Mit emelnétek ki pozitívumként és negatívumként az eddigi mszp, és fidesz kormányok ideje alatt?
A Horn-kormány idejéből a nagy vitát kiváltott és félbe hagyott Bokros-csomagra emlékszem. Ha végig vitték volna,akkor a gazdaság helyreállhatott volna.
Másik pozitívum,hogy a nyugdíjakat jelentősen megemelte,hogy a vásárló értékük valóban megmaradjon.
A Fidesz ezt azonnal eltörölte,és csak 4-6 %-ot adott.
Akkor is,mint most,csak a magas jövedelműeket preferálta, a családi kedvezményt is csak őt tudták igénybe venni. Nem emelte a 4 év alatt a családi-pótlékot sem. Lehetővé tette a 30 milliós kedvezményes lakáshitelt,amit megont csak az tudott igénybe venni,akinek magas fizetése és sok millió saját-erője volt. Abban az évben a bankok extra magas hasznot értek el.
Meggyesi csak töredékét tudta tőlük visszaszerezni. Meggyesi 100 napos programja a megélhetés szempontjából pozitívum volt.A válság kezdetéig az átlagemberek viszonylag jól éltek. A vállalkozók már nem annyira.
Gyurcsány nem,de Bajnai nagyon jól kezelte a válságot.
A jelenlegi kormány pedig csak a magas jövedelműeknek kedvez. Az ország kétharmadát kitevők pedig egyre lejjebb csúsznak.
Szétverte a jogállamot,a sajtószabadságot stb .
Ami még idekívánkozik:
20 év minden kormánya felelős a gazdaság rossz állapotáért. Mindegyik adott el bagóért az ország vagyonából. Mindegyik politikusuk meggazdagodott. Mindegyik kormány alatt virágzott és virágzik a korrupció. Akkor is igaz,ha nem mindegyik ügy derült ki,és ezután még úgysem fog kiderülni.
Nem minősíteném egyiket sem, csak annyit emelnék ki, hogy a Fidesz kormányzása idején voltak/vannak a legnagyobb természeti katasztrófák.
A lényeg: eltelt több, mint 20 év a módszerváltás óta. 4 év MDF, 4 év MSZP, 4 év Fidesz, 8 év MSZP. A 20 év alatt 12-ben MSZP kormányzott, tehát ők vezették legtöbb ideig az országot. Az, hogy most hol tartunk, ebből a szempontból elgondolkodtató.
A folyamatos privatizáció, a multik beengedése, azok adókedvezménye, a Nato-ba, Unióba való belépés csak még jobban tönkretette az országot. Nincs semmink, nem termelünk, nincs mezőgazdaságunk magyar tulajdonban.
Ezek után nem lehet csodálkozni, hogy fogy a magyar, csökken a népesség, mert akinek egy kis lehetősége van, elmegy az országból. Csak már nem disszidálásnak hívjuk.
A Horn-kormány idején csökkent az eladósodottság, stabilizálódott a gazdaság, beindult a gazdasági növekedés, a ciklus végén emelkedni kezdett az életszínvonal. Az egyik legnagyobb baklövésük az volt, hogy az utolsó pillanatban fel akarták építeni a nagymarosi vízlépcsőt, ettől a célegyenesben nagyot zuhant a népszerűségük. Lehet, hogyha ezt nem lépik meg, megnyerték volna a választást.
Az első Orbán-kormány idején folytatódott az eladósodottság csökkenése, 4-5%-os gazdasági növekedés volt évente, az életszínvonal lassan emelkedett, különösebb válság vagy egyéb zavar nem volt.
Az MSZP azzal az ígérettel nyert 2002-ben, hogy "most már a kisember is érezze" a gazdasági növekedés előnyeit. Jött a Medgyessy-kormány, óriási béremelések, nyugdíjemelések stb. voltak, ezek felborították a költségvetés egyensúlyát, elindult egy eladósodási folyamat, ezért 2003-ban volt egy kisebb megszorítás, ami csökkentette a kormány népszerűségét. 2004-ben folytatódott a megszorítás, a gazdaság akkor még tűrhetően növekedett, és az volt a terv, hogy 2008-ban vagy 2009-ben vezetik be az eurót.
