Ha folyamatosan fogy a népesség, akkor miért nincs elég lakás?
1. Mert régen szó szerint törvény volt rá, hogy csak 1 lakása lehetett 1 embernek vagy 1 házaspárnak. Ha második lakást akartak, akkor vagy (papíron) el kellett válniuk, vagy ha már volt gyerekük akkor arra írathatták (persze abban volt pici kockázat, kellett hozzá a családi bizalom). Ma annyi lakást vesz valaki, ahányat csak akar. Aztán ő dönti el, hogy kiadja őket, mennyiért adja, vagy csak álljanak üresen.
2. A legtöbben nagyvárosban akarnak lakni, annak is lehetőleg a belvárosaiban. Még lehet lenne is elég ingatlan, csak ahol sok van, pl. falvakban oda senki nem akar költözni.
3. Manapság mindenki külön lakásban akar lakni egyedül, lehetőleg nem is garzonban. Régen amikor kiutalták a panel lakásokat, akkor 2 szobás lakást kaptak az 1-2 gyerekesek, 3 szobást a 3-4 gyerekesek és 4 szobást a 4-5 vagy több gyerekesek. A mai 40-60 évesek akik 20-40 éve voltak huszonévesek ők soha az életben nem laktak egyedül a legtöbben, általában a családjuktól költöztek el és költöztek össze a házastársukkal. Nem voltak ilyen elvárások, hogy ő egyedül akar lakni érettségizés vagy diplomázás után még sok-sok éven keresztül, amíg meg nem találja a párját vagy akár egész életében.
Azt tegyük hozzá, politikától, pénztől függetlenül ismerkedni is sokkal nehezebb lett. Régen mindenki a környezetében, saját "fajtája" között ismerkedett alapvetően. Hasonló körülmények között, természetes volt, hogy ott fognak élni ahol a szűk baráti kör, szülők.
Még vagy 15 éve elég fura volt, ha valaki internetes társkeresőn ismerkedett. Viszont legalább lehetett. Majd jött a Tinder és hasonló húspiacok. Közben elterjedt az internet és egekbe emelte az elvárásokat is.
Emlékszem már 22-23 évesen sokszor megkaptam nőktől, hogy milyen gáz, hogy lakótárssal élek, meg 25 évesen hogy miért nincs saját egzisztenciám, lakásom...
Hol nincsen? Az ország legtöbb részében szarásig vannak a lakások...
Ahol meg munka van meg megy mindenki, legnagyobb városok meg az osztrák határ mentén, na ott nincs.
Nálunk konkrétan már az utolsó normál telkekre húznak fel 2-3 társasházat annyira nincs hely. Tiszta gettó.
Máshol meg el se tudod adni, mert nincs aki megvegye...
Több ok is van (nem olvastam el minden választ):
- A népesség valóban fogy, de erős a belső migráció a nagyobb városokba. Rengeteg falu van, ahol bagóért kapsz házat, nagy telekkel, Budapestre meg annyian mennének, hogy a panelek négyzetméter ára bizonyos helyeken már a millió fölött van.
- Az EU tagság megkönnyítette a külföldi munkavállalást és az építőipari szakmunkások (jobb felének) hatalmas része már egy évtizede hiányzik itthonról. Ez felnyomja az új ingatlanok árát.
- A forintot évtizedek óta tudatosan inflálják el, a munkanélküliség alacsonyan tartása miatt. Az ország euróban mért átlagos reálbére egyhelyben toporog.
- Jövedelmi olló egyre nyílik, a magyar középosztály kb. elolvadt (hány százalék lehet? 4-5 maximum?), hatalmas része él a lakosságnak társadalmi és létminimum alatt. A gazdagok egyre gazdagabbak, a szegények egyre szegényebbek. Nézz meg egy újépítésű házat, egy rakás olyan tulajdonos van, aki egyszerre 2-3-4 lakást vesz, amit aztán jobb esetben kiad, rosszabb esetben meg hagy üresen állni.
- A felkapottabb helyeken (Budapest, Balatonpart) egyre több külföldi fektet be. Ez főként annak köszönhető, amit már írtam: a forintot tudatosan elinflálják, euróban mérve még mindig nem drága egy magyar ingatlan. Másrészt a kormányunk gyakorlatilag pénzért árulja a magyar (és ezzel együtt az EU-s) állampolgárságot, az állampolgárságot kapók meg ha már "itt vannak", akkor könnyen megjelenhetnek (befektetési) vásárlóként.
