Sírba visz a trombitafolyondár! (? )
Kerttervet készítek tavaszra és az örökös problémám a trombitafolyondár, ami mostanra kezelhetetlen méreteket kezd ölteni.
Sajnos annak idején nem tudtam, hogy ilyen agresszív, nem bástyáztam körbe a gyökereket és így jártam.
Jön fel a házoldalában, lépcsőn, töri fel a betont, nyom szét mindent.
Az eredeti tő már évek óta nincs meg, ezek a jövevények a hajtások.
Valaki azt mondta locsoljam a töveket gázolajjal, a másik, hogy csövet dugjak le és öntsek bele sósavat.
Mit gondoltok ezekről?
Az, hogy kihúzkodom amennyire tudom sajnos nem megoldás, 5-10 méterre is megjelenik, nem furkálhatom, áshatom végig a kertet.
Ráadásul az eredeti tő, egy hatalmas csodaszép rózsalugashoz van közel, amit nem akarok kipusztítani.
Valakinek lenne valami nagyon radikális ötlete? Imába foglalom a nevét!
Sőt, még a 2000 Ft körüli Fozát is megteszi, amit találtál.
Sok néven van, minden boltban tartanak legalább kétfélét, ezért úgy kérd a boltban, hogy a legolcsóbb glifozátot adják. Mindegyikben ugyanabból van ugyanannyi.
Vegyél hozzá valami olcsó tapadásfokozót is, ami a cseppek felületi feszültségét csökkenti.
10 %-kal elég lesz egyszeri használat, ha jó borítást érsz el, akár még a levelek alját is beszórhatod, ha sikerül. A szer nagyon jól mozog a növényekben, felszívódik az összes gyökérbe.
Pár éve egy nagy sarjadzó szilvabokor tönkjébe készített mélyedésbe öntöttem glifozátot, és nagy meglepetésemre egy 10 méterre lévő bokor is elszáradt...
Másik alkalommal meg körbeástam a trombitafolyondárt, hogy a sarjak összeköttetését elvágjam, aztán a sarjakat ecsettel tömény glifozáttal lekentem. Utána 2 évig sárgán hajtott a nagy bokor is, mert pár sarj nyilván egyben maradhatott vele, és azokból annyi glifozát felszívódott, hogy a nagy tő is károsodott. Szóval, ha a nagyot fújod tömény szerrel, akkor annak ki kell vinni.
A glifozát ellen anyagi érdekekből hecckampány folyik, és ezzel főképpen a totálisan hozzá nem értőket lehet becsapni.
Elég komoly kutatásoknak lett az az eredménye, hogy a glifozát nem rákkeltő.
Az egyik vivőanyaga (adalék) viszont kétséges volt, ezért azt betiltották kb. egy éve, most már csak a veszélytelen vivőanyaggal gyártják.
Sajnos, a döntéshozók egy része is vagy meg van véve, vagy teljesen dilettáns. Lásd, az Európai Parlament tavaly azt akarta elérni, hogy a kiskerti használatot azonnal, a szántóföldi használatot meg 2022-ig szüntessék meg.
Ez józan paraszti ésszel átgondolva is baromság, mert ha élelmiszerek és takarmánynövények leszárítására használjuk a szántóföldön, akkor a szermaradványokat nagy mennyiségben megesszük, pl. az étolajban, vagy disznóhúsban.
Viszont a kiskertekben senki nem használja olyan növényre, amit megenne, csak gyomokra. A talajra kerülve meg úgyis gyorsan lebomlik, a mikroorganizmusoknak tápanyagot jelent, szóval, még hasznos is...
Az a saját tapasztalatom is, hogy a leszórt növényeket hamarabb lebontják a gombák és baktériumok, mint a simán levágottakat. Tehát a környezetet nem károsíthatja, mert akkor tartósítószerként működne, a kezelt növények soká bomlanának le.
Szerencsére, az Európai Bizottságban (az EP-vel szemben) szakemberek is vannak, így meghosszabbították a glifozát engedélyét.
Köszönöm!
NAGYON hasznos!:)
Mivel nincs jó altarnatívája a gyomirtók közt nincs kinek érdekében ok nélkül betiltatni.
Viszont a gyártók milliárdos bevételektől esnének el.
El lehet gondolkodni, hogy kinek az érdeke és lehetősége megkorrumpálni a vizsgálatokat, engedélyezéseket, hogy tovább lehessen árusítani.
Nem vagyok ellene, nekem is kell használnom, csak a ruderális területekre nyomom.
De én nem vagyok ilyen optimista az ártalmatlanságával kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!