Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ki találta ki (nyilván tudom,...

Ki találta ki (nyilván tudom, hogy piacgazdaság, de akkor is, ez embertelen), hogy ennyire durva lakásárak legyenek, vagy a többség magyar ne kereshessen eleget, hogy egyedül lakást vehessen itthoni bérből?

Figyelt kérdés
Én már 38 éves férfi vagyok, 26 éves korom óta dolgozok és 30 éves korom óta (előtte új autót spóroltam össze, ami ugye már 9 éves) lakásra gyűjtök otthon élve anyámmal, és félretév a pénzt. Már van 20 millióm egy átlag magyar fizetésből (utóbbi 5 évben átlag, előtte sajnos nem, mert se orvos, se közgazdász, se vállalkozó, se mérnök nem vagyok hiába végeztem diplomásként), de még mindig nem érzem magam erősnek, hogy egy másik 20 milliós hitelt felvegyek, mondván 40 millió egy kicsi panel lakás, amit én elfogadok. Mire jó ez, hogy idáig jutott a lakáspiac az elmúlt 15 évben, miközben annó a főnököm 8 millióért 2009-ben normális (okés, nem új, de felújított volt) panelt vett a fiának? Azóta ez minimum 40 millió a fővárosban a bérek meg pl 10/8 szektorban nem lettek 5 szörösösek, max 3-3.5 szeresek. Elment az egész borzalmas irányba. Nyilván lehet szidni valakit, hogy nem ment ki külföldre s nem nettó 1 milliós fizetést kap ennyi évesen, de ettől most távolodjunk el és maradjunk az átlag 400-450 nettós talajon, hogy ebból hogyan lesz 40 milliós lakás egyedül, 60% önerővel, amihez még 4 millió ft hiányzik.
aug. 19. 20:33
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
36%

A fidesz kormány van jelenleg, meg úgy beláthatatlan ideig a múltban. Az ő ténykedéseiket kell végignézni.


Eddig növelték az ingatlanárakat.

Alapvetően a legextrémebb manőver az volt, amikor bevezették a csok-ot, ami ugye a 3+ gyerekeseknek adott volna ingyenpénzt. Így próbáltak volna két legyet ütni egy csapásra:

-újépítésű ingatlanok száma nagyon csökkenőben volt, fel kellett pörgetni az építőipart.

-a fidesz szeretne küzdeni azért, hogy több gyermeket vállaljanak a magyarok, és ezt ilyesmi pénzszórással próbálták megoldani.

Az eredmény az lett, hogy még a csok-osoknak is drágább lett a 15 millió ingyenpénz + kedvezményes hitellel az ingatlanvásárlás/építés, mindenki másnak pedig megfizethetetlen.


Persze sok egyéb dolog is közbeszól. Pp ugye az infláció azért tolta fel valamennyire az ingatlanárakat is, de aztán persze pont emiatt meg vissza is zuhant a kereslet, és így végül az orosz háborús válság visszalökte a lekásárakat is valamelyest, de csak úgy kb a lehetetlenről az elérhetetlen szintre.


Tőlünk kicsit nyugatabbra a lakhatási válságot önkormányzati lakásokkal tudják megoldani. Bécs példáját lehetne nézni elsősorban. Hogyan épülnek ott konkrét városnegyedek, önkormányzati lakásokból.


Nálunk ez nyilván nem cél. Itt az embereknek nem lakniuk kell tudni, hanem adózni!!

aug. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
57%

25 millió 25 évre, havi 166000 ft, vagyis ha vennél 43 millióért lakást havi 164000 ft maradna pluszba a zsebedbe...

Még 4% illeték 1,75 millió + ügyvéd. Nem értem mire vársz még!

aug. 20. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
66%

Az infláció és az ingatlan árak emelkedése miatt éri meg most jobban a hitel. Ha bedől a hiteled, még mindig el tudod adni hitelestül is házad/lakásod ám, és simán lehet, hogy úgy is keresel rajta, míg csak tartogatva a pénzed, biztosan romlik az értéke. (Kivéve persze, ha nagyon bejön valami befektetésed.)

