Fundamenta vagy más bank?
Fiatal pár vagyunk költözni szeretnék szülői házból. Felkerestünk több bankot de a Fundamenta-Lakáskassza ami jónak minősült.
A kérdés:
aki már kötött velük szerződést, mennyire megbízhatóak?
Esetleg valaki tudna más bankot ajánlani?
(ha tud valaki segíteni, tanácsot adni, írjon privátba)
Előre is köszönöm a válaszokat!
A Funda nem bank. Lakás-előtakarékossági szerződést tudsz ott kötni.
Azok közül, ami megéri, a 4 éves szerződések kötése, a hosszabb futamidőkre már nincs akkora hozamod, sőt, bukhatsz is gyakorlatilag.
A www.kiszamolo.hu oldalon keresd meg a lakáskasszás írásokat, és olvasd el azokat!
Jelen kamatkörnyezetben, amikor 2-3%-os hitelt is kapsz a piacon, vagy 4-5%-os fix kamatozásút, nagyon nem éri meg a Fundától hitelt fel venni rosszabb THM-mel.
Részleteket tényleg olvasd el a kiszámolón!
Szinte minden bank kínál lakástakarékot. A K&H pl. a Fundamentával dolgozik együtt.
Jelen pillanat nem éri meg a hitelét igénybe venni, de ez később még persze változhat. Ha pontosan tudod, hogy 4 év múlva szükséged lesz lakáscélra a pénzedre (azért nem árt kiszámolnod, hogy mi az amit kaphatsz ennyi idő után - nem túl sok), akkor megéri kötni!
Mi pl. vettünk fel normális piaci lakáshitelt mindenféle támogatás nélkül, 5 éves kamatperiódusra 4% kamattal. Mellette fut két lakástakarékunk, amit előtörlesztésre fogunk fordítani, illetve kötünk újra kettőt, ha lejárnak, amit ismét beforgatunk. Ezzel és némi kis megtakarítással a 20 éves hitelünket gyakorlatilag a 4 lakástakarék kifutási idejét követően végtörlesztjük.
Szóval jó dolog.
Minden banknál közel azonos feltételekkel lehet lakástakarékot nyitni, max a kezdeti költségek mások.
Én azt mondom járjátok körbe a témát, legyetek tisztában azzal, hogy mit vállaltok és mit kaptok cserébe.
A Fundával egyébként nincs semmi baj.
Ismét előjött a kiszámoló, mint hivatkozási alap, ismét nem tudom szó nélkül hagyni.
Mielőtt ezt kifejteném, válaszolok a feltett kérdésre: A Fundamenta egy szakosított hitelintézet, másként működik, mint a bankok.
Hogy mennyire megbízható? Pontosan annyira, mint az otp, erste, aegon lakástakarék üzletágai: Teljesen! A lakástakarékok működését külön törvény szabályozza, így az összes piaci szereplő (a fentebb felsoroltak)azonos feltételek mentén köteles dolgozni.
Most ledig a kiszámolóra visszatérve: Klasszikus tévedés azt hangoztatni, hogy csak rövid módozatú lakástakarékot szabad kötni, mert a hozam...
Igen, ha az ember ránéz az ebkm-re és egyébként nem ismeri az ltp lehetőségeit, valóban erre a téves következtetésre jut, mint az első válaszoló is. Sajnos a kiszámoló sem lát tovább az ebkm táblázatnál, ezért fontos információk maradtak ki a mondandójából.
A leghosszabb módozatból hozható ki a legjobb hozam, ha néhány feltétel adott: Hogyan? Elmondom: Megnyitsz egy hosszú módozatú ltp-t, amit a negyedik évben megosztasz. Felveszed az addigi megtakarítást, vagy egy részét, és viszed tovább a megosztott számlát. Itt technikailag a következő történik: Megosztáskor kvázi klónozod a számládat. Kettéosztod, így a második számla nyitási feltételei meg fognak egyezni az eredeti számlával. Ha pl a negyedik év után a teljes megtakarítást felveszed, a második számlád nulla forint egyenleggel, de négy éves múlttal indul. Ez pedig azért jó, mert innentől kezdve akár évente is fel tudod venni állami támogatással a pénzt róla. Az álltám feltétele ugyanis az, hogy meglegyen a negyedik megtak. éved (megvan) és igazolj lakáscélt! Ezt akkor tudod kivitelezni, ha van a családodban szabad adószám, hiszen a megosztott számlára átmenetileg kell egy kedvezményezett, amíg az eredetit fel nem használod, hiszen egy személy egyszerre csak egy számla után jogosult állami támogatásra. Az álltám és a kamatok jóváírása évente történik, a befizetés arányában előre meghatározott, így minél rövidebb az idő, annál jobb a hozam. Viszont ezzel a trükkel a hosszú módozat több kis részre elosztható, az ebkm pedig a 4 éves számla sokszorosára feltornázható.
Igen, ehhez kell egy plusz szabad adószám, teht alanyi jogon nem tudja mindenki igénybe venni. De a technikai lehetőség létezik, csak erről a kiszámoló sajnálatos módon egy betűt sem említ.
#4
De, kiszámoló EMLÍTI a megosztást.
Csak nem olyan hülye, hogy hosszú távú módozatokat ajánlja, mert rögtön gond lesz a hozammal a végén ...
Triviális, hogy a 3%-os, 6 éveset kell kötni (mert ilyen hozam a 4 évesben már nincs), a legkisebb összegre, de a legnagyobbat fizetni. Mindezt visszatérítős hitelkártyával, s úgy, hogy az éves összeget előre befizeted, mert a kamat az jár ugyanúgy.
Majd az utolsó két évben megosztani, és a 48. hónap után felbontani, mert akkor lehet veszteség nélkül.
Egyszerű matek, rizsa nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!