Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ki találta ki (nyilván tudom,...

Ki találta ki (nyilván tudom, hogy piacgazdaság, de akkor is, ez embertelen), hogy ennyire durva lakásárak legyenek, vagy a többség magyar ne kereshessen eleget, hogy egyedül lakást vehessen itthoni bérből?

Figyelt kérdés
Én már 38 éves férfi vagyok, 26 éves korom óta dolgozok és 30 éves korom óta (előtte új autót spóroltam össze, ami ugye már 9 éves) lakásra gyűjtök otthon élve anyámmal, és félretév a pénzt. Már van 20 millióm egy átlag magyar fizetésből (utóbbi 5 évben átlag, előtte sajnos nem, mert se orvos, se közgazdász, se vállalkozó, se mérnök nem vagyok hiába végeztem diplomásként), de még mindig nem érzem magam erősnek, hogy egy másik 20 milliós hitelt felvegyek, mondván 40 millió egy kicsi panel lakás, amit én elfogadok. Mire jó ez, hogy idáig jutott a lakáspiac az elmúlt 15 évben, miközben annó a főnököm 8 millióért 2009-ben normális (okés, nem új, de felújított volt) panelt vett a fiának? Azóta ez minimum 40 millió a fővárosban a bérek meg pl 10/8 szektorban nem lettek 5 szörösösek, max 3-3.5 szeresek. Elment az egész borzalmas irányba. Nyilván lehet szidni valakit, hogy nem ment ki külföldre s nem nettó 1 milliós fizetést kap ennyi évesen, de ettől most távolodjunk el és maradjunk az átlag 400-450 nettós talajon, hogy ebból hogyan lesz 40 milliós lakás egyedül, 60% önerővel, amihez még 4 millió ft hiányzik.
aug. 19. 20:33
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
74%

Nem "találta ki" senki, ez mindenhol így van.

Sokkal okosabb lenne, ha nem akarnál KP-ben kifizetni egy lakást, ez nem fog menni az infláció miatt. Ha a mostani pénzedet öneröként használod és hitelt veszel fel, nem lesz több a havi költséged (amit meg akarsz spórolni), csak a különbség annyi, hoyg az infláció miatt a bank pénze értéktelenedik, nem a tiéd.

Mivel gyakorlatilag mindenhol Európában magas az infláció, ezért az árak emelkednek és mindenhol erösebben, mint a jövedelmek.

aug. 19. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
23%

Kérdező, az ingatlanok ára mindig annyi amennyiért találnak rá vevőt.

Nem azért drágák a lakások mert azt valaki kitalálta, hogy drágák legyenek, hanem mert kevesebb az eladó lakás mint aki lakást akar venni és mindig van olyan ember aki ezt is ki tudja fizetni. Ezért nem kerülnek ugyanannyiba a budapesti lakások mint a Tökömtudjaholvanfalva házai, mert Budapesten sokan akarnak lakni és ezek között van akinek van ennyi pénze, Tökömtuldjaholvanfalván meg senki nem akar házat venni.

Ahogy előttem írták, erre van a lakáshitel. Pont arra való, hogy a pénzedet ne kelljen bérleti díjra fizetned minden hónapban csak hogy tudjál lakni valahol, hanem a saját lakásodra költsed. Mivel a magyar lakosság több, mint 85%-a saját tulajdonban él, nem lehetetlen lakást szerezni. Csak nem úgy ahogyan azt te szeretnéd.