Nekem csak azért volt miből vennem, mert örököltem és azt eladtam (abban laktunk). De mivel mázlimra passzív házat vettem, így a hitelem törlesztője most kevesebb, mint a feleakkora lakásom rezsije volt. Engem is úgy neveltek, hogy "jaj csak hitelt ne" és közben a pénzügyekhez annyit értek, hogy spórolok, ahogy tudok, szóval nehéz volt lépni, kb. 15 éve halogatom, pláne azóta két gyerekes egyedülálló anyaként egy csomó eü problémával nem csak magamért felelek egyedüli keresőként. És közben persze pont egy munkahelyváltást is végigcsináltam, hogy az élet még jobban megijesszen :) Viszont kiderült, hogy sokkal talpraesettebb vagyok, mint hittem, és most nagyon örülök, hogy végre úgy élek, ahogy szerettem volna és nem a szorongásom irányít - mert az idődet, életedet senki nem adja vissza és az a legértékesebb.

aug. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
36%
Már a kérdés feltevésed is rossz. Soha sem volt általános az, hogy valaki EGYEDÜL lakást tudott volna venni. Régen is és az volt és külföldön is az az általános, hogy családalapítás után, két fizetésből vesznek az emberek saját ingatlant.
aug. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
90%

Biztos nem fog tetszeni, de: Hoztál egy sz*r döntést. Vagyis kettőt... 30 éves korodig gyűjtöttél egy új autóra, ami 9 évvel ezelőtt volt. Ha akkor azt a pénzt beleforgatod egy önerőbe, már lenne egy tehermentes lakásod, mert rég végtörlesztetted volna a hiteledet.

A másik sz*r döntésed, hogy kb. 50%-os önerővel nem vagy hajlandó hitelt felvenni. Félreteszegetsz 330 ezret inkább, aminek a fele lenne a törlesztőd. Nem. Te inkább gyűjtögetsz és hagyod elinflálódni a megtakarításodat...

És mindezek mellett ahelyett hogy önkritikát gyakorolnál, siránkozol, hogy nem megy, depis vagy és sosem lesz és mások de jól jártak (mert belebukhattak a devizájukba 2008 környékén és volt egy kicsi réteg aki akkortájt ezt ki tudta használni, de jó).

Szerintem meg össze kéne szedned magad, meg a bátorságodat és végre meglépni, amit megakarsz.

aug. 20. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
62%
Tippre nem kellene 10 milliókat osztogatni , hogy mesterségesen generáljunk keresletet. Mert az megdöbbentő módon megjelenik wz árakban. Épitoiparban dolgozom és láttam, hogy mennyien mocskos módon kihasználtâk a támogatási pénzeket kereskedői illetve kivitelezői oldalon. Mdg ha netán jó szándék is volt mögötte. De piacgazdasagba ennyire beavatkozás sztem sose jó.
aug. 20. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
21%
Persze lehet, hogy a Gyurcsány miatt vót , lol
aug. 20. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
39%

#16 Más helyzet- más az ami jó.

Amikor a CSOK-t bevezették akkor nem volt új lakás építés és meg volt zuhanva az építőipar. Ezt te tudhatod a legjobban. Akkor az új lakások építése (nem a régebben épített, el nem adott új lakások eladása) végre beindult. Nem azért emelkedtek meg általánosságban a lakásárak mert az új lakásokra lehetett 10 milliós támogatást kapni, a használt lakásokra továbbra sem volt semmiféle támogatás és ez a jelentősebb része az adásvételeknek. A használt lakások árai éppen úgy emelkedtek, mivel megnőtt a fizetőképes kereslet és újra mertek lakáshitelt felvenni az emberek. Abszolút nem a CSOK miatt, mivel a CSOK nem adott több támogatást használt lakásra mint előtte a szocpol.

AKKOR az kellett, hogy beinduljon a lakásépítés, ehhez kellett a CSOK magas összege új lakásokra. Aztán jött az ÁFA kedvezmény, mert az volt ami segített, majd nemrég már el is törölték a CSOK 10 milliós támogatását és méáár csak kedvezményes hitel van - mivel most már ez a jobb megoldás. Most a kisebb településeken támogatják a vásárlást plusz összeggel, mert most az a jobb.

Azért nem állandóak a szabályok, mert a törvényhozók is tudják, hogy az adott időben már másra van szükség.

aug. 20. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
38%
Egyébként vannak külföldi példák ahol az àrakat az airbnb korlatozásával, kollégiumok és berlakasok építésével, befektetési és külföldi vásárlások korlatozasával próbálják csillapítani. Lehet tévedek de itthon ezekből bdm sok mindent látok ugye??? Sőt inkább meg pluszba a keresleti oldal van növelve az osztogatásokkal...
aug. 20. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
69%
Nem tudom mennyire igazak azok a cikkek, ahol azt feszegetik, hogy túl sok kormányközeli szereplő van benne az ingatlan piacban ezért is érdekeltek a magas és emelkedő lakás árakban. Több ilyen cikket és hozzászolast olvastam már a neten, blogokon, fórumokon. Tényleg sokat. Nem tom igazak-e de ha igen akkor tényleg szomorú számomra.
aug. 20. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!