Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mik az individualizmus "értéke...

Mik az individualizmus "értékei", miét érték van az individualizmus?

Figyelt kérdés

Hallgattam reggel egy riportot a rádióban a jövő generációjáról és a 4. ipari forradalomról, ahol hangoztatták az fiatalok új szemlélet módját ami megváltoztatja majd a világot.

Azt hittem az individualizmus egy hátrány, de úgy látszik érté lesz nem sokára...


2020. febr. 5. 09:10
 1/5 anonim ***** válasza:
47%
Miért lenne jó a kollektivizmus?
2020. febr. 5. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
37%
A juhnyáj számára az individualizmus tragédia. Egy akol, egy pásztor, egy puli, egy kolomp, egy vályú az igazi!
2020. febr. 5. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A #2 választ ugyan sokan nem fogják megérteni (félreértik), de végső soron tömör megfogalmazása ezen értékeknek. Sőt, megmagyarázása.
2020. febr. 5. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

Kérdező, megint az a gond hogy szélsőségekben gondolkodsz - az eddigi válaszolók is.

Az ember társas lény mert ez biztosítja legjobban a túlélését. Nem egyének vagy kis családok élnek külön-külön, hanem mindig is társadalomban szövetkezve éltek az emberek, hogy egymást segíthessék, védhessék.

Ehhez pedig szükség van arra hogy kollektívaként, a közösség érdekeit szem előtt tartva is legyen képes az egyén gondolkodni cselekedni.

Ugyanakkor a változást, a fejlődést az új dolgok, az egyedi és egyéni ötletek, megvalósítások, utak vagy döntések tudják elhozni - vagyis szükség van az individualizmusra IS.

A kettő aránya az ami a történelmünk során változott, hiszen a korai időkben a túlélés volt a legfontosabb és az vitte el az összes energiát. A horda, falu vagy város akkor tudott működni ha közösen éltek és dolgoztak. De itt is megvolt az individualizmus - csak éppen az a kiváltságosok joga volt. A hatalom biztosította azt hogy ne kelljen kollektívan dolgoznia, betartania azt amit mások kirónak rá feladatként, szabályként. A gazdagok, hatalmasok viszont egyéni döntéseket hoztak - csak azt rá tudták erőltetni a többiekre.

Ahogy a történelem során nőtt az emberek száma és javult az életszinvonal, úgy váltotta fel a mindennapi túlélésért vívott küzdelmet egy olyan világ ahol már az egyén megengedheti magának hogy ne a társadalom legyen számára az elsődleges. Magyarul: nem kellett reggel 6-tól este 10-ig rabszolgaként a vasműben dolgoznia minden nap, hanem 8 órás munkanap és hétvége, szabadság már az ami meghatározza az idejét. Ha elveszíti az állását nem fog éhen halni ő is meg a családja is pár nap alatt, mert egyrészt van anyagi tartaléka, másrészt van a társadalomnak is erre rendszere hogy segíthessen. De a Föld sok pontján ez még nem létezik.

Az individualizmus sem nem hátrány, sem nem előny, egy szükséges része az életünknek. Ha túl kevés az individuum, az a kommunizmus, a diktatúra, a rabszolgaság - ha meg túl sok, az az anarchia. Egyik sem jó.

Most több lehet belőle mert több szabad kapacitása, lehetősége van az embereknek. A fiatalok már így nőhettek fel, nem kötötte őket egy háború, a nyomor vagy hasonlók. Így ők már születésüktől sokkal inkább én-központúak, mert többet kapnak mint amennyit adniuk kellett.

Ha nem jól vannak nevelve, akkor elfelejtik - vagy soha nem is tudták - hogy mindez azért volt lehetséges, mert a többiek, a szüleik, nagyszüleik generációja viszont kollektivistaként közösen dolgozott azon hogy egy jobb élet jöhessen létre. Hogy legyen társadalmi közösségvállalás, egymás iránti felelősség - ami őket is megvédte eddig és jobb életet biztosított nekik, mint a szüleiknek.

Ha ezt elfelejtik avgy nem is tanulják meg akkor kikopik a társadalomból a közösségi szellem, az individualizmus már káros mértékű lesz és akkor jön az anarchia - ami ismét egy rossz helyzetet szül,. Válságot, szegénységet, netán háborút.

Akkor meg megint össze kell fognia az embereknek a túléléshez és megint visszabillen a mérleg, csak megint a másik oldalra túlzottan.

Ezt meg kellene előzni azzal hogy eleve megtanítjuk a fiataloknak hogy nem scak jogok, hanem kötelességek is vannak, vagyis nem csak ki kell venni a társadalom zsebéből, hanem nekik is bele kell tenni. Hogy közben lehetnek sokkal individuálisabbak, mint az előttük levő generációk az igaz. És ez tényleg hozni fog nagy változásokat. de a túlélést akkor is a közösségek összetartása, ereje fogja meghatározni. Ha pl. itt Európában az itt élők nem fognak össze és nem védik meg a saját közösségeiket, mert mindenki csakis magát akarja előtérbe helyezni és ragaszkodik ahhoz neki mihez van joga - akkor majd jönnek olyanok, akiknek viszont fontos lesz a közösségük és elsöprik innen az individualistákat, akik nem tetszenek nekik.

2020. febr. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
75%
Individualisták - mivel lényegesen intelligensebbek, mint a birkák - képesek és hajlandóak közös célok érdekében összehangoltan cselekedni, nem várva valamiféle illiberális demokrata hagymázas hőbörgésére. Ha ebben gátolva vannak, akkor otthagyják az egészet az út porában heverni, nem kár érte!
2020. febr. 6. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!