Milyen fűtési rendszert érdemes kialakítani, családi házban. Melyik a legtakarékosabb?
Ha nagyon enyhe a tél, akkor kell minimum 6 hónapig fűteni. Ennél csak tőbb lehet, ezért számoltam 200 nappal.
Engem is érdekelne a kőrisfa 15 ezerért. Link?
Nem mindegy erdei m3 1x1x1,75 vagy csak m3 1x1x1.
én a héten vettem 3 erdei m3 rönk akácot, "ingyenes" szállítással 100000-ért, és ez a faszi volt a legolcsóbb amit találtam. Még számlát is kaptam. :)
Gázod nincs? Ennél még a szén is sokkal olcsóbb.
Erdészet olcsóbban adja szerintem.
Van aki olcsóbban adja, de a szállítási díjjal több lesz. Sajnos a tüzépek sem olcsóbbak, Legalább 8-10 fás embert hívtam fel. A legjobb ár 29000/erdei m3 de 20000 lett volna szállítás...
A tölgy is ilyen árba van, de nincs helyem 2 évnyi tüzi fát tárolni. Így csak az akác marad, minden más fa alkalmatlan a vizteres kandalló használatához. kb 10 évig brikettel fűtöttem, de az utóbbi években a fűtőérékéből gyököt vontak, az ára meg hatványozódott.
Gáz nincs, majd a másik házban ha elkészül :)
1 erdei m3 akác kb 10 mázsa
44+
kb 4-5 erdei m3 megy el egy szezonban.
A vizteres kandallós rendszer nagy hátránya nem igen lehet szabályozni, kb 15 éve jó ötletnek tűnt. Akkoriban nagyon új technológia volt 0 tapasztalattal.
Ahhoz, hogy a radiátorok melegek legyenek kb félig kell lennie a tűztérnek parázzsal, minden egyéb esetben lehülnek. Ennek következtében a nappali-étkező-konyhában télen átlag 26-27 fok van, míg a szobákba kb 22-24.
Puffert nem érdemes rárakni mert mire felfűti a tárolt víztömeget, meg sem lehet maradni a házban. Ezt egy ismerős próbálta ki, szerencsére még előttem.
Tanulva a környezetem és minden fórumos hibájából, figyelembe véve a költségeket és a megtérülést. Csak gázzal fogok fűteni a másik házban.
Mivel már egy ideje üzemeltetéssel foglalkozok így gyakorlati adatokkal is alá tudtam támasztani az elméleti számításaimat.
Nálunk erdészetnél 25400 forint köbmétere az akácrönknek, 13335 forint a lágy lombos. Szállítási díj 5080 forint/köbméter 60 kilométerig, minimum 5 köbmétert kell rendelni.
Tüzépek jó hogy drágábbak, ők is az erdészettől tudják venni a fát, minimum ennyiért.
Ha szigorúan a tüzelő anyagot nézzük, akkor a méteres rönkfa a legolcsóbb. (talán még a lignit, de azt épeszű ember nem vesz, mérgező a füstje, büdös mint a rosseb, rengeteg a salakja és kazánt-kéményt kinyírja az évek alatt)
Viszont mire a rönkfát be tudod tenni a kazánba, olyan sokat dolgozol vele, hogy a gáz beelőzi. Gondolj bele, havi szinten 10 órát fűrészelsz, hasogatsz, pakolsz. Egy átlagos 1500 Ft-os órabérrel számolva az már 15 ropi havonta! Ha ezt a tíz órát inkább ledolgozod a meló helyen, megkapod a zsetont és bele tudod tenni a gázszámlába, ráadásul még a nehéz fizikai munkát sem kellett elvégezned. Hazaérve tekersz egyet a termosztáton és meleg van.
30 ezer forinttal már drágább a fa a gáznál bőven.
Ha beleszámolja az ember a saját munkáját is, akkor meg már sokkal drágább a fa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!