aug. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Nekem mindig azt mondták, hogy legyen legalább 80% önerőd (nekem sajnos az lehetetlen, nem akarok 45 felett önállósodni) , előtte ne vegyél fel hitelt, mert a bank elviszi mindened. Sosem értettem, hogy aki 20%-al vesz fel hitelt, pl egyedül, az mire gondol, hogy soha nem lesz beteg, lesz felesége, mindig lesz 800 ezer-1 milliós vagy több jövedelme. Én is 30 évesen telis-tele motivációval vágtam bele a dologba, de itt, hogy októberben már 39 vagyok, kb belefáradtam az örökös egedüllétbe, az örökös havi 300 ezer félrerakásába. Nyilván, amig voltak barátork 34 éves korig, még ment is a dolog, volt motiváció, de az elmúlt 5 évben, hogy egyetlen barátnő és csak 2 barát maradt (többinek felesége van, vagy lett és gyerek, és nem létezik más nekik), így borzasztó nehéáz lett, depressziós is vagyok 2 éve, mert belezavarodik az ember a gyűjtögetésbe és semmi mást sem vehet, csak heti 4 sört hétvégén 2 napra elosztva, minden mást megvon magától, hogy meglegyen a havi 330 ezer félretéve. Borzasztó. Félig meddig megbomlott az elmém (na jó, nem vagyok őrült, csak már én érzem, hogy mentálisan és fizikálisan beteg vagyok, mert a pszichém a testemre kiül és itt fáj-ott fáj metódus alakult ki), hogy az utóbbi 6 nyáron, mióta senkim sincs, csak a 4 fal és a meló.
aug. 19. 21:01
 4/24 anonim ***** válasza:
57%
Úgy veszi az átlag ember akinek, hogy vesz fel 20-40 millió hitelt az önerő mellé. Én 3 éve 25 milliót vettem fel. Nem bántam meg, már kb 8 millióval többet ér a házam
aug. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Justinianus ***** válasza:
78%

"Sosem értettem, hogy aki 20%-al vesz fel hitelt, pl egyedül, az mire gondol"

Hát ez az, hogy te nem érted. Ő meg 10 évvel ezelőtt 20 százalék önerővel, ami már neked is meg lett volna, vett egy lakást, ami most kétszer annyit ér...

aug. 19. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
47%
Azért ér többet a házad,mert az infláció egyre magasabb.
aug. 19. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
61%

#3 "Nekem mindig azt mondták, hogy legyen legalább 80% önerőd "

Ne hallgass arra aki ilyen hülyeséget beszél vagy figyelj jobban, mert akkor meg nem ezt és így mondta!

"előtte ne vegyél fel hitelt, mert a bank elviszi mindened. "

A devizahitelezés valóban ilyen volt, mint kiderült, de a normál lakáshitelnél ez nem történhet meg. Okult a devizahiteles válságból a törvényalkotó, a felügyeleti szerv és a hitelt felvevők is. Már nem történhet meg ilyen.

" Sosem értettem, hogy aki 20%-al vesz fel hitelt, pl egyedül, az mire gondol, hogy soha nem lesz beteg, lesz felesége, mindig lesz 800 ezer-1 milliós vagy több jövedelme. "

Az arra gondolt, hoyg jobabn jár ha azt a pénzt amit ki kellene fizetnie lakbérre azt inkább fizeti a hitele törlesztésére. Mindegy mi történik, ezt a pénzt akkor is ki kell fizetned mert laknod kell valahol. A gyerekem most havi 150-t fizet lakbérre és havi 200-t kellene fizetnie ha most venne fel 30 millió hitelt 20 évre lakásvásárláshoz. Ha költöznie kellett volna és már nem ennyit hanem többet kellett volna fizetnie bérleti díjat, másik hasonló lakásokat abban a városban 220 körül lehet bérelni, akkor belevágott volna 20%-os önerővel is a lakásvásárlásba és mi támogatták volna benne, mert sokkal inkább fizesse a saját lakást mint valaki másét.

Amúgy meg keress szakembert vagy menj el az egyik egyházhoz segítségért, mert mentális vagy lelki problémákból egyedül nem tudsz kimászni, csak egyre jobban belesüllyedsz. Testvérem majdnem végleg ráment, igen jól haladt a magányos, rövid életű alkoholista pálya felé, szerencsére egy lány beleszeretett és azóta rendben van, van már egy kisfiuk is.

aug. 19. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
57%

Kérdező, mondom mit csinálj: 20millió szép összeg, én tavaly ennél kevesebbér vettem vidéki kis faluban (de megyeszékhelyhez közel) felújítandó kertes házat 8 év gyűjtögetés, spórolás után. Magam újítom fel sajátkezüleg némi rokoni segítséggel a spórolás végett. Nagy meló, szinte minden szabadidőmet erre fordítom, és aszerint haladok ahogy van pénz. Más lehetőségem nincs, a hitelt elkerültem.

