Minden második Európai Unios kérdésnél azzal jönnek negatívumként, hogy kiviszik az orszáhbol a pénzt. Ezt hogy csinálják?
#31,
Ha van egy céges, az év végén szépen összeadjak a bevételeket, levonják a kiadásokat a különbség a profit.
Abból kifizetik az nyereségadót, a maradékról még döntenek a tulajdonosok, hogy a cég fejlesztésére hagyják, vagy kiveszik maguknak, mert az az ő pénzük.
Ha külföld, ha belföld.
A mi esetünkben kb 6,5 milliárd euró ez a kivitt nyereség.
"Cserébe" az uniós költségvetésből kapunk 4-4,5 milliárdot.
Amikor megindul az verseny az országok között, hogy ki tud meggyőzni egy multicégek, hogy idehozza a beruházását, alap, hogy adómentességet kap.
Kis ország nem tud nagy céget adóztatni, csak, ha helyhez kötött a profittermelése, bank, telecom cégek.
Azok meg is kapták a pakkjukat.
@32: annyi különbséggel, hogy a támogatást nem "cserébe" kapjuk...
Itt kát teljesen különböző dolgot szoktak összemosni.
Egy cég azért van, hogy profitot termeljen a tulajdonosnak. Ha ezt egy külföldi cég teszi Magyarországon, akkor nyilván "kiviszi a pénzt", hiszen azért termel itt, hogy abból bevétele legyen - függetlenül attól, hogy egy tőle teljesen független közösség juttat-e bármekkora összeget annak az országnak, ahol a telephelye van. Ahogyan EU-n kívüli cégek is ugyanezt teszik...
34, a bevétel realizalasanak földrajzi helye nem szerepel a számvitel szempontjai között.
Ha egy Audit eladnak, az a győri gyár bevétele.
Ami igaz, hogy a külföldi cégek a profit egy részét kiviszik. Ahogy mondjuk a MOL is a Slovnaftból eredő profitját hazahozza és kiosztja a részvényeseinek. Ezek nem feltétlenül magyarok, MOL részvényt vehet egy szlovák is vagy akár maga Soros György is.
Ez nyilván nem jó, de nem szabad elfelejeni, hogy
1. a gazdság nem nulla összegű játék, annál, hogy kiviszik a profitot, bőven lehet rosszabb az a forgatókönyv, hogy nem is keletkezik az országban profit, mint az oly sok fejletlen államban megfigyelhető. Nem azért szegény mondjuk Uganda, mert kiviszik a profitot, hanem mert lakosságarányosan kevés az országban a működőtőke, így nem is keletkezik se profit, se áru, se fizetőképes kereslet.
2. Bárki vehet külföldi részvényeket, akkor a profit visszacsorog hozzánk. Mondjuk kár volt az amcsikkal ujjat húzni, mert ha élesedik a kettős adóztatás elkerülséről szóló egyezmény felrúgása, akkor ez nekünk már nem pálya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!