Manapság hogy lehet saját házat vásárolni? Az egekbe vannak az árak hogy lesz egy normális családnak háza ha nem gazdagabb az átlagnál?
9: A legtöbb családban nincsen enyém-tiéd, amijük van, arra fordítják, akinek a legnagyobb szüksége van valamire.
Nem hallottál még olyat, hogy a szülők adtak egy lakást vagy egy fél lakást a gyereküknek?
"Másrészt a kérdésben eleve kizárta a kérdezö az öröklést, mint lehetöséget!"
1. Hol zárta ki?
2. Nem mindegy, hogy attól kerül-e egy család pl. + 15 M Ft birtokába, hogy túlóráztak, csináltak egy jó befektetést, vagy meghalt 5 év alatt 3 dédszülő és az ő ingatlanjaikat, ingóságaikat eladták, készpénzüket és vagyoni jogaikat megkapták?
A legtöbb ismerősöm csok és babaváró felhasználásával vett házat.
Én úgy vennék Magyaországon házat hogy eladnám a külföldi házamat és a hitel visszafizetése után maradna annyi pénzem amiből egy falusi családi ház kijön.
A nagyszülői ház ház/lakás öröklése nagyon ritka esetben megy 1 felé. Ha a jelenlegi 70-90 éves körosztályt nézzük a legtöbbnek 2-3 gyereke van. Ezen kívül az örökös szülők sem biztos olyan jó anyagi helyzetben vannak, hogy csak úgy oda adjanak 1/1-1/2-1/3... örökséget a gyereküknek.
Lehet nekik is van hitelük és inkább azt fizetnék ki, vagy éppen 15-25 év házasság után nagyon sokan elválnak, és inkább az újra kezdésbe fordítanák a saját örökségüket. Vagy éppen az örökséggel tud kikeveredni egy rossz házasságból. Egy 50 éves egyedülálló szülő már csak 10 éves futamidejű lakáshitelt kap a kora miatt, mindegy mennyi önerővel rendelkezik. Tehát egy saját kis lakás valószínűleg megterhelő, de nem kifizethetetlen törlesztőt eredményez miután megkapta a volt párjával közösen szerzett ingatlan értékének rá eső részét. És a jelenleg 20-35 között lévő gyerekek többségének van testvére, bár környezetemből kiindulva itt már inkább 2 gyerek az átlagos.
pl1: 36 milliós mama lakás 3 felé osztva 12-12-12 milliós örökség, anya a 12-t elosztja kétrészre már csak 6-6 gyerekenként. De mi van ha a 20 éves swiftjét lecseréli egy újra, mert még is csak az ő pénze , és a maradék 6-ot osztja szét 3-3 millió a gyerekek között.
pl2: anyuci, apuci elváltak, eladják a közös házat 60-ért, nincs hitelük ami 50 éves korosztálynál már többnyire így van, 30-30-al távoznak. Vesznek 1-1 panelt és anyuci fogja 12 millióját és felújítja a lakását és 4 milliót eltesz vésztartaléknak.
pl3: Anyuci-apuci lakása ér 36 milliót, de még van rajta 6 millió hitel, marad 15-15. Apuci sok hitelt kényszerül felvenni, anyuci beforgatja a teljes örökségét és még lehet kell hitelt is felvennie.
Egyik esetben sem róhatja fel a gyerek miért nem neki adták, mivel ő, vagyis az unoka nem örökös. Példákat lehet fokozni, de átlagos családokra próbáltam 3 gyakori helyzetet mutatni.
"nagyszülö után a szülö örököl és nem az unoka."
Tisztában vagyok vele, ebből vesz a szülő házat a gyereknek... :)
"Ezt a "manapság"-ot sosem értem a kérdésekben. Régen sem volt semmivel sem könnyebb."
A reálértéken vett ingatlanpiaci árindex a rendszerváltás óta nem volt olyan magas, mint most. Szóval de, egy olyan egyedülállónak aki most nem jogosult a családtámogatásokra és hasonlókra, az elmúlt 34 évben BÁRMIKOR könnyebb volt saját lakást venni, mint most. Aki ezzel nem ért egyet az nem velem vitatkozik, hanem a KSH-val.
"A szüleim a saját két kezükkel építették a házat, keverték a betont, hordták a téglát, 10 éven keresztül."
Csak akkor gondolom nem kellett mindenhez is engedélyt kérni, e naplót vezetni, meg mittudomén mi. Nem kellett ennyi munkához hivatalos képesítéssel rendelekző szakember. Nem voltak olyan energetiaki előírások, ami alapján egy átlag polgár számára teljesen átláthatatlan, hogy milyen műszaki tartalommal kell felépteni a házat.
Ezzel pont magadnak mondtál ellent, hiszen a szüleid tudtak így építkezni, ma pedig ez lehetetlen. Nem fizikailag, de jogilag el van lehetetlenítve.
19# Lehet, de egyrészt a KSH-val sokszor sok mindenben lehet vitatkozni szerintem, másrészt én valahogy a szüleimtől, nagyszüleimtől sem hallom, hogy az ölükbe hullott volna minden csettintésre, ahogy itt szokás előadni. Kivéve ha pont beleestek mondjuk a nagy panel építési őrületbe, vagy ugyanúgy igénybevették a gyerek támogatásokat, mint ahogy ez most is adott.
Ami szerintem változott, hogy régen a család sokkal többet tudott segíteni egy fiatal párnak, mint most. Ha nem is anyagilag a szó szoros értelmében, de nem volt ciki, ha évekig otthon laktak az egyik szobában/sufniban, kalákában építkeztek, mindenre megvolt az ismerős, aki jött segíteni. Ma ez már nem megy. Az, hogy könnyebb volt-e nézőpont kérdése. Anyagilag egy picit lehet, hiszen tevőleges segítség formájában "fizetődött ki". De fizikailag? Pláne úgy, hogy ha neked segítenek, illene neked is visszaadni a segítséget a fél falu felé!? Nem úgy ment, hogy megbízok egy generálkivitelezőt, hozzá vágom a pénzt és várom a klímás lakásunkban, hogy felépüljön a házunk, majd a műszaki ellenőr szól, ha gebasz van... Plusz nem az volt a módi, hogy apuka siet haza meló után a 8 hónapos Mancikát dajkálni, mert Piroskát már a sírógörcs kerülgeti nap végére. Arra ott voltak a nők, hogy segítsenek egymásnak. Ma ki segítene, amikor mindenki több száz km-re költözik a családjától a megélhetés miatt? Minden teljesen más volt. Nem könnyebb, sem időben, sem anyagilag, sem energiában, csak totál más! Ez nagyon sok összetevős életmódváltozás, amit nem lehet egy ksh adattal letudni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!