Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Egy 1980-as panellel lehet ma...

Egy 1980-as panellel lehet ma egy teljes életre tervezni?

Figyelt kérdés

A lakás Gödöllőn, központban van. Nagyon tetszik a település, az épület maga teljesen rendben van, kívül-belül karban van tartva, nem omlik a vakolat, nincsenek firkák stb. Rendszeres felújítások vannak, gépészeti felújítás, szennyvíz megvolt, külső szigetelés még nem, mert drága, de soron van. Panelprogram nem volt.

Viszont olvasom a panelekről, hogy 80-100 évre becsülik jelenleg az élettartamukat. Tudom, hogy ha a 80-at eléri is már 70 éves leszek. De épp nem szeretnék őreg koromra azon aggódni, hogy hajléktalan leszek-e, mert lakhatatlanná nyilvánítják a házat. Másfelől mondjuk 20 év múlva, a lakás 60-ik évében vajon el tudom-e adni a lakást, amikor a hitele kipörög?

Ti mit tennének? Mindenki azt mondja, hogy túlaggódom, de nem tudok teljesen nyugalommal belevágni egy hitelbe úgy, hogy a tudat ott van bennem, hogy lehet teljesen feleslegesen dolgozom, mert majd elveszíti úgyis addigra az értékét.

Persze tudom, hogy a lakosság ötöde panelben él, tehát vélhetően nem hagyja annyiban az állam sem majd idővel ezt. De nagyon kínzó bizonytalan kérdések most nekem ezek.



2021. okt. 23. 04:40
1 2 3 4
 31/31 anonim ***** válasza:

Nincsen "tervezett élettartamuk". Ezt a városi legendát kéne a sok okosnak elfelejteni.

A Hruscsovkákat tervezték anno az 50-60-as években valóban mindössze 25 évre. Hruscsovot '64-ben menesztették. Ő úgy képzelte, kiforr majd a kommunizmus és a proletárok majd hófehér gyönyörű új házakban élnek majd. Ez elmaradt, a hruscsovkák pedig eredeti élettartamuk közel 2.5-szörösét bírták, Moszkvában 60-70 évesen bontották el a legnagyobb részüket.

Magyarországon soha nem épültek hruscsovkák, a 70-es, de különösen a 80-as (csúsztatott zsalus technológia, ami nem panel) és 90-es években ezeket már a legkevésbé sem "szükséglakásnak" tervezték. Főleg a rendszerváltás után már senki nem hihetett komolyan abban, hogy az akkor 2 millió embernek otthont adó paneleket majd hipp-hopp el lehet akár 50 év múlva is bontani.

A vasbeton "élettartama" karbantartás nélkül kb. 60-80 év. Ezek után se dől össze, csak már rendesen látszani fog rajta a kor. Ha viszonr nem hagyják korrodálódni, vagy a betonrákos részeket lekezelik időben, akkor a 80-100 év abszolút reális, még akár több is lehet. A világ első vasbeton épülete (Ingalls torony) 120 éve áll. Paneleknél veszélyforrások lehetnek az illesztések, de csúsztatott zsalusnál, mivel ezt öntik, ez már nem veszélyforrás. A kormánynak ráadásul megéri panelekbe "fektetni", mert olcsó a felújításuk, és könnyen tehetnek egyszerre sok szavazóval jót...

Persze senki nem tudja, hogy mi lesz a panelekkel 20 év múlva, de én egyáltalán nem jósolnék nekik sötétebb jövőt, mint bármelyik más most 40-50 éves épületnek. Különösen, ha jó lakóközösség él benne és rendszeresen karban van tartva.

2022. febr. 23. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!