Kezdőoldal » Otthon » Kert » Zöldségtermesztőket kérdeznék!...

Zöldségtermesztőket kérdeznék! A konstans fajtájú zöldségekből érdemes kiszedni a magot és jövőre azt elültetni, a hibridből viszont nem?

Figyelt kérdés

Hogy van ez a dolog, mert nem teljesen értem?

Köszönöm!


2010. júl. 31. 12:39
 1/3 hell-ikon ***** válasza:

Ha nem F(X*) hibrid, akkor igen, érdemes megtartani a magokat.


* - X egy számot jelöl, az esetek többségében 1-es szokott utána lenni,() jel nélkül, persze.

Ez annyit tesz, hogy első generációs hibrid az adott mag. (Illetve amilyen szám van mögötte az jelzi, hogy hanyadik generációs) Az F-el jelölt hibridekkel nem igazán érdemes bajlódni, ha ugyanolyan növényt vársz belőlük, mint amilyen a vásárolt magból lett, mert soha nem lesz olyan. Mindig visszafog ütni valamelyik szülőnövényre és, hogy melyikre az csak szerencse kérdése.

Részletezni nem nagyon akarom ezt a dolgot, mert elég széles a skálája annak, hogy hogyan mi módon hozzák létre ezeket a fajtákat.


A stabil fajtákkal (F jelölés nélküliek) viszont nyugodtan próbálkozhatsz, de csak abban az esetben, ha egy adott növényből csak egy féle fajtát ültettél, vetettél. Ellenkező esetben fenn áll a keresztbe porzás veszélye (ha csak nem tudsz minimum 1 km-es izolációs távot tartani a két különböző fajtától:)) ami már megint csak egy más fajta tulajdonságú növényt eredményez majd. :)

2010. aug. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ha egy adott növényből több fajtát szeretnék, akkor azt mi módon lehet?
2010. aug. 2. 20:57
 3/3 hell-ikon ***** válasza:

Hát, attól függ, hogy gondolod a hasznosítást...

Eladásra a magokat nagy mennyiségben vagy csak saját részre kis mennyiségben. (pár tő max.)

Ez utóbbinál én nem bajlódnék az izolációval, lesz ami lesz belőle. A véletlen hibridizáció is hozhat meglepően jó eredményeket...


De ha nagyban gondolkodsz, akkor viszont már mindenképpen figyelni kell, hogy fajta azonos maradjon a leendő mag.

Szabadföldön ezt -ahogy az előző hozzászólásban is írtam- legalább 1 km-es izolációs távolságot kell tartani a két különböző fajta között. (elenyésző arányban ugyan, de ekkor is előfordulhat még keresztbe porzás egyébként, de mondom elhanyagolható a % arány).


Fóliás termesztésnél egy fóliában egy fajtát tartani, az ajtót, szellőző nyílásokat szúnyoghálóval ellátni, hogy a külvilágból a beporzó rovarok (méhfélék, zengőlegyek, stb.) ne jussanak be, s másik fóliába átrepülve ne porozzanak keresztbe. Természetesen, mivel a porzó rovarokat kizárod, neked kell gondoskodnod arról, hogy mégis megtörténjen a virágok beporzása. Ezt poszméhekkel szokták megoldani, amit direkte erre specializálódott cégektől rendelnek a termelők (többnyire külföldről).

2010. aug. 3. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!