Miért éri meg bárkinek is panellakást vásárolni, családi ház helyett? Szinte csak a családi mellett látok érveket, egészítsétek ki, légyszi!
Sorolom az érveimet a panellakás vásárlás ellen, egyúttal a családi ház mellett. Kérlek, javítsatok ki, ha hiányos az érvelésem, vagy ha szerintetek rosszul látom a dolgot. Egyszerűen nem sikerült érdemi érvet találnom, miért vásárol bárki is panellakást, családi ház helyett, akár gazdag emberről, vállalkozóról van szó, akár nem.
(Vegyük az alap esetet, amikor alapvetően lakható családi ház vásárlásáról beszélünk, nemigen kell felújítani, és a kérdéses panellakás is lakható. Továbbá egyik sincs terhelve, nincs adósság. Bár ugye egy felújítandó családi ház eleve olcsóbb, és a különbözet árból felújíthatod általában, kivéve ha nagyon rosszul alkudsz árakat, de az meg a panelt is érinti, nem csak a családi ház vásárlást.)
Ki milyen okból vett panellakást, illetve miért nem adja el a panel lakását, családi ház vásárlásáért, ugyanazon városvban, azonos telekár (azonos környék) esetén?
Az első érvemet vélem a legerősebbnek.
1)
Utoljára pár éve néztem a Dunántúlon és Bp-en ingatlanárakat, lehet hogy netán ma már más a helyzet e tekintetben, de akkoriban a panel négyzetmétere lényegesen drágább volt éveken át, mint azonos körzetben a családi házé, nem beszélve a falusi házakról. Azaz egy garzon árából majdnem kijött éveken át, vagy kijött, azonos (AKÁR VÁROSI!) környéken (azonos telek ár vonatkozásában) egy kis 3 szobás családi ház.
De egy másfél szobás panellakás árából tuti lehet azonos környéken, azonos telekár mellett egy 3 szobás családi házat venni, ugyanott az adott városban, általában.
2)
Családi esetén nincs galeri, bandázó fiatalság a kapualjban általában (míg panel esetén gyakori jelenség és sajnos lehet hátulütője), és/vagy a lépcsőházban, mert ugye egy paneles kapukód kiszivároghat nagy eséllyel (lévén százával laknak egy panel tömbházban), megadhatja bárki a haverjának, aki nem ott lakik, és így tovább.
3)
Családi ház esetén nincs felső / alsó lakó, aki dörömből, vagy porszívózik éjjel / hajnalban, vvagy másvalaki síró kisbabája (a kisgyermeket, babát sajnálom, ettől függetlenül). Kivétel persze, ha nagy család pl dédmamástől költözik családiba, na de azt a család esélyesen együtt dönti el, míg panel esetén VADIDEGENEKKEL KELL KÖZÖSKÖDNÖD, hozzjuk alkalmazkodnod.
Szóval nem kell alkalmazkodni másokhoz, független, elkerített rész a családi ház.
(Kivéve a ritkább esetet, amikor sajnos osztatlan telken találhatóak eltérő tulajok által családi házak.)
4)
Ha vmely panellakásban pl idős, feledékeny nénike, bácsika véletlen elfelejti elzáni a gázt és elalszik a néni, bácsi (vagy a vasalót véletlen őgy hagyja és kiéget valamit ,kigyullad a lakása stb), vagy bárki felnőtt rosszul lesz, és úgy marad a gáz (ha csak egyetlen egy gáztűzhely is van, amely nem biztonsági szelepes), vagy bármi okból szökne a gáz, pl csőtörés miatt, akkor több, körülötte levő panellakásbamn is kár keletkezik, akár halálesetek is, MÁSOK hibájából. (Robbanás, kigyulladás.)
Pl Gipsz Jakab rendeltetésszerűen él paneljában, de SOKSZOR NAGYOBB ESÉLLYEL, mint családi házban, gázcsőtörés / tűz következik be, akkor Gipsz Jakab is meghalhat, vagy megsérülhet.
Vagy elektromosság miatt is sokszorosan több az esély, h kigyullad egy panellakás, magával sodorva több más panellakást is körülötte!
