Mivel jobb egy tégla társasház egy panelnél?
Lakásvásárlás előtt állva azt tapasztaljuk, hogy meglepően nagy az árkülönbség a panel és tégla lakások között. És nem csak a tízemeletes soklakásos panelek olcsóbbak. Miért van ekkora különbség? Valóban jobbak, annyival jobbak a téglalakások, hogy érdemes több millióval többet kiadni értük? Egész pontosan miben rejlik ez a nagy különbség? Vagy inkább csak presztízskérdés lenne?
Ti melyiket ajánlanátok?
Tégla házban általában ritkább a 10 emeletes. Általában kisebb a lakásszám, ezáltal kisebb a fluktuáció a lakókat tekintve. Jobban odafigyelnek egymásra és a környezetre az emberek.
Vastagabbak a falak. Kevésbé hallatszik át minden. Egy soklakásos panelban szinte minden hétvégén fúr valaki. Kisebb téglaházban ez ritkább. Ha nincs utólagos hőszigetelés, a vastagabb téglafal nyáron kevésbé engedi be a meleget, télen a hideget. A bogarak is gyakrabban fordulnak elő szemétledobós, benti kukatárolós panelban, mint téglaházban. Ha felújítasz, átalakítasz, a téglafallal egyszerűbb a dolgod, mint a gőzölt vasbetonnal.
Nekem hirtelen ezek jutnak eszembe, amiért előnyösebb egy tégla ház. Nem véletlenül drágább.
Laktam mind a kettőben, de igazából minden érv fel volt már sorolva.
Annyival egészíteném ki, hogy egy tégla lakás is lehet úgy építve, hogy átszűrődnek a zajok...
Viszont a tégla jobban tartja a hőt, nem kapsz hőgutát klíma nélkül, míg panelban sajnos már kötelező elem.
A panelokat eleve rövid távra tervezték, ennek ellenére mai napig jól bírják.
Nekem viszont nagyon tetszik, hogy általában minden panel lakás borzasztó praktikus felosztású, míg a tégla lakások között gyakori a szobából-szoba elrendezés, ami élhetetlen.
#14 igen, valszeg én sem láttam mindent, belvárosi körfolyosós lakásokra asszociáltam főleg tégla építésű alatt, ezek általában ilyen kedvezőtlen elosztású, és nagy alapterületű lakások.
Paneloknál sokkal gyakoribb, hogy 55-60 nm-ből kihoznak egy 1+2félszobás felosztást, ami egy kisebb családnak teljesen ideális, így költséghatékony.
#15 Ja értelek. Ilyen régi körfolyosósban tényleg nem sokban jártam. Amihez volt szerencsém, tényleg nem túl praktikus jó nagy ablaktalan, cserébe tele ajtós hall, meg cselédszoba, meg lichthof... értelmetlennek tűnő jó nagy belmagasság.
A nagyszüleim 50-60-as években épült háza már nem ilyen klasszikus gangos volt. Amiben laktam egy ideig, az egy 4 emeletes "kockaház" volt, utána meg egy viszonylag új 90-es évek elején épült modern házban éltem. Azok már közel nem ilyenek.
Abban igazad van, hogy a paneloknál kisebb alapterületből több szobát ki tudtak hozni. De azért ennek is van ára. Picike belépő szerű előszoba, főzőfülke méretű konyha, stb.
"A panel mindig olcsóbb volt, régebben jóval olcsóbb volt mint most."
Igen tudom, épp ezért kérdeztem, hogy miért olcsóbb az egyik, mint a másik :D Az számomra nem igazán válasz, hogy azért olcsóbb, mert régen is olcsóbb volt.
"A belvárosban nemigen vannak panelek, azok inkább a peremen vannak."
Ezt is tudom, nyilván nem egy belvárosi téglát hasonlítok egy külvárosi lakótelepi panelhez, az egyértelműen sokkal drágább, már csak az elhelyezkedése miatt is. Én elsősorban a hasonló adottságokkal rendelkező, hasonló elhelyezkedésű tégla és panel közötti árkülönbség okára lennék kíváncsi.
Köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat.
Én annyit tennék hozzá, hogy nem mindegy mikori építésű téglaházról van szó, illetve milyen helyen van a panel.
A belvárosi, körfolyosós, nagy belmagasságú lakások szerintem olyan szinten nem praktikusak, hogy az számomra már az élhetetlen kategória. (Hogy bírja ki valaki, hogy a folyosóra néz az ablaka és mindenki aki elsétál előtte, benéz a nappaliba?) A 90-es évektől épültek már elég jók, de ott sem mindegy ki építette. A mienk 2003-ban épült és kb. azonnal elkezdett penészedni, a tető pár éven belül beázott, a kertben a füvet kitaposták a gyerekek. Ezeket javítani mind-mind pluszköltség.
A panelekre ugyan igazak, amit fentebb írtak, de ég és föld a különbség egy újbudai/gazdagréti és egy csepeli/újpesti panel között. Persze ez az árakon is meglátszik: a 37m2-es lakás kerül annyiba Újbudán, mint a 60m2-es újpesten.
"(Hogy bírja ki valaki, hogy a folyosóra néz az ablaka és mindenki aki elsétál előtte, benéz a nappaliba?)"
Pl. úgy, hogy 4 szobájából 1 ilyen van.
Vagy úgy, hogy nem járkálnak el előtte, éppen olyan fekvése van.
Vagy ingázólakás, és az állandó otthona Zalakaroson egy 300 nm-es ház.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!