Vályogházat mivel falazzak alá?
Van egy 90 nm-es vályogházam. Nincs igazán víz szigetelve mert 2 sor tégla van a földszinttől és egy vékony fólia van egy rétegben a tégla között. Valószínűleg lefelé is 2 sor tégla van.
A fal kívül teljesen be van vakolva valószínű cementes vakolattal. Belülről pedig 40-60 cm-es magasságig van csak vakolva cementes vakolattal (a többi az normális vályog vakolat).
Kívül el van válva a faltól a vakolat mert sok helyen mélyen kopog szóval üreg van mögötte(ami nádszövetre lett rakva).
Belülről viszont omlik lefelé a cementes vakolat.
Mivel falazzam alá illetve milyen alapot csináljak neki?
1,5-2 millió forintom lenne az aláfalazásra és kívülről újra vakolásra. Belülről nem is lényeges mert nem otthon lakok/dolgozok.
Kis vagy nam méretű téglával rakassam alá?
Beton alapot öntsek neki?
Én úgy gondoltam hogy kis vagy nagy méretű téglával csinálok alapot ami 40-60 cm mélyre nyúlik pluszba a talaj szinttől 40-60 cm magas is fel akarom falazni.
Szerintetek így jó lesz?
Idővel a tetőt is le akarom cserélni de csak is cserépre.
Vagyis nekem olyan alap kéne ami majd elbírja a tetőt is.
Magannak ha csinálom akkor kijönnék 2 millió forintból?
Vagy fogadjak egy "olcsó" alkoholista kőművest aki olcsóbban megcsinálja mint egy komoly szakember?
csinálhatod magadnak is, de ha minőségi alapot akarsz, akkor nem biztos, h kijösz 2 millióból. Utólagos alapozáshoz azért nem árt olyan személy aki már csinált ilyet, láttam már össze dőlni vályog házat emiatt.
Kis részletekben, beton és víz szigeteléssel csinálnám a helyedben, zsaluzva.
Nézz körül a zsalukövek közt. Alapnak szélésebb, aztán a fal mellett a legkeskenyebb. Vasalod, betonnal kiöntöd, oda teszel szigetelést, ahol jónak látod. Amúgy csináld te, ne dolgozz(tass)alkesszal.
Kétmillió elegendő, ha előtte alaposan átgondolod. A fa zsalut felejtsd el, az csak költség.
A zsalukő a legjobb. Persze nem kapkodva, és ügyesen vasalva. Örökké fog tartani.
Ennek így semmi értelme! Többet árt, mint amit használna.
Mindig mondják, hogy az új építésű házak éveik mozognak, süllyed még az alap stb. Te kiásnád a földet és öntesz több beton kockát, hát ezzel az a baj hogy süllyedni fog! magával a házat is.
Ha alapozni akarod, akkor a legjobb megoldás az injektálás.
Bár nem értem, ha a vízszigeteléssel van problémád akkor miért akarsz alapot csinálni? Ez nem oldja meg!
Ez fogja megoldani: [link]
Cementes vakolattal és egyéb modern anyaggal nem szabad vakolni, mert pontosan az lesz amt tapasztalsz. Csak agyag vakolattal szabadna, ez vehető zsákban, de házilag is kikeverhető.
A beton cserepet felrakni a falvastagság függvényében lehet, de én nem terhelném feleslegesen: zsindely vagy lemezcserép jobb megoldás emiatt.
Ahogy 4# írja. Max métert ásnak ki egyszerre, azt kiöntik,vízszigetelést raknak, aztán betemet és ás. Lassú folyamat, de stabilizálja a falat jól.
A nejlon nem sokat ér, elöregszik, és töredezik. Bent a cementes vakolat is azért jön le, mert a felgyűlt nedvesség a cementes részen lassan párolog, így nedves fal ledobja a vakolást a réteghatáron. Kívül is azért kopog üregesen, mert elengedte. Nádszövetezni nem szokták, max hálózni, amiatt van még egybe ( nád meg kirohad nedvességtől).
Az esetleges egyoldalas zsalufa, nem pénzkidobás, mert viszed tovább mindig. Drágább a sok zsaluelem, amit kiöntesz úgyis betonnal.
A lényeg, hogy a fal vízszigetelését tudd összekötni az aljzatéval késöbb.
