Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az antant 1918-ban miért nem...

Az antant 1918-ban miért nem egy föderalizált Monarchiát választott inkább? Sokkal jobban járt volna vele mindenki.

Figyelt kérdés

2011. nov. 20. 09:35
 1/3 anonim ***** válasza:
71%

Egyrészt a nyugati nagyhatalmaknak már akkor sem volt érdekük egy erős állam a térségben (pláne nem a németekkel szövetségben). Akkor is, ahogy most is, abban voltak érdekeltek, hogy sok kis gyenge, egymás ellen fordítható állam legyen itt, akiket gazdaságilag kihasználhatnak. Nyersanyagforrás és piac.

A másik ok, hogy az itt élő népek többsége sem akarta már fenntartani a monarchiát, semmilyen formában. Illetve pontos felmérések nem készültek róla, hogy mit akar a többség, mindenesetre radikális nemzetiségi vezetők kerültek hatalomra, akik Nagy-Romániáért, Jugoszláviáért és az önálló Csehszlovákiáért szálltak síkra. A románoknak ráadásul odaígérték Erdélyt és a Bánátot, ha az antant oldalán beszáll a háborúba. Sőt, miután Magyarországon és Oroszországban hatalomra kerültek a bolsevikok, a románok a civilizált Európa védőpajzsának szerepében tetszelegtek, akik két fronton harcolnak a vörös veszedelemmel. A csehszlovákoknak is saját kormányuk, hadseregük volt ekkorra, szóval ekkor már nehéz lett volna a Monarchiát egyben tartani. Még ha meg is lett volna szándék.

2011. nov. 20. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Az antant 1918-ban miért nem egy föderalizált Monarchiát választott inkább?"


Mert megnyerte a háborút, hülye lett volna kihagyni a Monarchia felosztásának lehetőségét.


"Sokkal jobban járt volna vele mindenki."


Ki? Még az sem egyértelmű, hogy az osztrákok jobban jártak volna vele.

2011. nov. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
73%

A Monarchiának, nálunk, az 1. VH vetett véget, de mégis, azt mondom, hogy már akkor is, halott ügy volt ez az egész. A dualista kormányzás, még a Monarchia előtt is megvolt, csak akkor, Bécs irányított. Később meg, (miután már összehozták) Budapestet is belevették a buliba, de egyet elfelejtenek: már, a Magyarországon belüliek körében is, nagy visszhangot váltott ki, csak ezt, sorra elcsöndesítették. Meg itt volt, az 1. VH. Nem emlékszem arra, hogy a magyarok voltak oda érte, hogy létrejöjjön. Mégis, szerepet kelletett vállalnunk benne, amit, a mai napig látjuk a büntetését.

Az, hogy elkerülhető lett volna-e az 1. VH - ezt kötve hinném, mert ugyan voltak gyarmatik a németeknek, osztrákoknak és a magyaroknak is, de ezek, nem töltöttek be, annyira nagy kulcsfontosságú szerepet, mint a britek, franciák, spanyolok, portugálok. Keleten meg, az oroszok és a törökök is ott voltak. Lényegében, a térképen pontosítani kelletett, kiknek, hol húzódjon meg a határ. Itt egyes népek, még nagyobb területet kaptak, mi magyarok, más, vesztes népekkel együtt, le kelletett mondanunk, a területeinkről és ezzel együtt, a velejáró, eltúlzott agresszió terhét is viselni kelletett.

Háború, csak újabb háborút szült és jól tudták, hogy a békeszerződés, magában kódolta egy újabb háborút (különben, nem így írták volna meg).

2011. nov. 20. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!