Tulajdonjog kérdés?
Adott egy családi ház, mely egy meglévő lakás eladásából és hitel felvételével lett megvéve.
Lakás tulajdoni hányadok:
-anya: 50%
-1. gyermek: 25%
-2. gyermek: 25% (a gyerekek a szülők válása után az édesapa részét kapták meg).
A vásárolt ház tulajdoni hányada így alakult:
-anya: 3/5
-1. gyermek: 1/5
-2. gyermek: 1/5 (fiatalkorú volt még a vásárlás idején)
-teljes haszonélvezet az anya új párjának.
Az anya halála után az ő kérésének megfelelően a házat a két gyermek örökölte.
A most már férj ezt elfogadta, maradt a házban.
Most azonban meg akarja támadni a hagyatékit és a ház felét követeli, ugyanis a felvett hitel az ő számlájáról lett fizetve.
A gyerekek nem akarják kisemmizni, viszont tisztán akarnak látni, mi az a tulajdonrész, ami a volt házastársat illeti?
Szerinte a ház fele, mert szerinte semmisnek kell tekinteni azt, hogy a lakás a gyerekeké is volt, a gyerekek szerint pedig az anya részét lehet csak figyelembe venni, hiszen ők már egy meglévő tulajdonnal (vagyonnal) rendelkeztek.
Fenyegetőzés, zsarolás van már a volt házastárs részéről, az eddigi jó viszonyt ő teljesen felrúgta, így valószínűleg a legjárhatóbb út az, ha minél előbb le van zárva ez az egész.
Köszönöm a válaszokat.
A lakás árából vett ingatlan továbbra is a feleség és a gyerekek tulajdona, az új férjnek nincs és nem is lehet benne része.
Viszont az házasság alatt a hiteltörleszés fele értéke jár neki a ház értékéböl, mert a hiteltörlesztéssel keletkezett érték közös szerzeménynek számít.
De ettöl eltekintve neki teljesen fölösleges bármilyen tulajdonjog, a haszonélvezeti jog miatt az övé az egész ház használati joga. Ez azt jelenti, kizárólag ö döntheti el, ki élhet a házban, és ki nem, ennek alapján a tulajdonosokat is kizárhatja az ingatlan használatából, ha nem egyezik bele, akkor nem tehetik be a lábukat sem oda. Illetve jogában áll az ingatlant vagy egy részét kiadni bérbe, és az ebböl keletkezett hason is öt illeti meg.
Azonban a ház állagmegóvása a tulajdonosok kötelessége, ezt követelheto tölük akkor is, ha nem is élnek ott.
A haszonélvezeti jog élete végéig megilleti, ezt megvonni töle nem lehet, az egyetlen módszer, ami szóba jöhet, a haszonélvezeti jog pénzbeli megváltása, de ezt nem köteles elfogadni.
Éppen az ilyen esetek miatt a lehetö legnagyobb ostobaság haszonélvezeti jogot adni valakinek, mert attól kezdve minden jog az övé, kivéve, hogy eladni nem tudja. Viszont ha a tulajdonos eladja, a haszonélvezeti jog az új tulajdonosra nézve is fennmarad.
Házasok voltak, vagy élettársak?
Miért kapott az egészre haszonélvezetet?
A pasinak van előző kapcsolatból gyereke? (...esetleg örökíteni akar?)
A házvásárlás után összeházasodtak. Közös gyerek nem született, de a férjnek is van 2 gyermeke (és többek között miattuk nem akart tulajdoni részt a vásárláskor).
Az, hogy miért van teljes haszonélvezete, nem lehet tudni.
Az 1-es tökéletesen leírta, hogy jogilag merre-hány méter!
Én sem értem a fickót, sokkal jobban járt a haszonélvezettel, ami ráadásul nem is járt volna neki.
A gyerekeinek eszükbe jutott, hogy van egy apjuk, illetve új kapcsolatot is létesített a férj, valószínűleg az ő közbenjárásukra fordultak ilyen irányba a dolgok.
Azonban a magánéletével senki nem akar foglalkozni (vélemény van, de az ugye mellékes), de valószínűleg könnyebb lenne mindenkinek, ha le lehetne zárni ezt az egészet.
A ház eladásakor pénzben meg lehet váltani a vételárból a haszonélvezetet, de a pasinak arról hivatalosan le kell mondania és kiköltöznie.
A haszonélvezetről lemondásnak van egy törvényileg szabályzott összege, amit a haszonélvező korából és az ingatlan értékéből számolnak ki.
Ennyit kaphat és kész!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!