Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Pár éven belül vennénk házat,...

Pár éven belül vennénk házat, félig hitelre. Hogy működik ez a folyamat? Milyen plusz költségekkel kell számolni?

Figyelt kérdés

Nulláról indulunk, sajnos semmink nincs, ami eladható. 11-12 milliós családi házakat néztünk egy közeli város szélén. 3,5 év múlva jár le a lakástakarékunk, emellett igyekszünk havi 100 ezret félretenni. 1 gyerekünk van, rá igényelnénk CSOK-ot, ha esetleg addig úgy döntünk, legyen még egy, akkor 2-re, de ez nagyon HA, úgyhogy inkább 1-re számolunk.

Tehát lenne reálisan körülbelül 5-6 millió forint önerőnk, a többit hitelből tervezzük megoldani.

A hitelt akkor lehetne elkezdeni intézni, ha megvan a kiszemelt ház, és le van foglalózva, mivel az lenne a fedezet is. De így nem fogjuk bukni esetleg a házat? Egy hitelügyintézés elvileg hónapokig tart, hogy megy ez ilyenkor? Az átírás költsége mennyi? Kell ügyvéd?

Lehet, hogy ezek hülye kérdések, bocs, de nem nagyon láttam testközelből még ilyen folyamatot, fogalmam sincs, hogy működik.


2017. nov. 16. 09:53
 1/6 anonim ***** válasza:

Kezdjük úgy,hogy igényelnétek rá a csok-ot feltéve ha akkor még lesz.

Ahhoz,hogy hitelre házat tudjatok venni ami fix,hogy kell önerő és bejelentett munkahely megfelelő fizetéssel. A hitel ügyintézés tarthat hónapokig is,de 1 hónapon belül is simán lezavarható az egész úgy,hogy az eladó számláján van már a pénz.

A részletek meg...3,5 év alatt 1000szer elfelejted,meg ki tudja mi,hogy fog változni meg stb stb ráér kb fél évvel előtte nekiindulni a részleteknek

2017. nov. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A CSOK is önerőnek számít. Egyébként 30 és 40% közti önerőket szokott kérni a legtöbb bank, tehát ha 5-6 milliótok lesz, az bőven jó egy 11-12 milliós házhoz. Ügyvéd mindenképp kell az adásvételi szerződéshez, általában, fél és 1% közti áron dolgoznak (tehát ha pl 12M a ház, akkor ő 60e-t kér). A hitelkérelmet csak az adott ingatlanra tudjátok benyújtani, adásvételi szerződéssel, foglaló és önrész kifizetési bizonylattal a kezetekben. Meg még nyolcmillió papírral, de erről majd kaptok aktuális listát. A hitelügyintézés időtartama a háztól és tőletek függ.


Nálunk a ház előéletével voltak gondok, emiatt 2x elutasítottak, de amikor azok elrendeződtek, akkor 3. nekifutásra 2 héten belül eljutottunk a hitelkérelem beadásától a pénz átutalásáig. Ha az önerőtök, a jövedelmetek és a ház is rendben van, akkor max egy hónap alatt elintézhető a dolog.

2017. nov. 16. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja és az átírás azt hiszem, 4%, de ez később lesz és fizethető részletre is. Egyéb banki költségek is vannak, földhivatali illetékbélyeg és társaik, ezek max 100E-re jönnek ki.
2017. nov. 16. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Szóval, az a baj, hogy fogalmad sincs, mi lesz "pár év múlva". Lehet nem lesz CSOK, lehet le vagy felmennek az ingatlan árak....


Na de nagyvonalakban, elsőre szerintem beszéljetek egy független hitelügyintézővel (vagy egy bankival ha nincs arrafele független), tőle megtudjátok a kedvezményeket (pl. ilyen olcsó ingatlanra van kamatkedvezmény azt hiszem), és hogy meddig nyújtózkodhattok.


Önerő min. 20-30%. A le nem járt lakástakarék NEM önerő, de lejárta után betörlesztheted a hitelbe.

Keresetetektől függően, kb. 40%-a lehet a törlesztő a keresetnek. Ez is behatárol.


Költségek:

ügyvéd általában 0.5%, de számoljatok 1%-al.

Papírok, egyebek (ebből sokat elengedhet a bank megfelelő konstrukcióban) kb 80-100ezer, hitelösszegtől függ (közjegyzői díj, folyósítási jutalék, értékbecslés...)