Hogy mi lehetne a megoldás?
- Állami lakásépítési program. (Ugye mennyivel jobb lett volna üresen kongó stadionok meg templomok helyett építeni pár paneltömböt?)
- A befektetési lakásvásárlást értelmes keretek közé szorítani.
- Jól felépített, kiskapukat betömködő törvénnyel szankcionálni a belső migrációs településeken az üresen álló ingatlanok tulajdonosait. Pl. a második lakóingatlantól kezdve központilag megbecsülni, hogy mennyi a lakásnak a piaci ára az albérletpiacon (méret és elhelyezkedés szerint be lehet lőni), és azt az adót attól függetlenül kivetni, hogy kiadja-e vagy sem. Természetesen ha kiadja, akkor nem kell kétszer adóznia, viszont így már mindenki érdekelt lesz abban, hogy ne hagyjon parlagon ingatlanokat olyan helyen, ahol lakhatási válság van.
"így már mindenki érdekelt lesz abban, hogy ne hagyjon parlagon ingatlanokat olyan helyen, ahol lakhatási válság van."
Sikerült extra hülyeséget leírnod!
Attól, hogy korlátozni szeretnéd a tehetősebbeket, a csórók még nem fogják tudni megvásárolni azokat a lakásokat!!
"Attól, hogy korlátozni szeretnéd a tehetősebbeket, a csórók még nem fogják tudni megvásárolni azokat a lakásokat!!"
Nem igazán sikerült tovább gondolni a dolgot látom.
Az albér piac kínálati oldalát megnyomná az, ha pénzügyileg extrán ösztönözve lennének a lakástulajdonok a lakáskiadásra. Ez pedig a lakbérek csökkenésével járna. A lakbérek csökkenése pedig a befektetési lakásvásárlási kedvet hűtené. Az pedig azt jelentené, hogy lejjebb mennének a vásárlási árak is.
De önmagában akár a befektetési célú lakásvásárlástól is elriaszthat embereket, hiszen így már foglalkozni kéne a kiadással is.
Szerintem egyáltalán nem "gazdag" ellenes az, ha egy lakhatási célú ingatlannál törvényi eszközökkel ösztönözzük azt, hogy ne álljanak üresen olyan régiókban, ahol hatalmas igény lenne rá. Nemzetgazdasági szinten káros az, ami sok helyen most folyik, mégpedig hogy átadnak egy újépítésű lakást, aztán évekig lakatlanul állnak komplett emeletek.
Azt már fel sem mertem hozni, hogy extrém esetben akár a kiemelt régiókban birtokolható lakóingatlanok számát is korlátozni lehetne, vagy szimplán ingatlanadót kivetni az x. érték feletti ingatlanvagyonra, mint ahogy a világ boldogabbik (és gazdagabbik) részén teszik ezt. Magyarországon teljesen hiányzik a vagyon adóztatása, de sok helyen külföldön is probléma. Minél gazdagabb valaki, arányaiban annál kevesebbet adózik. Én is vállalkozóként sokkal-sokkal kevesebbet adózok egy alkalmazotthoz képest.
17: Nálunk is van 3-4-féle adó is már rajta, legfeljebb nem tudod.
De való igaz, hogy sok helyen másutt, pl. Izraelben sokkal több adó van rajta. De hát az megint csak felfelé nyomja a vételárat!!
18. Az ingatlanadó az, hogy éves adót kell fizetned a lakás értéke alapján.
Tegyük fel bevezetnének 1%-os ingatlanadót, akkor az első lakásra nem kellene, de ha van összesen 3 db 40 milliós lakásod, akkor a 2. és 3.-ra kellene még mindenen felül évente össz. 800 ezer forintot fizetned az extra ingatlanjaid után. Akkor is ha laknak benne és kiadod, akkor is ha a gyereked lakik benne, akkor is ha üresen áll. Ez az ingatlanadó.
Nem nyomná felfelé a vételárat, mert kevesebb embernek lenne kedve befektetési célból lakást vásárolni, ha még ilyen adó is lenne a többedik ingatlanon.
"18. Az ingatlanadó az, hogy éves adót kell fizetned a lakás értéke alapján."
Nálunk ez építményadó és kommunális adó elnevezéssel megy, és igen, évente kell fizetni.
Sok helyen akkor is, ha csak az az egy kis 12 nm-es ingatlanod van összesen, és oda vagy bejelentkezve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!