Hogyan tudom megállapítani, hogy vizesedik e egy 1980 körül épített két szintes B30 téglaház?
Azt állítják az eladók, hogy B30 tégla, beton alappal. Igen ám, de nincs pince, És nem tudni milyen vastag a beton alap, csak a földsíkra van letéve a tégla, nincs magas beton alapja.
Ilyenkor meg van az esély arra, hogy vizesedik a tégla?
Az alaprajzból kitűnik az, hogy milyen mélységű-vizszigetelesu hazat epitettek?
Köszi a válaszokat
Alaprajzból aligha tudod meg, hogy van-e szigetelés a beton alap és a fal között.
Egy keresztmetszetből már megtudhatod.
Azt javasolom, hogy ássatok le egy ásónyomnyi mélységbe (vagy kevesebbre) a fal külső oldalán, hogy meglássátok az alap és fal határát. Ha ott látható a szigetelés, akkor nincs probléma.
Menj be a lakásba és nézd meg, hogy vizes-e a fal. Ha van mód, nézz a szekrények mögé, húzzátok el, hogy lásd. 1980 körül már általában szigetelték a falakat. Milyen a vidék, vizes, mocsaras? Nézz át a szomszéd házakba is...
Én - látatlanul is - azt mondom, hogy bizonyára van szigetelés.
Az ásás ötlet jó, de óvatosan nehogy megsérüljön a szigetelés!
Ha építőipari cég készítette a házat akkor valószínűleg van szigetelés, ha azonban családi kalákában készült akkor bármi lehet.
Ha vizesedik a fal annak jelei vannak: pl.: sötétebb a fal, elszíneződés látható, (zöld, barna, szürke) nem sima a fal pereg a vakolat, salétromosodik a fal, dohos szag a lakásban, lerohadt parketta.
Ha biztosra akarsz menni akkor az ágyak és szekrények mögé is be kell tekinteni, kopogtatni a falat. Láttam már felújított lakást ahol leverték a salétromos falat, majd deszkával pótolták, erre került a vakolat majd a festés. Jól sikerült a munka látni ugyan nem lehetett, de a kopogtatás elárulja miből is van az a falazat!
#3,
az ásásnál nem sérülhet a szigetelés, mert az a beton és a fal között vízszintesen van.
Olyan is van, hogy a betonalap függőleges oldala is van szigetelve (pince esetén, de itt nincs pince), ami a pince nedvesedését akadályozza, és ilyenkor téglafal van kantra (élére) állítva, hogy védje a szigetelést.
A többi szövegeddel egyetértek.
Szintén Kádár-kocka ('60 körül épült). Nálunk a falak alatt van/volt szigetelés (az alap és a téglák között), DE a padlóban semmiféle nem volt, ezért a vakolat felhúzta belül a vizet a falakra. Fel lett törve a beton (ahol volt - az egyik szobában a régi homok + hajópadló volt) és meg lett csinálva korrektül az aljzat (bitumenlemez összeolvasztva a falban lévővel, EPS, stb.).
Tehát arra akartam kilyukadni, hogy nem elég az, hogy a falban van vízszigetelés. A példámból látszik, hogy annak ellenére is vizesedhet a fal. Nálad szerintem az is probléma esetleg, hogy a kinti vakolat leér a földig..
80-ban épült háznál az akkoriban elérhető kátránypapír (nem összekeverendő a bitumenes lemezzel) mára már valószínűleg elporladt a tégla és a betonalap között.
Tapasztalatból mondom, rengeteg ilyen régi házat újítottunk fel, sokszor főfalat is bontottunk alapig (bejárati ajtó áthelyezés, új terasz ajtó nyílás stb.)
Ilyenkor lehetett látni, hogy a kátránypapír a tégla alatt gyakorlatilag "felszívódott" az évek alatt, és csak egy fekete porszerűség maradt belőle.
Ettől függetlenül a falak nem vizesedtek. Sokban függ attól is milyen minőségű betonalapot csináltak.
Ha nem spórolták ki a cementet, jól be van tömörítve akkor a kapillárisokon keresztül szinte semmi nedvességet nem húz fel a talajból a téglába.
Meg az se mindegy, hogy az adott helyen milyen talajvíznyomás van. Ha valami extra száraz agyagos területre épült, akkor kicsi az esély a vizesedésre.
Egyébként vannak cégek akik falnedvesség mérővel csinálnak állapotfelmérést. Ha nagyon meg akarjátok venni akkor érdemes lenne szakembereket bevonni vásárlás előtt.
#9 40-50-60 évvel ezelőtt még nem igazán ismerték a teknőszigetelést, sőt technológia (sem pénz) nem volt rá lakossági szinten egyszerű családi házaknál.
Szóval ebből kifolyólag teljesen lényegtelen, hogy te milyen állampolgár vagy, és mihez vagy szokva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!