Tulajdonképpen mi a gond a kommunizmussal/szocializmussal?
De valahogyan lett vagyonuk. Az esetek jó részében ez tehetségnek, de legalábbis a versenyképességnek köszönhető. Pont ez az egyik érv a kapitalizmus mellett, általában a versenyképes jut előrébb. Pl. nézd meg kik vannak most az élen: Bezos, Gates, Musk. Ők leraktak valamit az asztalra.
Meg hogyha nem is érdemlik meg (de ez rohadtul nem érdem kérdése), csak erőszakkal vagy valamilyen beavatkozással veheted el a pénzt tőlük. Én nem akarok egy ilyen rendszerben élni, kössz.
Egyébként úgy beszéltek a kommunizmusról, mintha nem lennének jelenleg is relatíve sikeres kommunista országok. Kuba meg Vietnám embargó meg háború mellett is elég gyorsan fejlődtek, messze felülteljesítenek egészségügyben és oktatásban az ország gazdasági teljesítményéhez képest. Összevetve őket a térség hasonló országaival, mondjuk Kambodzsával meg Jamaicával lényegesen élhetőbb helyek.
Én aztán nem akarok kommunizmust mindenhol, viszont ne csináljunk úgy, mintha a kapitalizmusnak ne lenne lényegesen több áldozata. 10 milliárd emberre elegendő élelmiszert gyártunk minden évben és mégis halnak éhen évi 9 millióan. Az összes dél-amerikai puccs és az azokat követő halálok szintén felróhatóak ott. Minden halál, amelyet az okoz, hogy kifejlesztett és legyártott gyógyszerek nem jutnak el a megfelelő emberekig. Az összes halálra fagyott hajléktalan, miközben üresen állnak ingatlanok. A dél-ázsiai gyárbalesetek sok ezer halottja, akiket embertelen körülmények között dolgoztatnak ruhamultik. Sokszor gyerekeket. Ne csináljunk úgy, mintha a jelenlegi rendszer jottányit emberségesebb lenne alapjaiban, mint a sztálinizmus. Ha nincs pénzed, akkor meg is halhatsz, senkit nem érdekel, talán valami kapar neked egy gödröt.
#26
Abban igazad van, hogy a kapitalizmusnak is sok hibája van. De a kommunizmus esetén se lenne semmivel jobb pl az afrikaiaknak.
Nem beszélve arról, hogy a kommunizmus szinte mindenhol tönkretette a gazdaságot és a mezőgazdaságot, ezzel óriási éhínségeket okozva.
@30 Ez egész egyszerűen nem igaz, a Szovjetunióban magasabb volt az átlagos napi kalóriabevitel, mint Nyugat-Európában, a szub-szaharai részen pedig a nagyon kevés sikeres és emberséges kormányzat egyike a burkina fasoi kommunista Sankara-kormány volt. Két nagyobb éhezés volt, egy a Szovjetunióban, egy Kínában, mindegyik egy rövidebb időszak volt és olyan helyeken, ahol korábban általános volt az éhezés, azóta meg gyakorlatilag megszűnt.
Nem vagyok továbbra sem a kommunizmus rajongója, de olyan szinten fals információkkal rendelkezik róla az emberek java, hogy nem tudom megállni, hogy időnként ne szólaljak fel ilyen esetekben. Egy csomó mindent számomra elfogadhatatlanul csinálnak a komcsik, de például egy főre jutó GDP-hez mérten messze jobb ezeken a helyeken lakni, mint sok kapitalista berendezkedésű helyen. Vietnám és Moldova például hasonló PPP GDP-ben, az előbbiben mégis összehasonlíthatatlanul jobb élni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!