Családi ház kettéválasztása két önálló lakássá?
Nyilván vannak dolgok, amikbe még nem gondoltam bele egészen pl.: - városunk építési szabályzata, statikus véleménye, a kert kérdése(osztatlan közös vagy egyikünké) vagy hogy kell-e rá építési engedély, de pont ezért vagyok itt, hogy mielőtt beleélem magam, szeretnék tájékozódni.
A családi házunkat szeretnénk két lakássá, egy földszintivé és egy emeleti+padlástéri lakássá alakítani. A földszinti a szüleimé lenne, míg az emeleti az enyém és a páromé. A ház összesen ~240+ m².
Hatalmas szerencse, hogy a fürdőszoba, konyha és wc felett mindenhol szobák vannak, amikből egyszerűen ki lehet alakítani ugyanazokat a fontos helyiségeket az eredetiek felett.
Itt merül fel a legnagyobb kérdés;
A közműveket egyszerűen csak vitessük fel csövekkel a helyiség feletti új helyiségre és itt szereltessünk be mérőt VAGY be kell őket kötni kívülről a telekről újra?
Tehát tegyük fel, hogy van egy földszinti fürdőszoba, ami felett van egy ugyanakkora hálószoba, amiből mi az emeleti lakásunkban fürdőszobát szeretnénk kiépíteni. Helyzetünkben semmi különös, összeszerelhető fürdőkabin és csaptelep a terv. Elég lehet csak a csöveket tovább vinni az alsó fürdőszobából a felsőbe és valamilyen mérőrendszerrel mérni, hogy mennyit használtunk?
Ugyanez lenne a terv a konyhával és a wc-vel. Ha a gázt nem tudjuk felvinni, akkor az sem gáz, kollégiumban évekig indukcióssal sütöttem/főztem, a víz lenne nélkülözhetetlen.
A wc-ben pedig ugye a csatornacsövet kellene felvinni.
Azt sem tudom, hogy vajon ebbe belemennek-e a közművek.
A villany meg a fűtést viszont nem tudom, akkor az egészet külön kéne kábelezni újra.
Van itt olyan, aki a családi házából csinált földszinti és emeleti lakást? A közművek elválasztása hogyan történt? Felvezették a csöveket vagy újból be kellett kötni a telekről?
Kérdező!
Az elképzelésed megvalósítható(rengeteg ilyen van) és szerencsére nem a Gyakorin kell engedélyeztetned és jóváhagyatnod.
Egy jegyzettömbbel a kezedben elmész a szolgáltatókhoz, elmondod mit akarsz, ők meg elmondják, hogy hogy lehet. Közben bőszen jegyzetelsz!
A szolgáltatóknak vannak regisztrált szerelőik, akikkel érdemes csináltatni a főbb dolgokat, mert ezek munkáit szó nélkül átveszik.
Utána ezekkel a szerelőkkel felveszed a kapcsolatot és kérsz egy felmérést és árajánlatot.
Amikor mind megvan,(víz-gáz-villany) összeadod, hogy a faljavítások, festés, burkolatok után mennyit kóstál az egész és eldöntöd, hogy megcsináltatod vagy sem.
A kert használati megosztásához nem kell földmérő, ez hülyeség, felejtsd el!
"Egy jegyzettömbbel a kezedben elmész a szolgáltatókhoz, elmondod mit akarsz, ők meg elmondják, hogy hogy lehet. Közben bőszen jegyzetelsz!"
Azért ez nem ennyire egyszerű. Sok olyan probléma is lehet, ami nem a szolgáltató hatásköre. Alapvetően a szolgáltató abban tud segíteni, hogy a mérőheliyg minden ki legyen szabályosan alakítva, két külön mérővel. Ami utána történik az nem az ő dolga. Van két villanyóra, a "póznától" külön bekötve. Ezt emgcsinálja a szolgáltató, intézi az engedélyeket, te fizetsz, oké. De az, hogy a házon belül hogy oldják meg, hogy a villanyóráktól minden lakás normálisan legyen bekötve, nem tartozik bele ebbe. Plusz ha tényleg társasház jellegű a kialakítás, tisztázni kell, hogy a közös fogyasztású dolgok hogyan legyenek megoldva (lépcsőház és kocsibejáró világítása, kert locsolása stb...) Nyilván amíg szülőkkel lakik nem ezen fognak összeveszni, de ha eladják az egyik lakást akkor gondolni kell erre is.
"Azt írtam, hogy anyagilag nem éri meg. Megcsinálni gond nélkül meg lehet, csak indokolatlan. Van a ház, ér 20 milliót (példa). Csinálsz belőle két lakást, érni fog 11-11-et. Csak az átalakításhoz 5 milliót rá kell költeni. Nem éri meg."
Ha esetleg 10 millióból fullosra elkészül a felső lakás, külön közművekkel stb. Felénk 8 millió egy üres telek, de 18-tól indulnak kocka házak felújíttatatlanúl. De a közeli városban is 17 alatt nincs 49 m2-es panel. Szóval ha kevés pénzből kell megoldani ez egy jó megoldás
#22
Társasház esetén kötelező(!) a közös költség és a felújítási alap fizetése. Ez alól az sem kivétel, ha a ház 100 lakásos és minden lakásban rokon lakik.
Csak hozzátenném, hogy a ház nem szorul felújításra, mert az évekkel ezelőtt megtörtént(szigetelés is).
Tehát abszolút csak a villany/gáz/víz/csatorna újra bekötése kellene, illetve a belső lépcsőház lezárása és egy külső megépítése, amit fábol szeretnénk.
Szóval a létrejövő felső lakás összkomformosítása mennyibe kerülne? Mert hogy ugye felújítást nem igényel.
Írtak itt most egy nagyon csábító árat is, ami 1,5 millió lenne, de írt valaki 5-öt is.
23 vagyok Győrtől 12 km
8-10 millióval számoljál nyugodtan. Fűtés kb 1,5 m, villany kb 1m, fürdő 0.5-1,5 m, burkolás 1-2 m, nagyon függnek az árak attól, hogy mik az igények. Háztartási gépek min 0.5-0.6 m...
Olyan sokkal?
A fűtés meg a villany bekötése újra mindenhova az adott. A fürdő kialakítása drága szokott lenni, legalább 2 millió, CSAKHOGY(!) mi egy nagyon egyszerű fürdőt akarunk. Sem csempe, sem kialakított zuhanyzó, se kád. Egy csap kagylóval meg egy kvázi mobil zuhanykabin, amit asszem az IKEA-ban is lehet kapni.
A 8-10 millió kicsit irreálisnak tűnik nekem.
23+
Nagyon álom világban élsz árak tekintetében.
van egy halom sallang költség, ami nincs fel sorolva. Szigetelni kell a tetőt, mert, ha ezen spórolsz trópusi hőmérsékletted lesz a lakásban nyáron. kellenek a falak, ha könnyűszerkezet annak van egy rétegrendje, hogy megfogja a zajt és ne a csak egy térelválasztó legyen. A fürdőt víz szigetelni kell, mert ha lespórolod felázik az alsó szint.
Aztán ott vannak a közművek, megoldható jól kb 0,5-1 millióból és saját óráid lesznek, vagy olcsón ami majd gondokat okozhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!