Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Az ingatlan eladásnál a...

Az ingatlan eladásnál a haszonélvezeti jogot vissza lehet tartani, vagy újként kell alapitani?

Figyelt kérdés

Tehát "A" elad egy ingatlant "B" nek de ugyanezen az ingatlanon "A" szeretne haszonélvezeti jogot megtartani. Ha összegről beszélünk akkor 50mill az ár de csak 40 ért adja "A" mert megtartja a 10 milliós értekű haszonelvezeti jogot. Ez lehetséges verzió?


Kaptam egy infót miszerint, ezt nem lehet, mert elöször el kell adni az ingatlant majd utánna tud "A" haszonélvezeti jogot alapitani. Ebben az esetben azonban több összeg utan kellene illéteket fizetni..


Az megszerzes után, es a haszonélvezeti jog alapitása utan.



2024. máj. 27. 16:54
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Nyugodtan eladhatod az ingatlanod úgy, hogy megtartod a haszonélvezeti jogot. Azaz eladhatnád, mert a qtya se venné meg, gondolom te se vennél meg egy csomó pénzért egy ilyet, akármilyen áron alul adnád.
2024. máj. 27. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
90%
Haszonélvezettel terhelten is el lehet adni, nem kell újra alapítani. Viszont a jelenlegi tulajnak kell természetesen belemennie abba, hogy haszonélvezet legyen rajta.
2024. máj. 27. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
87%
És a haszonélvezetnek is van értéke, tehát az lehet illetékköteles, ha nem öröklés útján keletkezett.
2024. máj. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
92%

Ha egy ingatlanon valakinek van haszonélvezeti joga, az eladásnál megmarad, az új tulajdonosnak ezt tudomásul kel venni, semmi beleszólása sincs!

A haszonélvezeti jog van, ez után semmiféle adózás, illeték nem esedékes.

Éppen ezért nem sok esély van arra, hogy valaki megvegye így, a haszonélvezonek ugyanis jogában áll a használatból a tuljdonost is kizárni, tehát a megvett ingatlant nem tudja használni.

Elvileg létezik olyan megoldás is, hogy az adásvétel során a vevö megváltja a haszonélvezeti jogot, amennyiben a haszonélvezö ebbe beleegyezik, erre kényszeríteni nem lehet. A megváltás értéke jogilag szabályozva van százalékosan.

2024. máj. 27. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

A konkrét peldát a magyarázatban adtam. "A " ugy adná el B nek hogy kiköt haszonélvezeti jogot. B ezt elfogadja. Az más kérdes hogy élettársak, ezért fogadják el. Viszont nem ugy szeretné ..hogy eladja B nek majd jogilag egyidőben haszonelvezetet visszavásáról. Hanem az eladás pillanatában kiköti ezt a jogot, kvázi visszatartja. Annyival kevesebbért adná el mint amennyi a haszélvezet lenne.


Igy egyrészt az eladás után a B-nek kevesebb illeteket kell fizetni, mert olcsobban veszi meg,


másrészt nem kell illeteket fizetni arra a jogra amit A alapit. Hisz a sajatja az ingatlan az eladasnal.


Az a kerdes tovabbra is hogy ez megallja e a helyét így?

2024. máj. 27. 18:02
 6/17 A kérdező kommentje:
Tehát az eladas pillanataban nincs még az ingatlanon haszonelvezeti jog. Az az eladó szerete alapitani, kvazi annyival olcsobban adná el. Ezt lehet e??? Ez a konkret kerdés
2024. máj. 27. 18:05
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
#6: Persze, lehetséges elméletileg. De még mindig fennáll, hogy senki se venné meg. Nyilván azt szeretnéd, hogy kapj 40M-t és mintha semmi se történt volna gyakorlatilag a tiéd maradjon a kecó, hát az nem megy. Te a vevő helyében belemennél egy ilyenbe? Na ugye.
2024. máj. 27. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
93%

Ha eddig nem volt semiféle haszonélvezeti jog az ingatlanon, arra a vevö bármikor tetethet.

Az, hogy mennyiért adod el, lényegtelen, illetéket általában a vételár alapján szabják ki, kivéve, ha a helyi árakhoz képest feltünöen alacsony, akkor értékbecslést végezhetnek.

A haszonélvezeti jognak nincs feltétlen ára, ellenben erösen meggondolandó, hogy érdemes-e megadni.

Ugyanis a haszonélvezö rendelkezik ettöl kezdve a teljesn ingatlannal, ha nem akarja, a vevö be sem teheti oda a lábát, tehát adott esetben vesz valamit, amit nem tud használni, csak a haszonélvezö halála és így a haszonélvezeti jog megszünése után.

A haszonélvezeti jogot az adásvétellel egyidöben, az adásvétei szerzödésbe foglaltan lehet létrehozni. Elvileg lehet külön is, de nem ez a megszokott.

2024. máj. 27. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

#8

téved hogy a haszonélvezeti jognak nincs ára.Van mert illetéket is kell fizetni utánna az alapitásakor.

2024. máj. 27. 23:41
 10/17 anonim ***** válasza:
84%

Ha jól értem, most nincs haszonélvezet az ingatlanon, de megegyeztél valakivel (rokonnal, gondolom), hogy eladod neki, viszont rárakatod magad, mint haszonélvező. (A vevőd tudja, érti, mi az a haszonélvezet?) Az ügyvédi és földhivatali költség és átfutási idő miatt jobb egyszerre intézni. Jogilag mindegy, hogy a haszonélvezet az ingatlan eladása előtt vagy után kerül rá, akár egy évvel vagy 5 perccel. Ez bizalmi kérdés, hiszen az ingatlan aktuális forgalmi értékét erősen csökkenti, mivel mint már írták, halálodig te határozhatod meg haszonélvezőként, hogy ki lakhat benne, akár ki is adhatod, és ha rossz a viszony, a tulajdonos csak várhat rá netán évtizedeket, mint egy befektetésre. Ezért a kérdés, hogy ha már rárakattad magadat, akkor még meglesz-e a szándék a megvételre, ha viszont már megvette, meglesz-e még a szándék arra, hogy megengedje neked. Előbbivel lehet kevesebbet bukni. Szerintem egy ügyvéd biztos meg tudja mondani neked, hogy mi ennek a forgatókönyve, a szerződés szövegezése, hogy lehet a legjobban bebiztosítani, hogy senki ne lépjen vissza és anyagilag is hogyan jártok jobban.

(De ilyesmi inkább jellemzően ajándékozásnál szokott lenni: tehát a szülő ingyen, illetékmentesen oda ajándékozza a gyereknek az ingatlant, de egyúttal ráíratja magát, hogy az ne tudja eladni, pl. mert nem bízik benne, szeretné maga mellett tartani, vagy fél, hogy annak a házastársa esetleg ne nyúlja le, ha eladják és aztán válnak... stb. Így tehát a gyerek is örülhet, hogy kapott mégis lakást/házat a feneke alá, a szülő is gondoskodott is, de biztonságban is érzi a kihelyezett vagyonát... aztán persze később lehetnek ebből is viták, hogy igazán mégsem rendelkezhet vele a gyerek a szülő haláláig vagy ha az le nem mond - eladni meg nem fogja tudni, csak fele-negyed annyiért, mint amennyit érne (a haszonélvező korától is függően.))

2024. máj. 28. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!