Melyik haszonnövény, gyümölcsfa, zöldésg, vagy akármi a legjobb választás, ha egy kisebb földterületből szeretnék valamekkora bevételre szert tenni?
Ez nagyon változó, nálunk minden évben szinte mást visznek jobban tehát ezt nem lehet egy-két növényre lehatárolni úgy hogy éppen a legtöbbet lehessen rajta keresni.
Talán a nektarint lehet legjobban eladni, ezt esetleg az utóbbi 2 évben is nagyon keresték. De pl. gyümölcsön kívül a sütőtökkel és a sárgadinnyével is nagyon jól jártunk tavaly...
Minden ilyen jellegű termeléshez azért szükséges tapasztalat...
Ezenkívül talán jó választás még az alma (Jonagold,Zöldalma),és vannak bizonyos csemegeszőlők és cseresznye fajták amit nagyon keresnek.
Viszont jó minőségű (piacos) termés előállításához öntözés,szakszerű permetezés,tápoldatozás és tapasztalat/hozzáértő segítség szükséges!
Az első és legfontosabb a termőföld minősége, aztán meg az éghajlati viszony!
Ha pl. gyenge minőségű homoktalaj, hiába szeretnél jól fizető termésmennyiséget, a talaj nem adja!
Északi vidéken kevesebb a napsütés, a gyümölcs is később érik,stb.
Kis területen minél munkaigényesebb dologgal érdemes foglalkozni.
Én piacra százféle dolgot termelek, és az a tapasztalatom, hogy az árak a munkaigény, területigény, befektetésigény, tárolhatóság, meg ilyenek alapján alakulnak ki, és átlagban nagyjából azonos haszon van mindenen, kivéve: a saját munkád lehet jobban megfizetve, ami nem jelentkezik költségként, ezért erre érdemes kihegyezni a dolgot.
Öntözéssel konyhakerti dolgok tudnak nagyobb hasznot hozni, mert azokkal sok a kézimunka.
Pl. befőzni való paradicsom még mindig eladható, meg jól tárolható termények, mint fokhagyma, vöröshagyma, bab, krumpli. (Vöröshagyma és krumpli inkább koraiként, kilózva, mert utána bejön a zsákos áru.)
Ha piacon vagy ismerősök között akarsz árulni, akkor neked is azt javaslom, hogy száz lábon állj, mindenből legyen egy kicsi, mert keveset el lehet adni sokmindenből, sokat nem biztos.
Gyümölcsből még mindig sokan vesznek tárolásra almát, de jó lehet a körte is, lekvárnak legjobban megy a sárgabarack, kissé a szilva, meg gyakorlatilag minden gyümölcsből megy valamennyi, legjobb piaca az őszibaracknak van friss fogyasztásra meg befőttnek is, csak ez nagyon hirtelen kell eladni. És persze ebből is sok fajta legyen, ne érjen egyszerre túl sok.
Talajvizsgálatot végeztél? Milyen a talajod? Ez lenne a legelső kérdés, mielőtt bármit elkezdesz termeszteni.
Gyümölcsösben én 4-5 hektártól gondolkoznék, de a te területed csak 0,09 hektár.
A gyümölcsös telepítése, fenntartása elég költséges mulatság, ekkora területre nem biztos, hogy megérné. De ehhez kellene egy termesztési tervet csinálni. Én úgy gondolom, hogy ekkora területről nem jön le annyi gyümölcs, amiből meg lehetne élni. Ha csak keresetkiegészítés a cél, akkor is túl munkaigényesnek tartom. Gondolj bele. Eltelepítesz több száz csemetét, 2-3 év múlva intenzív ültetvény esetén már rendesen terem, de addig csak viszi a pénzt. Folyamatos növényvédelem, tavasszal és nyár folyamán rengeteg fitotechnikai munka, sorközművelés, stb. És még ott a rizikó, ha esetleg valami kórokozó elvinné a fák felét, akkor az fájdalmas lehet.
Ekkora területen én csak egyéves termesztésben gondolkoznék, öntözött zöldségesben, esetleg szamócában. Természetesen egy normális vetésforgót össze kellene dobni, és akkor több fajtával indulsz, ergo kisebb a kockázat.
Egy zöldségesnél nincs akkora kockázat. Elvitte a lisztharmat a sárgadinnye levelét? Sebaj, az még úgy is terem valamennyit, de jóval kevesebb ráfordítás és munka kell hozzá, mint a gyümölcshöz, és jövőre újra próbálkozhatsz.
Akármilyen kis területről van szó, legelőször csinálj egy talajvizsgálatot. Nem árt tudni alapból, hogy vannak-e kártevők a földben, mert elég kellemetlen ha az első évben az összes gyümölcsfának elrágja a gyökerét egy halom cserebogárpajor (hallottam már ilyet). Aztán kiválasztanék egy-két gyümölcsöt, amire csinálnék egy termesztési tervet költségek és bevételek becslésével, illetve egy 5 éves zöldséges vetésforgóra is egy tervet. A végén látni fogod, hogy milyen költségek vannak, mi az ami abszolút nem éri meg. Egy kockázatbecslést sem árt csinálni, legalább alap szinten, mert amit említettem, gyümölcsnél lehetnek olyan kockázatok, amiket nem éri meg bevállalni ekkora területen.
Zöldségben gondolkoznék: paradicsom, paprika, tojásgyümölcs. Ezek általánosan eladható dolgok. Tavasszal a fejes saláta, retek megterem, amikor még semmi más. Illetve a borsó, de az macerásabb. Ezen kívül: cukkiniből akár több fajta, főzőtök, sütőtök, cékla. Ezeket elég könnyű termeszteni és a gazoláson kívül nem sok munka van velük. Kártevőkre figyelni kell persze.
A cukkini szerintem pl egy elég hálás növény. Viszonylag kis tenyészterületen folyamatosan szedhető nyáron, és egy tőről is sok termés leszedhető.
Aztán, amit itt már ajánlottak, A fóliasátras/üvegházas termesztés sem rossz ötlet. De az már komolyabb ráfordítást igényel.
De nem győzöm hangsúlyozni, hogy mindennek az alapja az előzetes tervezés legyen. Amíg nem tudod, hogy milyen költségekre és bevételekre számíthatsz, addig nem éri meg csak úgy belevágni valamibe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!