2004 nyarán a kormány elvesztette az EP-választást és ekkor az a döntés született, hogy Medgyessyt egy új arcra kell cserélni. Így került hatalomra Gyurcsány, akinek akkor még az volt a szövege, hogy reformokat fog bevezetni. 2005-ben végül reformok helyett óriási osztogatást rendezett, az államháztartát egyenlege tovább romlott, az eladósodás gyorsult, 2006 elején még volt egy nagy adócsökkentés, ezzel Feri behúzta a 2006-os választást, de addigra már katasztrofális volt a költségvetés helyzete és 2006 nyarán megszorítócsomagot vezettek be. Ennek hatására a gazdasági növekedés lefékeződött, mire a megszorításokat 2007-ben és 2008-ban megint kicsit lazították, úgyhogy 2008-ban már se növekedés, sem egyensúly nem volt, a kormány ellenben közutálatnak örvendett.
2008 őszén Feri azt mondogatta, hogy a gazdasági válság nem fogja éreztetni a hatását, és 2009-re már 3%-os növekedést várt. Néhány nap múlva elkezdett zuhanni a forint és a tőzsde, és látványosan összeomlott a magyar pénzügyi rendszer, gyakorlatilag csődbe került az ország, IMF-hitelért kellett folyamodni.
Ferike még pár hónapot idétlenkedett, foglalva a helyet egy normális miniszterelnök elől, utána végül sikerült megszabadulni tőle, Bajnai került a helyére, akivel nem volt különösebb gond, egy egyszerű csődbiztos volt, aki a legszükségesebb lépéseket tette meg, hogy az ország ne menjen csődbe és kihúzza valahogy 2010-ig.
És most itt a 2. Orbán-kormány, 8 hónapja kormányoznak, ez alatt elég nehéz véleményt alkotni róluk, volt néhány versenyképességet javító és stabilizációt segítő ötletük, kérdés, mennyire fognak bejönni.
ma 15:39
Nagyon érthetsz a politikához, ha még Medgyessy nevét sem tudod leírni.
ami nekem most előszörre az eszembe jutott jelen helyzetben, hogy amikor az maszp-nek volt meg a 2/3a az szdsz-szel közösen, akkor nem éltek azzal vissza
Ez legalább pozitívum.
15:39
"A Horn-kormány idejéből a (...) Bokros-csomagra emlékszem.
(...) pozitívum,hogy a nyugdíjakat jelentősen megemelte,hogy a vásárló értékük valóban megmaradjon.
A Fidesz ezt azonnal eltörölte,és csak 4-6 %-ot adott. "
Tévedés. A Horn-kormány idején a nyugdíjak reálértéke mintegy 12 százalékkal (!!!) csökkent. Az 1998-as választások előtt az MSZP 19 százalékos nyugdíjemelésre (reálértékben kb. 8 százalék) tett ígéretet. Ezt a Fidesz nem tartotta be, hanem "csak" átlagosan 14,2 százalékos nyugdíjemelést valósított meg 1999-től.
"Meggyesi 100 napos programja a megélhetés szempontjából pozitívum volt."
Ez igaz,csak az osztogatás mögött nem állt semmiféle koherens gazdasági program, amely ezeket a kiadásokat hosszabb távon is finanszírozni tudta volna belső forrásból.
"Gyurcsány nem,de Bajnai nagyon jól kezelte a válságot. "
Azt a válságot, amelyet jórészt a Medgyessy és a Gyurcsány-kormányok idéztek elő.
"A jelenlegi kormány pedig csak a magas jövedelműeknek kedvez. "
Szinte mindenki jobban jár az új adórendszerrel, legfőképpen a középosztály.
"Szétverte a jogállamot,a sajtószabadságot stb . "
Drágabolgárúr, Debreczeni meg Gréczy Zsolt szerint.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!