Azért többszörös az esély, mert sokal több, egy adott panellakás körül a többi panellakás, a többi gázvezeték, a többi villanyvezeték a falakban, és 30-50 ember is lakhat körülötte, akik miatt vezélybe kerülhet, azaz egymást véletlen veszélybe sodorhatják.
(Lásd: pár hete Kínában is volt panelban baj, bár aszem az kigyulladt lakás miatt volt, de több más lakásban is meghaltak, az más kérdés, h kevesebben haltak volna meg, ha zérókowid intézkedés nem lett volna Kínában egészen addig. De így is bajba került több ember, egyetlen lakástáz miatt!)
5)
Fűtés: igen összetettt téma, nem részletezem most, de hiába átlag fele a fűtés költsége panelbean RÖVID TÁVON (vagy külön, vagy a közös költség által), és hiába fűt jobbról-balról a szomszédod, különféle fűtésrendszerekkel utánaszámoltam, családi házban sem drágább, 10-15 éves, tehát hosszabb távú számítás által, figyelembe véve pl a cserépkálya esetét, vagy pl a kandalló / sparhelt azon vonását, hogy stabil, évtizedeken át (rendelt.szerű haszn mellett) nem szorul javításra, és nincs szinte befektetési költségük, csak pár tizezer FT, stb. És ugye van, aki a (fás)kazán mellett voksol, az rövidtávon olcsóbb energia, viszont 10-15 évente megint akár 1 millió FT legalább a jav / karbantartás, na meg a betelepítés is az elején, de az energiaára annak olcsóbb.
(Most tekintsünk el az inflációtól, mivel egyszerre érint szinte mindent, na meg felejtsük el a panelekre amúgy is hátrányos tényezőt, a gázáremelkedést - lásd: gázkazánrendszer. Számításom szerint, átlagban sehogyse nyerőbb 10-15 évente a fűtésköltésg, panelban.)
6)
A beázás a tető nélküli panelek esetén elég nagy esélyű.
7)
Hiába újítod fel a panellakásodat, ha az idő ellened dolgozik, mivel az egész panel emeletes tömb sok esetben nincs felújítva, vagy ha igen, akkor durván megemelik tudtommal a közös költséget -valamiből be kell hajtani a lakókon-, ergo ezáltal is veszteséges a panel, anyagilag.
Azaz mégcsak nem is jó anyagi befektetés a panel, nem beszélve az egyes pontban említett magasabb nm árról...
8)
A panelek általában betonpanelekből készülnek, híresen rossz a hőtartásuk, sőt, elvileg nem védenek az elektroszmogtól (környezeti sugárzások). Sőt, egy halom alattad lakó ember mobilja van egyszerre bekapcsolva. Sok esetben a panel emeletes ház tetején mobil antenna is sugárzik sajnos.
* *
Annyit megjegyezek még, nyilván vannak családi házak ún. "rossz környéken", vagy zajos környéken stb, na de az a kisebb hányaduk, azaz jó eséllyel válogathatsz. Panel vásárlása esetén viszont alig találok érvet mellette...
"Utoljára pár éve néztem a Dunántúlon és Bp-en ingatlanárakat, lehet hogy netán ma már más a helyzet e tekintetben, de akkoriban a panel négyzetmétere lényegesen drágább volt éveken át, mint azonos körzetben a családi házé, nem beszélve a falusi házakról. Azaz egy garzon árából majdnem kijött éveken át, vagy kijött, azonos (AKÁR VÁROSI!) környéken"
Budapestet is írtad, nem csak Dunántúlt, de se Budapest nem egy környék, se Dunántúl nem egy környék.
Budapesti viszonylatban mondjuk egy kerületen belül lévő 11 negyeden belül van kb. 15-20 "környék", ami egy környéknek tekinthető.
Mondjuk Siófok belváros egy környék, vagy Századosnegyed Hungária krt. környéke egy környék.
Az, hogy Újpest kertváros vagy Újpest lakótelep, az nagyon nem egy környék.