3-mas lehet hogy van alapja még nem ástam ki mert körbe mindenhol járda van.
Injektálni nem akarok mert abból a pénzből kétszer aláfalazok.
Agyag vakolatot néztem de a legközelebbi ami olcsó és egy tonna az több mint 100 kilométerre van. Vannak zsákosak is de azok nagyon drágák. Így marad akkor mész vakolat.
Nem beton cserepet akarok rakni hanem majd kerámia cserepet ami könnyebb. Zsindely lemez nem sokat ér. Láttam olyat ami 5 év után szétmálott. Meg osb lap kell alá vagyis a komplett tetőre ami aranyárban van.
Zsindely lemez elég hangos ha esik az eső. Jég az elég hamar szét veri. Láttam már ami rozsdásodni kezdett és fakó is volt nem volt több mint 5 éves a tető...
A beton cserepet elbírja a fal mert 20 centiméternél vastagabbak a falak. Maximum veszek kerámia cserepet. A cserépre 20 meg 30 év garancia van. A cserép 70 év múlva is cserép lesz!
4-es igen van tégla de csak 2 sor van. Van a víz szigetelés nylonnal utánna van 2 sor kisméretű tégla ami nem habarcsal van össze kötve.
A szigetelést mivel oldjam meg bitumenes lemezzel?
50 cm elég lesz?
5-ös igen tudom 3 részben kell aláfalazni (1 métert kiás 2 métert kihagy az ember)
Az hogy lassú nem érdekel de legalább a falak stabilak lesznek.
A nylon helyett mit használjak?
A vakolat kívül és belül is le lesz verve teljesen. Mészhabarcsal akarom majd újra vakolni. Szerinted nádszövetet, vakolat erősítő hálót/rabichálót vagy csirke drót hálót használjak hozzá?
A zsalu kővet nem akarok a beton ugyanaz és olcsóbb is lesz. A zsalu deszka nem is drága és tudom tovább is vinni.
Kívül a járda és belül a teljed beton padló fel lesz vésve. Így sem egyenes de a szigetelés és a szint egyenlőség miatt is muszáj leszek.
A kerámia és betoncserép súlya közt minimális a különbség. A beton nem szívja a vizet, adalékolt, a cserép szívja.
Legjobb valami bitumen lemez vagy más ami oda való.
Igazság az, hogy elöbb nézz körbe hasonló témás fórumokon, közösségeknél(facebook). Sok ötlet van,bevált módszerek.
A felújításod kivitelezése attól függ, hogy mit szeretnél végeredménynek. Alap nélküli vályogház is maradhat alap nélkül, vagy vízszigetelés nélkül. Csak át kell gondolni, hogy az adott lehetőségek, megoldások neked megfognak e felelni. Sokan újítják fel eredeti technológiákkal, és laknak benn minden gond nélkül.
3 vagyok
A házad lehet már vagy 100 éves és ha nem dőlnek a falai vagy nyílnak szét akkor jó az "alapozása" valószínűleg még ugyan ennyi évet simán kibír.
A cement vakolat bezárja a falba a párát, emiatt omlik, ha agyagos lenne a vakolat lehet nem is lenne nedves.
Az eső vizet kell elsőkörben elvezetni a háztól, ezt lehet fokozni azzal, hogy kívül drain lemezt raksz és kialakítod a drain cső rendszert. Ezt az egészet érdemes valahol távol egy szikkasztó kútba bevezetni az eső vízzel együtt.
Az agyagos vakolatot kívülről nem kéne lespórolni, ez akadályozza meg, hogy a falra érkező eső beszivárogjon. A felverődő eső ellen szoktak úgy védekezni, hogy a lábazatot kb 60 cm magasságig a falazat meszelése után cementtejjel bekenik. A bekenést széles meszelővel, több rétegben kell elvégezni. A kenést addig kell végezni, amíg a megfelelő, összefüggő felületet meg nem kapjuk.
Belülre mehet a mész vakolat
A zsindely lemez tényleg nem jó, a tekercses sem. A hagyományos zsindelyre gondoltam.
A cserepes lemezt, ha szakszerűen vágják és rakják fel nem rozsdásodik, és nem lesz semmi baja. A szomszéd utcában kb 20 éve van ilyen egy házon, semmi baja, még a színe sem fakult ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!