Ezt javaslom neked is. Lépned kell ezügyben mielőbb, mert most van az a határhelyzet amikor nem tudod az inflációnál nagyobb mértékben növelni a megtakarításod. Ha most nem veszel, az infláció bekebelezi a munkádat-megtakarításodat, és a tőkés gazdagok benyelik a pénzedet. Muszáj elindulnod!

Ami az ingatlanpiaci helyzetet illeti: fel kell mérned a környékeden a helyzetet. Én 3 évvel ezelőtt kezdtem felmérni nálunk hogy mi van. Végigjártam a szimpatikus településeket, sokat beszélgettem a helyiekkel. Megtudtam, hogy az utóbbi 10 évben egyre több ingatlant vettek meg a megyeszékhelyhez közeli településeken, így a kínálat is folyamatosan csökkent. Nekem egy év várakozás, keresés után sikerült találni megfelelőt, egy teljesen felújítandót, mert ilyent kerestem. Ebből két tanulság vonandó le; az egyik, hogy ismerni kell a környék viszonyokat ahol keresel. Másrészt, nem elég azt mondanod hogy na most veszel. Várni kell, keresni. Ha most döntesz hogy veszel, egy bizonyos idő múlva lesz meg kb. Tehát ez így működik. A lakást meg felejtsd el. Tévút.

aug. 19. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
63%

Jajj istenem, úgy imádom, hogy mindenki a piacgazdaságga jön a magyarországi lakásárak növekedésének magyarázatával 😂

Magyarországon az ingatlanpiac TORZ, mivel az állam az elmúlt 10 évben nagyon sokszor belenyúlt ebbe és mesterségesen fenntartja a keresletet.


Csak egy kis emlékeztető, hogy mennyi mindent vezettek be 2014 óta:

-CSOK

-FALUSI CSOK

-BABAVÁRÓ

-5%-OS ÁFA (MELY MÉG VISSZA IS IGÉNYELHETŐ)

-CSOKHITEL

-HA CSOKOT IS FELHASZNÁLSZ, ILLETÉKET NEM KELL FIZETNED

-LAKÁSFELÚJÍTÁSI TÁMOGATÁSOK

-LAKÁSHITEL THM-PLAFON BEVEZETÉSE HÓNAPOKIG


Magyarországon 9 év alatt 2,75-szörösére emelkedtek a lakásárak. Ami 2015-ben 10 millió volt, az ma már 27,5 millió.


Érdekes, más országokban "csak" 30-60%-kal növekedtek az árak 2015 óta.. mit nem adnék, ha a 2 szobás zuglói panel nem 42, hanem csak 28 milla lenne...

aug. 19. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
57%

Van egy magyar mondás amit ebben a témában elfelejtenek az emberek... így szól:

Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér...


Tehát ha egy átlag bérből tengeted a napjaidat, akkor talán nem egy 60+milliós kecóról kellene álmodoznod...


Én is egy 38éves magyar férfi vagyok, ráadásul 10évvel ezelőttig átlag alatt kerestem, mert nem volt semmi végzettségem, még érettségim sem...

Ekkor szereztem szakmát, majd mire lett 3éves szakmai gyakorlatom, akkor vettem 2.5millióért + 2millió hitellel egy vidéki házikót, még 3 év van vissza a hitelből fix kamattal, ami nevetséges havi 25000ft.

Csakhogy, közben költöttem is a házra összesen kb 10milliót, mely ma piaci értéken kb 35-40millió között lehet... saját erőből és barátaim segítségével teljes felújítás, fűtés, szigetelés, tető, villamos hálózat, vízvezeték, nyílászárók stb korszerűsítés...

Vidék, székesfehérvártól 25km-re balatontól is 25km-re...

aug. 19. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!