Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Fűtés! Ha fűtés közegeként...

Fűtés! Ha fűtés közegeként nem vizet hanem más közeget keringetnénk a radiátorokban, akkor változna a hatékonyság?

Figyelt kérdés
Csak hozzáértők válaszoljanak légyszi! Mi számít ebben? Hővezetés vagy az anyag fajhője vagy mi?
2017. szept. 2. 09:13
1 2 3 4
 31/37 A kérdező kommentje:
Igen kedves utolsó, ez nagyon hasznos, köszönöm szépen! De Továbbra sem ez a kérdésem. Az, hogy többet kell cirkuláltatnom, stb az okés. Azt hiszem az anyagok fajlagos hőfelvétele vagy valami ilyesmi fogalom lesz amit keresek, ezt eddig nem említette senki. De úgy gondolom, hogy ez mutatná meg pusztán fizikailag persze, hogy milyen anyaggal lehet esetleg hatékonyabban fűteni. A víz melegítésénél a kazánban azért van veszteség gondolom. Amit a hatásfok megmutat, itt fentebb erről már írtak, persze ez is csak névleges dolog.
2017. szept. 2. 14:20
 32/37 anonim ***** válasza:

Végigolvastam a vita anyagot .Egy fűtő készülékben nem azért lehet olaj,pl.olajradiátor,mert jobban átadja a hőt,hanem azért,mert ez 100 foknál sem gőzösödne be,nem ennyi a forrás pontja . Az eddig kitalált nagy mennyiségben alkalmazható fűtő,hűtő anyag a víz.Atom erőművek is ezt használják .

Autóknál is ez van,megfagyás ellen alkohollal keverve .

Itt hűtünk,és fűtünk is vele .Ugye milyen érdekes ?

Itt aztán rengeteg mérnök dolgozott ezen,és jobbat nem ötlöttek ki.Otthoni fűtés rendszeredbe is használj ilyet.

Melegitésnél tágulnak az anyagok is.Nagyon nem mindegy hogy mennyire .Biztonsági dolgokról is bőven lehetne beszélni .

2017. szept. 2. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de Te sem adtál választ a kérdésre. Ezt most nem rosszból írom
2017. szept. 2. 17:27
 34/37 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, kezdem érteni, hogy a kérdező mit nem akar megérteni.


Megpróbálom konyhanyelven elmagyarázni.


A fajhő megmutatja, hogy mekkora energia-befektetés szükséges ahhoz, hogy 1 kg tömegű anyag hőmérséklete 1 °C-kal megnőjön. Megfordítva: a fajhő megmutatja, hogy egy 1 kg tömegű anyag 1 °C-kal történő hőmérséklet-csökkenésekor mennyi energia szabadul fel.


A fűtésrendszered felépítése a következő:

van egy kazánod. Itt elégetsz valamit (pl gáz, fa, szén), ekkor felszabadul egy hőmennyiség. Ezt a közvetítő közegnek el kell szállítania a szobádig, pontosabban a szobád levegőjéhez. Tehát a cél az, hogy a levegő hőmérséklete növekedjen. Ehhez szükség van mondjuk 1 kJ energia közvetítésére. Ha a víznél alacsonyabb fajhőjű (pl fele) anyaggal viszed el, akkor azonos hőmérsékleten kétszer annyi anyagra van szükséged. Vagy ugyanazon a mennyiséget nem 60, hanem 120 fokkal kell melegebbé tenni. Előbbi esetén a rendszered több közeget, ezáltal csőrendszert igényel. Utóbbi esetén pedig a rendszered lesz túl forró, amit az anyagok nem tudnak kezelni.


Ha a radiátorodban 60 fokos olaj áramlik, akkor feleannyit fog emelkedni a szoba hőmérséklete, mintha víz lenne benne. Miért? Mert ugyanannyi mennyiségű 60 fokos olaj lehűléséből kevesebb energia megy a levegőbe, mintha víz lenne. Mert kevesebb energia kellett felmelegíteni a kazánban, de ugyanezt a kevés energiát tudja csak leadni a radiátorban.


A fűtésrendszered hatékonyságához a szállító közegnek kevés köze van. Többet számít, hogy mennyire korszerű a kazánod, a radiátoraid mennyire könnyen cserélik a közeg és a levegő közti energiát, hőt.

2017. szept. 2. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 A kérdező kommentje:
Tehát nincs köze a szállító közeghez? Amit leírsz és jó leírsz az okés. Köszi! Nem vagyok hülye, de a fizika Sosem volt az erősségem, ennél már csak a kémia gyengébb. De ez nem is ide tartozik. Szóval nincs olyan opció, hogy ha vizet keringetek a rendszerben vagy más anyagot, az egyik ugyanannyi idő alatt, ugyanannyi gáz elégetésével több, a másik pedig kevesebb energiát vesz fel? És itt most eltekintve a kivitelezéstől és a kivitelezhetőségtől.
2017. szept. 2. 20:50
 36/37 anonim ***** válasza:

A kérdés megválaszoláshóz elöször is tisztázni kell mit értesz hatékonység alatt?

-Hány forintba kerül az hogy a helységben megold a fütést?

-Az anyag és szivattyúzási költségek nélkül hogyan változik a hatékonyság?

-Egy létező rendszerben kicseréled a közeget és hogyan változik a hatékonység.

stb



Természetesen van köze a szállito közeghez. Tegyük fel hogy minden ugyan az minden közegnél. Ugyan az a tömegáram, höcserélő, hőmérsékletek.

[link]

A linken megadják hogy kell a hőátadást számolni. Ez a hőátadási tényező x folyadékkal érintkező felület x hőmérsékletkülöbség x idő képlettel írható fel. A hőátadási tényező erősen füg az anyagtól mint ahogy szerepel a linken a táblázatban, és rengeteg más tényezötől is köztük a formai kialakitástól is. A fajhő is erösen befolyásolja az átadot energiát mivel gyorsabban felmelegszik a közeg ezáltal csökken a hőmérséklet külömbség.

2017. szept. 3. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 A kérdező kommentje:
Köszönöm kedves utolsó!
2017. szept. 3. 10:06
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!