Illeték: ingatlan árának 4%-a, ha kedvezményre jogosultak vagytok, kevesebb


+ költözés

+ bebútorozás

+ tatarozás ha kell


Szóval ne pöccre számoljátok ki, legyen egy nagyobb tartalék. Mi 20 milliós lakásra 3 millió plusszal kalkuláltunk, hogy a fentieket lefedje.

2017. nov. 17. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A költségeket szépen összeszedték már, a többivel pedig fölösleges most kalkulálni, hiszen kitudja még mi lesz mire oda juttok, hogy vennétek valamit. Egy gyerekre nem túl sok használt ingatlan esetén a CSOK. Mindenesetre 5-6 millió már elég lehet önerőnek. Most éppen, de nem tudni mi lesz 3,5 év múlva.

Ha bírjátok, akkor kössetek még több lakástakarékot, akár közeli családtagok nevére.

Független hitel tanácsadót is akkor keresnék fel, amikor már belátható időn belül tudnánk tovább lépni.


Egyébként hogy is működik mindez. Nézegeted a hirdetéseket, találsz egyet, amibe beleszeretsz. Megállapodtok egy árban. Közben már konzultálsz egy hitel ügyintézővel, hogy milyen az ingatlan, hol van, milyen lehetőségeid vannak, körvonalazódik melyik banknál szeretnétek hitelt felvenni. Aztán elballagsz egy ügyvédhez, felvázolod neki a helyzetet, aki lekéri a tulajdoni lapot és megírja a szerződés tervezetet (már hitelező bankra szabottan). Mindketten átolvassátok és egyeztetett időpontban aláírjátok. Innentől kezdve ketyeg az óra. A szerződéses feltételek alapján fizettek foglalót, előleget. Közben intézitek a hitelt és a csok-ot. Ehhez már szükséges a földhivatal által érkeztetett adás-vételi szerződés. Végül, ha a bank felbecsülte az ingatlan értékét és titeket is elbírált jövedelem szempontjából, akkor szerződtök és kiutalják az összeget az eladónak (ha tehermentes az ingatlan).

Ezt követően a kifizetésekről szóló hivatalos igazolásokat be kell mutatni az ügyvédnek, aki intézkedik a földhivatalnál az átírásról.

Összességében mi egy 16 milliós lakásnál 0,5%-ot fizettünk az ügyvédnek + két tulajdoni lap lekérést, a banknak fizettünk egy közjegyzői díjat, amit később ugyan visszakaptunk, de akkor is ki kellett csengetni helyből 55 ezret, valamint a bank lakásbiztosításáért fizettünk 20 ezret (ez opciós). Az egyéb banki költségeket elengedték egy akció keretében, ami kb. 250 ezer lett volna egyébként a bank szerint. (Szerintem ezeket mindig elengedik egyébként, csak jól hangzik, hogy éppen most akciós a hitel eddig és eddig, így az induló költségeket nem kell kifizetni.)

Kell fizetni vagyonosodási illetéket, ami az ingatlan vételárának 4%-a. Vagyis mi kb. 1 millió forintot fizettünk még rá a 16-ra, mire a miénk lett.

2017. nov. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi, tényleg csak a nagyjából tisztánlátás miatt kérdeztem, hogy kb. lássam, milyen köröket kell futni.


Azért 3,5 év múlva vágunk bele, mert akkor jár le a lakástakarékunk, szóval az okés lesz önerőnek. Kötünk közben mostanában még egyet, de az már értelemszerűen előtörlesztésre fog menni, ezzel a részével képben vagyok. A CSOK tudom, hogy kérdéses, meg hogy egy gyerekre nem is sok, de ha lesz még, a semminél mégiscsak több, szóval akkor kérjük. CSOK nélkül, a lakástakarékkal reálisan lesz kb. 5 millió az önerő. Ez a jelenlegi lehetőségeinkkel számolva, de közben kinéz fizuemelés, egyéb lehetőségek, így ennél lehet több. Bútorok vannak sajátok, az nem lesz gond, csak a lakás nem a miénk, amiben élünk (szüleim nevén van, mi csak használjuk).

Igazából maga a folyamat érdekelt, meg hogy miért kell pluszban fizetni, mennyire hosszú ez a procedúra. Nyilván a fizetendő összegek addig változhatnak, meg a házárak is.

2017. nov. 18. 19:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!