HŐSZIGETELÉS: Milyen fűtésszámlában jelentkező VALÓS %-os MEGTAKARÍTÁSt lehet elérni 10-15 cm EPS hőszigeteléssel? Mik a hőszigetelés ELŐNYEI és HÁTRÁNYAI? Falazatunk: 40-es, kisméretű tömör téglából készült. Szigetelnétek?
Manapság szinte "divat" hőszigetelni. Aki teheti, teszi.
De vajon egyértelműen jó dolog? Mindenképp érdemes?
És itt most nem csupán az anyagi oldalra gondolok ...
Ha újragondolhatnád, ismét szigetelnél?
EPS hőszigeteléssel rendelkezők válaszait várom, akik
legalább 1 éve szigeteltek, tehát van már némi saját
tapasztalatuk e téren. Az elméletet most hanyagolnám,
mert nagyjából képben vagyok hővezetési együtthatók
és hőtechnikai táblázatok terén ...
Köszönöm előre is! ;-)
Ha képben vagy, akkor tudod, h a km tégla egy rakás szar, manapság porotherm 38 nf k profi... modern "jó" hőszigetelésű téglákra is tesznek szigetelést, hamarosan pedig szigorubb szabályzat lesz. Szerintem a 38-as tégla és rá 5cm elég, ha valaki nagyon beburkolja a házát, akkor az többet kell szellőztessen.
Ami még nagyon rossz a km téglánál a habarcs a tégla közt, úgy átmegy ott a hideg, h röhög. A modern épületeknél (amire szánnak pénzt) a téglák közt nincs semmi, összelegózzák, a vízszintes részeket pedig ragasztják 1mm vastagságban
Feltétlenül.
Nekem 30-as tömör falunk van, vagy 25 cm. Régebben hőszigetelés nélkül minden télen penész foltok jelentek meg a falon, főként a bútorok mögött. Nagy hidegben olyan intenzív volt a párakicsapódás, hogy a szekrény alól kicsordogált a víz. Téglákra kellett állítani a szekrényt, és 10 cm-t el kellett hagyni a faltól, hogy a bútor és a benne lévő ruhák ne károsodjanak. Az íróasztal mellett ülve be kellett takarjam a lábam, mert csontig hatott a hideg.
A házra helyenként 16 cm hőszigetelést tettünk, viszont más helyen mivel telekhatáron álló házról van szó, csak 4 cm -t lehetett.
A különbség érezhető. A 16 cm hőszigetelésű szobáknak tavaszias hangulata van, egyáltalán nem érezni hogy húzna a hideg bárhol. Teljesen rá lehet tolni a bútort a falra, nem jelentkezik nedvesedés, vagy penészedés.
A 4 cm-szigeteléssel ellátott falra nem tolhatjuk rá a bútorokat, hanem továbbra is kell hagyni egy légrést, de legalább a penésszel nincsen többé gondunk.
#2-es válaszadónak (és másokhoz is):
Köszönöm a választ. Megkérdezhetem, mikor szigeteltetek?
Tehát hány éve van fent a szigetelés? Hány m2-es a ház? Többszintes?
Számokban kifejezve milyen megtakarítást tudtok elérni 1 keményebb
téli hónapban, esetleg az egész szezonban a szigeteletlen állapothoz
képest?
30-as N+F fal, 12 cm grafitos EPS, 3 rétegű ablak, födémen 30 cm kőzetgyapot, padlóban 8 cm lépésálló eps.
minden szobában 22 fok 0-24-ben. 110 m2 földszintes családi ház.
150.000 Ft a gázszámla évente.
ÉG és FÖLD a különbség a szigetelt és nem szigetelt ház között.
Ami nagyon hiányzik, az egy hővisszacserélős szellőztető. Próbáltuk kiváltani egy fürdőszobai mini hőcserélővel, valamennyire jó, de nem az igazi. Idén talán megpróbáljuk a fontosabb helyiségeket becsövezni és venni egy "nagy" gépet.
30 NF + 12 cm fehér EPS 30 cm kőzetgyapot a padláson. 1,1-es ablakok.
Egy olcsó lemezkandallóról beszélünk, nem cserépkályháról. Egy olcsó lemezkandallóról beszélünk, nem cserépkályháról.
Földszint-emelet 45-45 m2. 30x40 cm keresztmetszetű hangnyelő szivaccsal bélelt légcsatorna viszi fel a meleget az emeleti szobákba.
7 db ablakra vágattunk 200 cm2 légbevezető nyílást, de a páraszabályzókat nem szereltük rá csak filter paplan darabkákat tömtem beléjük. Ha nagyon hideg lenne akkor néhányat leragasztanék egy cellux csíkkal.
Ha süt a nap akkor csak napnyugta után gyújtunk be.
Most mínusz 6 fok van kint, ködös az idő de a lakás még nem hűlt ki, 21 C. Este 10-kor tettünk a tűzre utoljára.
Nem most volt a kérdés, de állandó téma...
Nem divat, de igen ajánlatos.
Jelenlegi falazatod (vegyünk 80m2-t) 3700W-ot enged át óránként, ami napi fűtési igény (benti 22Cfok, kint -10Cfokot feltételezve 90kWh/nap, ami elektromos árammal 70ft/kWh az napi 6322ft és havi 190.000ft-os fűtési költség csak a falazaton. Ugyanezek alapján 15cm-es szigeteléssel 589watt óránként, napi 990-, havi 30.000,-. Megéri?
Persze nem ilyen egyszerű, hiába zárod le a falakat, ha közben szellőztetsz. Nyílászáróknak is lesz hővesztesége, födém (fokozott fontosságú, minimum 20cm-t kell tenni, de az optimális az inkább 25-30cm.
Padlót is érdemes, de ha törni kell, akkor nem biztos, hogy megéri. Kilógó, konzolos teraszokat ultrafontos, mindent, ami beton.
Ablakok ral szalag tömítése is rengeteget számít a hőérzetben.
Ha ezeket megcsinálod, röhögve nézhetsz a repedező, pattogó fos porotherm és leier újhullámos téglás épületekre, amibe nem mersz beleütni egy szöget mert szétesik. Nem utolsó sorban lesz egy akkora hőtároló tömeggel rendelkező házad, hogy nem fűtesz pár napot még akkor sem fog 20fok alá csökkenni a hőmérséklet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!