Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mennyi foglalót kell adni?

Mennyi foglalót kell adni?

Figyelt kérdés
Házról lenne szó..Ha a felek mondjuk 100.000 forint foglalóban egyeznek meg, akkor az lehet annyi vagy kötve van? Olvastam olyat, hogy a vételár 10%-a szokott lenni. Ezzel sem lenne baj, csak azért kérdezem, hogy mennyit is kéne adni?

2016. máj. 12. 16:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
63%

Foglalót semmire sem ,soha !

Előleget,mert azt vissza lehet kérni,ha nem jön össze az üzlet .

2016. máj. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
70%

Igen, a 10% a szokásos, de nincs rá törvény, annyi amennyiben a felek megállapodnak.

Persze ragaszkodhatsz, hogy csak előleget adsz, az eladó nem biztos, hogy bele megy, mert annak nincs túl sok értelme számára. Ha én lennék az eladó nem mennék bele az előlegbe.

Foglaló esetén ha valaki eláll, akkor az bukik foglalónyi összeget, előleg esetén vissza kell adni és kész. Ez azt jelenti, hogy az előlegnek nincs semmi jelentősége, csak papírmunkát generál, vagyis ha az eladó talál egy vevőt aki többet ad érte, simán visszalép az eladástól, nincs anyagi következménye, ha a vevő talál közben egy másik lakást, ő is következmények nélkül kiléphet.

Több lakást adtam/vettem, de mindig volt foglaló.

2016. máj. 12. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
Ha CSOK-ot is igénybeveszitek, ott a maximum az 10% lehet.
2016. máj. 12. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
37%

#2

Nem viccből szoktak előleget adni a vevők, hanem hogy más valaki ne vihesse el az orruk elől az ingatlant.

Lehet, hogy te nem mennél bele az előlegbe, de az eladók nagy többsége nem válogat, örül, ha van vevő, és miért ne írná alá? Szerinted egyeseknek az a hobbija, hogy lefoglalóznak házakat, aztán visszatáncolnak?


Én 5 éve vettem a házikómat, előtte nem túl sok házat néztünk meg, 5-6-ot.

Az egyik tetszett volna, meg is akartuk venni, de ugye hitelből.

Kérdeztem az ingatlanost, mikor adjak előleget? Ő mondta, hogy a tulaj nem fogadja el, csak a foglalót. Ja, mondom, akkor bukta, mert nem vagyok kőgazdag, hogy ha esetleg mágsem kapom meg a hitelt, akkor több százezrem menjen a levesbe.

Nem is foglalkoztunk vele tovább.

És hidd el, az emberek nagy része ugyanígy tenne, legfőképp azok, akik hitelt is vesznek fel. Mert ott önhibájukon kívül is meghiusulhat az adás-vétel, és akkor bukják a pénzt.

Aki hitellel tervez venni, annak TILOS foglalót adnia, mivel itt nem elég a szándék, hogy meg akarod venni, hanem a bankon múlik minden.

Később találtunk másik házat, ahol se előleget, se foglalót nem kértek. Mentünk ügyvédhez, a papírral mentem bankba, az első bank el is utasított.

Mire a nevemre került a ház, mire mindennnel végeztem a bankkal, eltelt 6 hónap.

Szeptemberben találtuk a házat, februárban kaptam meg a tulajdoni lapot az én nevemmel.

Na most általában (vagy mindig?) az adás-vételiben van egy határidő is, hogy meddig kell átutalni a vételárat.

És ez nem több hónap szokott lenni...

Ha én odaadtam volna 1 milliós foglalót, határidőre nem tudtam volna fizetni, mivel a bank sokat ült az ügyemen, és buktam volna az 1 milliót is, meg a házat is, mivel ezáltal az adás-vétel semmis lett volna.


Szóval lehet itt az eladók részéről nagyképűsködni, de ha már valaki előleget akar adni, akkor nyilvánvalóan komolyan a szándékai, és mindent megtesz.

Ha kötöd az ebet a karóhoz, és nem fogadod el az előleget, akkor van ráesély, hogy bukod a vevőt, és ki tudja, mikor akarja valaki újra komolyan megvenni a házad.

Mindez persze nem mindegy, hogy egy kapós belvárosi lakással történik, amire van egy csomó jelentkező, itt lehet a vevőket ugráltatni. De egy vidéki háznál, amit nem könnyű eladni, nem ajánlott ilyesmivel elhajtani a komoly érdeklődőt.

2016. máj. 12. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
63%

Ha megvan a teljes vételár készpénzben, akkor adhatsz 10% foglalót.

Ha hitelt is fel kell venned, akkor NE ADJ FOGLALÓT! Csak előleget.

Sajnos még az előzetes hitelbírálat sem garancia semmire, így önhibádon kívül bukhatod a pénzed. Nem éri meg reszkírozni.

2016. máj. 12. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
40%

"Nem viccből szoktak előleget adni a vevők, hanem hogy más valaki ne vihesse el az orruk elől az ingatlant. "

Igazából vicc, hogy ezt gondolod, miután leírtam már, hogy mi a kül. a foglaló és előleg között!

Itt egy cikk erről:

[link]


idézet a cikkből:

"Előleg fizetésekor az eladó nem érezheti magát biztonságban, hiszen a vevő bármely oknál fogva meggondolja magát, visszakérheti az előleget, és továbbállhat. A vevő sem kap garanciát: ha ugyanis az eladót kedvezőbb ajánlattal keresik meg, minden további nélkül eladhatja másnak az ingatlanját, az előleget pedig egyszerűen visszafizetheti."


"A foglalóval szemben az előleg mindössze pénzügyi megállapodás, nem pedig biztosíték."


