Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Manapság csak akkor veszik...

Manapság csak akkor veszik komolyan az embert ingatlanvásárlásnál, ha az ajánlattételnél kicsengeti a vételár 1%-át az ingatlanosnak?

Figyelt kérdés

okt. 1. 17:27
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Nagyon sok éve lakást vettem, akkor is így volt.

Szerintem az ajánlati biztosíték nem törvénytelen.

okt. 31. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

2021 óta törvény tiltja és bünteti, ha a szerződésben kikötött jutalékon FELÜL és a szerződött félen kívül mástól is díjat kér (pl a vevőtől).

Sem vásárlási szándékot sem adásvételit nem írhat.

okt. 31. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Visszaadja.
okt. 31. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Nézd, sokan sokféle dolgot csinálnak, ami nem szabályos, vagy amit kifejezetten tilt valamilyen szavály, vagy törvény.

Például egy mindennapos dolog: kéz alatt megy a pénz, számla nélkül, pl. amikor kijön a gázszerelő és ha már ismer, akkor megkérdi, számla kell, vagy számla nélkül, mert utóbbi esetben kevesebbet kér.

Amit sokan csinálnak, az attól még nem lesz törvényes.

Az ingatlanost elég, ha majd egyszer feljelenti valaki és akkor az elég sokba fog kerülni, minimum az engedélyébe.

okt. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem ott van a félreértés, hogy ez nem egy, a vevőtől beszedett díj, nem az ingatlanosé, sem pedig az irodáé. Ez a vevőé, a vételár részét képezi amennyiben adásvételre kerül a sor. Ez pedig nem gondolom, hogy törvénytelen. Ha az lenne, akkor annak már nyoma lenne, hiszen köztudottan minden nagy franchise (és gondolom a kicsi irodák is) így csinálják. Náluk pedig megfordul sok-sok ember...olyan is. Ez nem egy fű alatti titkos tranzakció... :)
nov. 1. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Már eleve a vételi szándéknyilatkozat léte sem legális:

[link]


"Melyek a vételi szándéknyilatkozat hátulütői?


A vételi szándéknyilatkozat nyomasztó jelensége által kitermelt problémákról korábbi cikkünkben már hosszan írtunk:

• Az ajánlat ajánlati kötöttséget keletkeztet, annak elfogadása pedig létrehozza az adásvételi szerződést. Erről a felek általában mit sem sejtenek, tájékoztatást ezzel kapcsolatban általában nem kapnak.

• Fenntartással kezelendő, hogy a vételi szándéknyilatkozatot annak sűrű jogi tartalma és súlyos jogi következményei ellenére nem ügyvéd szerkeszti.

• Sok esetben a jogszerűség határán táncolva a vételi szándéknyilatkozat előkészítése során az ingatlanos jogi tanácsadást nyújt.

• Szintén megkérdőjelezhető a jogszerűsége az ingatlanközvetítő részéről történő letétkezelésnek."


Finoman fogalmaz az ügyvéd, nehogy már valaki érzékeny megsértődjön, de még így is világosan kitűnik, hogy egy sor törvénytelenség történik ilyen esetekben.


"Legsúlyosabb aggály a megbízásán túlterjeszkedő ingatlanközvetítővel szemben, hogy vele szemben az eladónak és a vevőnek is szép jogi terminológiával élve az ügylet természeténél fogva érdekellentéte áll fenn. "


Itt is finoman fogalmaz az ügyvéd, de jelzi az ingatlanközvetítő rosszhiszemű hozzáállását. Ugyanis egyértelműen azért találta ki az ingatlanos szakma ezt a valamit, mert mindenképpen pénzhez akar jutni. Ez nem csak, hogy nem törvényes, mint ahogy eddig olvasható volt, hanem etikátlan is.


"Milyen szabályok változtak 2021-ben? – ingatlanközvetítői okiratszerkesztés tiltása


A cikkünkben kifejtett problémákat a jogalkotó is felismerte, amit a Lakás tv. 2021. január 1. napján hatályba lépett módosítása is tükröz. A Lakás tv. értelmében az ingatlanközvetítő feladatai közé az alábbi tevékenységek tartoznak:


• ingatlanok felkutatása

• értékbecslés

• ingatlanok kiközvetítése

• az ügyletek lebonyolításához szükséges dokumentációk és okiratok beszerzése és előkészítése"


Nem nehéz kitalálni, hogy az ingatlanosok szereptévesztése a felsorolás utolsó pontjának téves kiterjesztő értelmezéséből adódik.

Erre figyelemmel a jogalkotó 2021. január 1-i hatállyal pontosította a dokumentációk beszerzésére és előkészítésére vonatkozó fordulatot azzal a kitétellel, hogy a megjelölt tevékenységbe NEM TARTOZIK BELE az okiratok megszerkesztése és ellenjegyzése.

A megjelölt tevékenységek az Ügyvédi tevékenységről szóló törvényből is fakadóan ügyvédi, közjegyzői kompetenciába tartoznak. Ilyen tevékenységet ingatlanközvetítő jogszerűen nem végezhet."



Az ügyvéd tanácsa a "Vételi szándéknyilatkozat minta helyett adásvételi szerződés" címszó alatt van. De röviden, ne menjünk bele, ha ilyet kér az ingatlanos. Hanem kössünk szabályos adásvételi szerződést feltéve ha tényleg szeretnénk megvenni az ingatlant. Ami amúgy mindenképpen készülne és ügyvéd által szerkesztve és ellenjegyezve.



Remélhetőleg most már véglegesen tisztázva van ez az egész.

nov. 2. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!