldást találni.
"Szerinted jobb ha az ember nem tud magának házat venni, mintha egy minimális kockázatra is készülnie kell?"
Azért azt ne mond, hogy minimális kockázat volt anno 150 Ft-os CHF-en eladósodni. :) Nem véletlenül próbálnak már a bankok is megoldást keresni, akár veszteséget is elismerni, csak hogy vissza tudják fizetni az emberek a hiteleiket.
Az IMF-re ill. arra hogy mit fog kérni, pedig térjünk vissza hamarosan. :)
14.
Nem tudom miféle szakértő az aki nem foglalkozik azzal hogy csőd esetén az emberek pénze elveszik, működésképtelenné válik az egészségügy, a tömegközlekedés, a rendőrség, így közbiztonság sem lesz és sorolhatnám. Itt régen nem csak a befektetők veszteségéről van szó, nemmintha az olyan jó lenne hogyha egyáltalán talpraállunk nem lesznek befektetők akik tőkét hoznak az országba.
Ha a csőd valóban alternatíva lenne és az IMFnek tényleg az lenne jó ha további hiteleket veszünk fel akkor nem erősködne feltételekkel.
Nem értem hogy mit trollkodsz. :D
Aki felelőtlen az adósodott el 150chf-en, de ha nem akarod érteni úgysem fogod. A kérdés az hogy jó vagy rossz e a devizahitel, és a válasz egyértelmű. Orbán szerint persze rossz, kérdés hogy akkor ő minek vett fel, nyilván rászorult szegény és nem volt más választása.
Őszintén remélem hogy az IMF többkulcsos SZJA-t akar ami a gazdagoknak magasabb SZJA-t jelent, és akkor tapsiklohatsz magadnak hogy igazad van. Attól még ez az ésszerű megoldás és nem a bankszektor totális lebénítása.
Kérdező: vazzeg, nincs érv és már trollkodással vádolsz? :) Szerinted ha az adós, aki 150 Ft-on vett fel CHF-hitelt felelőtlen (tudom, utólag mindenki tudta előre :)), akkor minek nevezed azt a bankot, ahol pénzügyi szakemberek ülnek, hogy adnak is neki ilyen árfolyamon hitelt, hogy aztán majd futhassanak a pénzük után, meg írhassák le a veszteségeiket?!
Az IMF pont egy ilyen förmedvényt akar majd, hogy visszavezesse a többkulcsos adót (ezzel együtt természetesen sok ember választja majd a szürke- vagy feketemunkát). Tehát az embereket fogják ellehetetleníteni, nem pedig a bankokat akik óriási profitokat halmoztak fel a válság közepén is (és mint mondtam, a helyzetért ugyanolyan felelősek mint az emberek).
Ezt a "felelőtlen" dolgot egy kicsit félreérted.
Tudod ki a felelőtlen? Aki olyan dologra vesz fel hitelt ami nem gyarapodik vagy őrzi meg legalább az értékét ÉS emellett nem képez tartalálokat. Tehát aki abszolut 0 tartalékkal mindenféle alternatíva nélkül a teljes vagyonát felteszi arra hogy deviza hitelből lakást épít az felelőtlen, mert nem számol a kockázattal. Ha többet kell fizetnie egyből borul a bili. Az emberek nem kezelik jól a pénzüyeiket.
Egyébként abban egyetértünk hogy itt érhető tetten a bankok felelőssége, szellemileg sérülteknek nem kéne hitelt adni. Ezzel kezdtem az 1. válaszomat.
A válságot senki nem látta előre. Elnézést a félreérthetőségért, a mondat második fele irónia lenne:
"Bár a kormány forint gyengítő devizahitel ellenes politikáját egyik fél sem számolhatta bele, de a kb 80évente előrofuló világválságot illett volna. :D "
Mindenki azt hiszi hogy a szakemberek meg a politikusok látták előre a válságot csak az embereket akarják lehúzni. Pedig a bankoknak is egyértelműen rossz a válság és ők sem látták előre, ez az amit biztosan állíthatok.
IMF téma:
Eredetileg többkulcsos adó volt ,aztán jött a fidesz és az 1kulcsos adóval rosszab helyzetbe hozta az alsó-közép osztályt és sokkal jobb helyzetbe a felső és felső-középosztályt.(olyan 200ezres fizetéstől már több marad a zsebben mint többkulcsos adóval, és minél többet keres valaki annál több. az alatt viszont kevesebb) Ez önmagában nagy igazságtalanság, csak hab a tortán hogy ez az intézkedés 500milliárd forintal rontotta a költségvetés pozícióját. Tudod mennyi az éves hiány? 680 milliárd. Megérte? nem kéne visszacsinálni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!