Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Osztatlan-közös tulajdon...

Osztatlan-közös tulajdon veszélyei?

Figyelt kérdés

Osztatlan közös tulajdonú ingatlan megvásárlását tervezem. Egy helyrajzi számon két fizikailag egybe épített, de teljesen külön álló, külön bejáratú és használatú ház egyik fele a megvásárolni kívánt ingatlan. Kérdésem az lenne, hogy:

1. Milyen hátrányom származhat ebből a felállásból azon kívül, hogy csak a tulajdonostárs hozzájárulásával építkezhetek vagy vehetek fel hitelt?

2. Ha akarom el tudom-e adni a másik tulajdonos beleeggyezése nélkül a részem?

3. Ha a másik tulajdonos el akarja adni az 1/2-ed tulajdonát nekem van-e elővásárlási jogom rá?

4. Általánosságban mennyire problémás egy ilyen ingatlanban az élet? Érdemes indulásként belemenni egy használati megosztás vagy társasházalapítási procedúrába anélkül, hogy problémás lenne a szomszéd? (egyelőre nem tűnik annak:) )


Előre is köszönöm a válaszokat!

Szép napot!



2016. szept. 14. 11:12
1 2
 1/15 anonim válasza:
Sztem osztasd el az ingatlant mihamarabb. Ma már azt hiszem van erre lehetőség. Nálunk földek és erdők vannak osztatlan közösségben, ami elég gányás ugye, mert ha kiméretnénk, akkor ki mondja meg, hogy melyik rész a miénk, ahol több a fa, vagy jobb a föld, stb... Ezért mibezt nem piszkáljuk. De jelen állásban ez úgyhiszem azt jelenti, hogy az utolsó tégláig, cserépig minden közös! Ezt érdemes lenne még a vétel előtt letisztázni, hogy van e mód és lehetőség a szétméretésre, ha van, akkor úgy tudom, hogy az egyik fél is elegendő ahhoz, hogy a folyamat elinduljon. Mindenesetre beszélj a másik tulajdonossal is, hogy ne legyen később vita és félreértés.
2016. szept. 14. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszi a gyors választ!

Én is kicsit macerásnak gondolom ezt ebben a formában,de gondoltam inkább utánnaérdeklődök.

Nem szeretnék előitéletes lenni,de annyi rosszat hall az ember...

Ráadásul fiatalon,első lakás vásárlóként semmi tapasztalatom az ilyen ügyekben,szóval mindenki segítsége jól jön:)

2016. szept. 14. 12:35
 3/15 anonim ***** válasza:
75%

Eladhatod a részed a másik tulaj beleegyezése nélkül, de elővásárlási joga van a társtulajdonosoknak.

Nekem volt ilyen kertem, házzal, és az ügyvédem azt mondta, ha a társtulajdonos adósságot csinál, az én telkemre, házamra ugyanúgy ráterhelhetik a jelzálogot. Ezért aztán megvettem a szomszéd részét, azóta kizárólagos tulajdonos vagyok.

Úgy tudom, építkezésnél CSOK-ot sem nagyon lehet rá felvenni, de ezt nem tudom pontosan.

Szerintem egy nagyon jó ingatlanokra specializálódott ügyvédet kérj fel, az majd elmond mindent.

2016. szept. 14. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez majd ne utólag jusson az eszedbe:

KÖZÖS LÓNAK MINDIG TÚRÓS A HÁTA!!!

2016. szept. 14. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 BiTOPro97 ***** válasza:

Ha társasház-alapítás nem megoldható a vétel előtt foglalóval, akkor felejtős.


Sok esetben a helyi rendeletek kötik egybe az ingatlanokat, máskor csak a szétosztás sokkal drágább és nehézkesebb, és időigényesebb.

Bár ezt egy rendezett, erre felkészítő társasháza-alakítás után könnyebb átvinni.


Nálunk felújítást még a rossz társasház-alapítási okirat blokkolta, de hál Istennek nem volt tető terasz - azon mindig összevesznek, - így a lépcsőház, és a kukatároló kivételével a közös helyiségek licittel megvásárolhatóvá tételével, ahol a befolyt összeg a közös kaszába került, és ezek értékesítésével együtt, az egyéb feladatok költségének arányos felosztása is megtörtént.

2016. szept. 15. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BiTOPro97 ***** válasza:
2016. szept. 15. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Mindenképpen megpróbálom elintézni a használati megosztást vagy a társasházzá nyilvánítást még az adásvétel előtt. Tegnap voltam a földhivatalban onnan átküldtek a kerületi önkormányzat építési osztályára, úgyhogy ma ott fogok érdeklődni. Állítólag hozzájuk tartoznak ezek a megosztási dolgok. Azért várom a további tippeket,tanácsokat,ötleteket, hogy mit érdemes ilyen esetben csinálni. Köszi!
2016. szept. 15. 07:56
 8/15 BiTOPro97 ***** válasza:

Igen önkormányzat helyi rendelete szabályozza a beépíthetőséget, és annak fajtáját, és ehhez alkalmas telekméretet, etc. - ott intézik, meg a földhivatalban lehet kérni betekintést, amit lekérhet az önkormányzat is, mert számítógépen van már.


Nem rég adtunk el egy nyolcadik kerületi telket, bontásra kerülő földszintes ingatlannal, ahol szomszéd telket már felvásárló befektető, buta módon arra hivatkozva akarta lejjebb vinni az árát a telküknek, hogy mind két telek helyi rendezési terv szerint közös beépítésre kijelölt telek. Nem vonták össze addig, de szándékukban állt. Viszont földszintes könnyűszerkezetes épületre simám megadták volna a építési engedélyt. - mert az úgy mond ideiglenesen fennálló épület, és valami 25 vagy 50 évre.

2016. szept. 15. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 BiTOPro97 ***** válasza:
használati megosztással még részleges jogfosztottság jár
2016. szept. 15. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Kifejtenéd ezt a jogfosztottságot BiTOPro97 ?
2016. szept. 15. 11:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!