Ha valami 150-250 méterre van, az már nem ugyanaz a környék.
Ha az anyukád Újpesti kertes házban lakik, nem fogsz elköltözni 500 méternél messzebbre onnan, egyszerűen nem opció.
Egyedülálló anyaként, egy gyerekkel, egy fizetéssel anno alig vártam, hogy a 2008-as válságot követően elkeljen a pesti agglomerációban a vadiúj 100 m2-es gyönyörű újépítésű családi ház nagy telken. Amit egyedül tartottam fent, törlesztettem, fizettem a rezsijét, nyírtam a füvet, takarítottam a medencét, illetve napont 2x40 km-t autóztam a fiammal oviba-irodába, saját költségen, 1-1 óra volt az út.
Végre elkelt, kifizettem a hitelt és vettem egy kétszobás újpesti panelt, ahol nem kellett este a gyerek edzéséről fél 8 tájt hazaérve órákig füvet nyírnom, pici a rezsi, minden közel van és 10 percen belül voltunk az oviban, irodában. Nem volt hitelem se többet.
Csak előnye volt.
Azóta újra férjhez mentem. Most készülünk közösen venni egy házat, az összesen 3 gyerekünkkel. Így azért más a leányzó fekvése. A kétszobás panel amúgy marad, a fiamé lesz, ha végez majd a suliban.
Most se csinálnám másképp. Mind időben, mind költségben csakis a városi panelt választanám.
Nem tudom miért vagy ennyire rápörögve a fűtésre. Nekem havi egy 10-es az átalány. Oké, fizetem télen-nyáron, de nem ez az összeg fog földhöz vágni.
És családi háznál is jól hangzik hogy szigetelt, korszerű, csak azt meg is kell fizetni, a kiépítése a fűtésnek meg a szigetelés több millió, vagy vehetsz alapból korszerű házat de az meg aztán végképp nem a panel árszintje lesz... :D
Nekem van mindkettő.
Egy kis 31m2 lakásom a városban
És tőle 22 km-re egy
45m2 kis hétvégi házam, nagy kerttel.
Igazából a maga módján szeretem mindkettőt
A lakás közel van a munkahelyemhez, úgyhogy nagyon kényelmes számomra,főleg mikor este fáradtan haza érkezem a munkából.
A falun levő kisházamat is szeretem,mikor kicsit el akarok vonulni a városi nyüzsgés elől.
Ami biztos,hogy a házon a telekkel mindig van valami tenni való.
Megmondom őszintén nem szívesen valasztanék a kettő közül.
Amúgy szerintem a családi ház azoknak jó, akik alapvetően otthon szeretnek lenni. Én sokkal jobban szeretek utazni, programot szervezni. Hétköznap dolgozom, aludni esek haza, hétvégén elmegyek valamerre, aludni esek haza.
Nekem sokkal optimálisabb egy lakás. Persze jobb lenne nem panel.
Köszönöm a válaszokat, épp ilyesmikre voltam kíváncsi, hogy kiknek milyen élethelyzetéhez milyen szempontok társulnak. :) Az én életvitelemnek, szempontjaimnak egyébként nem a panel, hanem a ház felel meg, persze kinek mi. Sőt, a ház is attól függ, hol, és hogy milyen állapotban van, és mekkora a ház, valamint a telek. Mert ugye az se mindegy.
De leginkább az ember életvitele döntő.
Engem az zavart meg, hogy kb a 2010-es években, ingatlan oldalakon szinte csak nagyobb nm árakra letem a panelesek kapcsán a dunántúliak közül, mint házak kapcsán. Ha akartam volna se tudtam volna panelt vásárolni, igaz, faluban vásároltam házat, ami még a kisvárosi házaknál is olcsóbb. De ezek szerint gyakori a kivétel, ahogy írta valaki. budapestet meg tényleg nem kellett volna említetem, mert relatíve kevés ingatlanhirdetést olvastam akkoriban, Bp vonatkozásában.
Különösen az utóbbi 2 válasz volt számomra hasznos, valamint a 7:12 + 7:16 is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!