Minden második Európai Unios kérdésnél azzal jönnek negatívumként, hogy kiviszik az orszáhbol a pénzt. Ezt hogy csinálják?
Nem az EU viszi ki.
Hanem a nyugati cégek.Annyi profitot termelnek Magyarországon, ami többszöröse, mint a kapott EU pénz.
Vagyis, az EU-nak jóval több támogatást kellene adnia.És engedélyezni kellene,hogy közalkalmazottak bérfejlesztésére is lehessen költeni.
Ha egy kulfoldi nagy ceg idejön hozzank, akkor ugy benyalunk neki, hogy meg adokedvezmenyeket is kap.
Csak termeli nálunk a bevetelt, de valojaban alig adózik … a pénzt meg szepen hazaviszi.
Nagy vonalakban igy nez ki a dolog. Szoval idejön, szarra keresi magat, de nem hagy itt adot … csak elviszi a pénzt.
2
Csak erről nem az EU tehet, hanem a kormány aki osztja az adókedvezményeket.
Nem csak adókedvezményt kapnak a multik, hanem állami támogatást is egy-egy beruházásakor.
Pl egy új gyártócsarnok építésébe is beszáll a kormány.
7#
Ez a mostani globális gazdasági környezetben lehetetlen.
Ha a 0-ról kellene felépíteni mondjuk egy okostelefon céget vagy mosógépgyárat az baromi nehéz lenne.
A kínaiak megcsinálták, de előtte államilag feltőkésítették a Xiamit, Huaweit és így nemzetközileg sikeressé váltak.
#8
Samsungnak is ugyanez a modellje. Feltőkésítették, mint államközeli céget. Önerőből semmi nem lett volna belőle.
Kérdező, ahogy már leírták, a lényeg, hogy az eu pályázati pénzeket ad bizonyos feladatokra, beruházásokra, fejlesztésekre - de azok megvalósítására már nem csak kizárólag magyar cégek pályázhatnak, hanem az eu-ból bárhonnan. Mivel kint jellemzően nagyobb, tőkeerősebb, jobban ellátott cégek vannak, mint nálunk és tapasztalatot is többet tudnak felmutatni, a pályázatok nagy részén nem magyar cégek nyernek. (még ha itt is dolgoznak vagy itt van a leányvállalatuk).
Itt munkát adnak az embereknek, fizetést, fizetik utánuk az adót, járulékokat, ez jó az államnak, az itt élőknek. Azonban ami hasznot megtermelnek az a máshol élő tulajdonosaiké lesz, sokszor a cégen belül teszik át az itteni nyereséget más ország részlegéhez. Így a cég adóit, a tulajdonosok jövedelemadóit már más országban fizetik be. Összességében így jön ki az hogy "kiviszik innen a pénzt".
Az EU egy szerződésen alapuló gazdasági közösség. Mi ebbe a csatlakozáskor belementünk, mert nekünk is jó volt, hogy a közösség segít pénzzel az ország fejlesztésében - cserébe meg beengedtük a kinti cégeket. Azt hittük hogy így a magyar cégeknek is lesz lehetősége máshol, amiből meg ők hoznák BE ide a pénzüket. Az utóbbi években jól is működik ez a rendszer, mert bár "többet visznek ki", mint amennyit kapunk, de a munkahelyekkel, egyebekkel, a magyar cégek kiszállításaival mégis jól jövünk ki a dologból. Csakhogy a múltban nem így volt, mert a 2010 előtti időszakban nem alakult ki ez az egyensúly. A magyar cégek nem jutottak lehetőséghez csakis rosszul megfizetett alvállalkozóként, sokszor meg sem kapva a pénzt a munkájukért, mikor adózniuk már régen kellett. Sokan ezért mentek akkor tönkre, a körbetartozások miatt, mert a külföldi cég ami elnyerte a pályázatot, az megkapta a pénzt a munkáért, csak ezt nem vagy nem időben adta tovább az alvállalkozó magyaroknak. Most ez nincs így, a nagy cég csak akkor kapja mg a pénzét az államtól ha bizonyítja, hogy az alvállalkozóit már kifizette.
A lényeg: alapvetően lehetne jól is működtetni ezt a rendszert, még így is hogy "kiviszik a pénzt". de ehhez jó kormányzás kell - mint most, és az, hogy az eu vezetése ne akarjon politikai okok miatt belenyúlni a pályázati pénzekbe - amivel most próbálkoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!