Hogyan lehetne esővízgyűjtőből öntöztetni?
Arra gondoltam, hogy veszek egy 300 l körüli esővízgyűjtőt, az egyik eresz kimenetele alá. Ez 1-2 méterrel a kert szintje fölött van (domboldalon van a ház).
Erre az esővízgyűjtőre teszek egy csapot, ahonnan egy slagg cső menne végig a kerten - és akkor a csapot kézzel megnyitva kifolyik valamennyi víz automatikusan, aztán csap elzár és kész az öntözés.
A kérdés az lenne, hogy a slaggot hogyan lehetne jól beállítani. Perforált, csepegtetős cső jó lehet? Végére egy kör esőztető?
Egyáltalán lenne elég víznyomás a csőben, hogy ezeken átfolyjon a víz, szimplán a 300 literes tartály nyomása vagy az 1-2 méter szintkülönbség nélkül?
Vagy muszáj ehhez szivattyú?
Köszönöm.
"Egyáltalán lenne elég víznyomás a csőben, hogy ezeken átfolyjon a víz, szimplán a 300 literes tartály nyomása vagy az 1-2 méter szintkülönbség nélkül*?" *szintkülönbség miatt
Elírtam.
nekem is van egy ekkora tartályom, de ezen gyári kivezetés van csappal. A slagot nem javaslom, inkább öntözőkannát. Nálam sem a szivattyú, sem a slag nem vált be. 300 liter vizet tíz literes kannában pik-pak széthordhatod.
(nem rám tartozik, de megspórolod a slagot, a szivattyút, csak egy jó fogású kanna kell, ráadásul az egészséges testmozgás is pipa.)
Hogyhogy szivattyúval se működött?
Azzal mi volt a gond?
Már miért ne működne slaggal?
De 300 liter nagyon kevés.
4es: arra gondoltam, hogy ha nem elég nagy a víznyomás, akkor lehet, hogy nem fog átmenni a víz a perforált részen, helyette csak kifolyik a legvégén. Ott is ahelyett, hogy megpörgetné a kör esőztetőt, csak kifolyik egyetlen negyzetcentire az egész. Ez butaság?
Mekkora mérettel működhetne, ha 300 l kevés?
Ahol lyuk van, ott a víz kifolyik.
Mi csak kb. 100 palántát szoktunk öntözni, de 100-150 liter víz alkalmanként.
1000 literes IBC mellé most állítottuk be a másodikat.
Igen, így lehet kiszámolni, hogy mennyi vízre van szükség. 300 liter az semmi. Még ha 1050 l-es IBC-t veszel, az is inkább csak pár palántához meg cserepes növényekhez elég.
Esőztető locsoláshoz nem elég a szintkülönbség. Ahhoz kell szerintem vagy 3 bár, és 3 bár nyomáshoz 30 méter szintkülönbség szükséges. Csepegtető szalaghoz elvileg 3 m szintkülönbség kell a gyártók szerint, de vadiúj szalag 1 m-ről is csepeg. Hatékonyabb is a csepegtető szalag, mert csak a szükséges helyekre jut víz, nem az üres részekre meg a levelekre, a nedves levél egyébként is fokozottan hajlamos elkapni valami gombabetegséget.
10 méter magasról lefolyó víznek 1 bar a nyomása, kb annyi kell a csepegtető szalagoknak. 2m magasság nagyon kevés.
Esetleg tehetsz egy szivattyút a tartályra, de 300 litert 10-20 perc alatt kiszívják. Nem sokra elég.
Szerintem is az a legegyszerűbb ha kiengeded kannába és azzal locsolsz.
Ahhoz még csap sem kell. Közlekedőedény egy darab slagból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!