"A foglaló tehát gyakoribb és valódi biztonságot nyújtó megoldás."

2016. máj. 13. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
22%

Ha te vagy az eladó, akkor neked biztonságot nyújt.

A vevőnek (ha hiteles) NEM nyújt biztonságot, sőt kifejezetten problkémás, hogy hetekig-hónapokig nem tudja, elveszíti-e a pénzét.


Amit írsz, ill. kiemeltél a cikkből, az létezHET, de eleve feltételes módban írják ott is: meggondolHATJA magát.

De egyáltalán nem ez a jellemző. Ezért próbáltam kiemelni - ha nem volt teljesen érthető, most külön jelzem - hogy KOMOLY szándéknál ez nem szokott előfordulni. Senki sem szórakozik, sem az eladó, sem a vevő, egyáltalán nem gyakori, konkrétan én még sosem hallottam, hogy az előleget visszadobták volna csak úgy.

(Ha nem jön össze a pénz, az más kérdés, de te ugye nem erről írtál)


Szóval elhiszem, hogy eladóként jól esne olyan pénzhez jutni, amiért nem tettél semmit.

De vevőként meg ebbe nem szabad belemenni, ha hitel is van a történetben.

2016. máj. 13. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

"A vevőnek (ha hiteles) NEM nyújt biztonságot, sőt kifejezetten problkémás, hogy hetekig-hónapokig nem tudja, elveszíti-e a pénzét"

Egyrészt ezt szerződésben lehet szabályozni, megegyezhetnek úgy, ha a bank miatt hiúsul meg a kölcsön, akkor a foglaló visszajár. Kérdezz meg egy ügyvédet! Másrészt itt Budapesten, belvárosi lakást nem fogsz tudni, úgy megvenni, hogy csak előleget adsz, majd fél évig próbálod a banki kölcsönt intézni, az eladó elhajt, majd jön olyan aki készpénzes, vagy foglalót ad.

"de eleve feltételes módban írják "

Igen, én is úgy írtam. Nem azt írtam, hogy biztos, hogy eláll valamelyik a szerződéstől, hanem, hogy előfordulhat. Olvass vissza, ott a "HA"!


" most külön jelzem - hogy KOMOLY szándéknál ez nem szokott előfordulni."

Ez tényleg vicc, amit írsz!


"konkrétan én még sosem hallottam, hogy az előleget visszadobták volna csak úgy."

Ja, értem, amiről nem hallottál, az nincs, ráadásul nem azt írtam, hogy csak úgy.


"Szóval elhiszem, hogy eladóként jól esne olyan pénzhez jutni, amiért nem tettél semmit."

Mi van???? Az a vételár része, nem afelett leszedett pénz, ráadásul, ha az eladó gondolja meg magát, akkor a dupláját kell visszafizetni. Biztosíték, nem ingyen kapott pénz. Az eladó sokszor abból a pénzből foglalózza le az új lakását, ha te csak előleget adsz és meggondolod magad, akkor ő elbukja a foglalóját, mert nem fogja tudni megvenni az új lakását.


"De vevőként meg ebbe nem szabad belemenni, ha hitel is van a történetben."

Több budapesti belvárosi lakást/házat adtam vettem. Olyan is volt, hogy én vettem és banki kölcsön is kellett, belementem a foglalóba, mert ha nem, másnak adta volna el az eladó. Nem tetszett, de ez van. Jó áron. jó helyen, jó lakás volt a belvárosban, ha olyat kerestem volna, akinek elég az előleg, (ha egyáltalán találtam volna), annak az lett volna az ára cserébe, hogy rossz helyen, rossz lakás és magas áron, mert ezért megéri az eladónak bevállalni, hogy fél évig nem árulhatja a lakást, mert banki kölcsönt intézem és a végén lehet, hogy nem lesz belőle semmi vagy esetleg közben meggondolom magam. Na ezért írtam alá.


Vidéken, ahol rengeteg az eladó ház, mert mindenki eljön onnan, mert nincs munka, ott persze meg lehet tenni, örülnek ha pénzt látnak belőle. Ott már csak azért se vennék, mert tuti bukta, csak lefelé megy az ár, a helyzet csak rosszabb lesz, még több eladó üres ház lesz ott. Ezért inkább adok foglalót és olyan belvárosi lakást veszek BP-en, amire mindig lesz kereslet, ára feljebb megy és nem lefele.


"Szóval lehet itt az eladók részéről nagyképűsködni"

Tévedsz, vevőként kértem foglalót, csak úgy voltam hajlandó a BP belvárosi házat megvenni, mert az eladó felhalmozott egy csomó tartózást, amit én fizettem ki (majd levontam a vételárból). Nyilván nem megyek bele, hogy csak előleg legyen, közben valami miatt meggondolja magát, mikor már kifizettem több milló ft tartózását.

2016. máj. 13. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
67%

nagyon böszme Feri:

most kivételesen nem értek veled egyet:

"Ha hitelt is fel kell venned, akkor NE ADJ FOGLALÓT! Csak előleget. "

Budapesti belvárosi lakásnál az eladó nem fog belemenni, hogy csak előleget adj. Vagyis, ha mindenképp hitelre és bp-i belvárosban akarsz venni vagy foglalózol, vagy akkor nem a hitelből veszed vagy nem belvárosi lakást veszel.

2016. máj. 13. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
12%

semmi mást nem csinálsz, csak és kizárólag kötekedsz.


olvassak vissza? akkor előbb talán te olvass vissza.

kiemeltem, hogy egy kapós belvárosi lakásnál lehet kötni az ebet a karóhoz.

talán először próbáld meg értelmezni az olvasottakat, és csak utána menj rá arra, hogy minden szóba belekötsz, mert nevetséges vagy...

2016. máj. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!