Miért nem építenek panel lakásokat ma?
A panelek olcsón megépíthetőek, gyorsan összerakhatóak, jóval egyszerűbbek és olcsóbbak, mint a tégla építésű lakások. Rengeteg embernek adnak lakhatást a mai napig és még adhatnának, ha építenének újakat.
Természetesen a mai kor követelményeinek megfelelően lehetne őket építeni: műanyag ablakok és külső szigetelés már építéskor és a szintek, illetve egymás melletti lakások közé hangszigetelő réteg beépítése. A méreteket meg lehetne növelni, 28-30 m2-es garzonok helyett lehetnének 40 m2-es stúdió lakások, 50-55 m2-es kétszobások helyett 70 m2 körüli nappali+2 szobás vagy nappali+3 félszobás lakások, és nagy méretű, akár 90 m2-es lakásokat is lehetne tenni bele, amelyek már egy nagyobb családnak is elégendőek. Az 1-2 m2-es fürdőszobák helyett lehetne nagyobb, 4-6-8 m2-es fürdőszoba, nagyobb lakásokba akár 2 wc és ha a lehetőség adott rá, akár geotermikus energiát is használhatnának. A tetőkön pedig zöld tető vagy napelemek kerülhetnének kiépítésre.
Mi az oka annak, hogy ma már szinte egyáltalán nem építenek korszerű panellakásokat? A fent leírtak annyival költségesebbé tennék, hogy egyszerűbb, olcsóbb, jobb és gazdaságosabb tégla lakásokat építeni? Vagy egyszerűen csak panel gyűlölet alakult ki és mára már nem divatos panelban lakni, aki teheti menekül?
Stagnáló avagy fogyó lakosság mellett amilyen ütemben tudnak épülni helyben lakások a mai építőipari anyagokból, az épp megfelelő. Országon belüli elvándorlást (urbanizációt) kell maximum kiszolgálni! Nincs szükség a panelüzemekre/házgyárakra. 50-es évektől a 80-as évekig Mo. lakossága másfél millió fővel bővült! 80-as évektől 2020-ig 1 millióval csökkent!
Egyébként a konténerházak (amikre egyre nagyobb igény mutatkozik a gyors és száraz építés miatt többek között) azok gyak. hasonló módon üzemekben épülnek, ahogy anno működött a házgyári üzem. Amiatt, hogy hivatalosan ez mobilháznak minősül, mivel nem alapra épül, így az építése (engedélyek, miegymás) is lényegesen egyszerűbb.
Nálunk ugyan nem divat (még), de pl. Németországban épülnek úgy faházak, hogy a falakat panelekre széttagolva összerakják üzemben, majd ez kerül kiszállításra a helyszínre és daruval egyenként felállítják az alapra. A főfalaktól a válaszfalakon és a födémen át egészen a tetőig panelekre van osztva a szerkezet, a helyszínen mindent csak beemelnek és nyilván rögzítenek. Így gyak. akár 1 nap alatt szerkezetkészre épül a helyszínen egy ház, minden száraz, nincs száradási idő.
Mert kell az anyag, az idő, az energia stadionok építésére.
Az olcsó, melósnak is megfizethető "tanácsi lakások" kora lejárt.
Sajnos zajszigetesi előírások a mostani téglaházakra sem vonatkoznak.
Sőt a régi vasbeton (nem panel) házak sokkal jobbak zajszigetelés szempontjából.
Már csak azért sem mert nem ismert az élettartama.
Ezt a technológiát német autópályaépítkezéseken használták. A munkásoknak így építettek ideiglenes szállást 10 évre aztán elbontották.
A nyolcvanas években még voltak olyan rémhírek, hogy 50 év alatt megadja magát a szerkezet. Szerencsére nem így lett
"Nálunk ugyan nem divat (még), de pl. Németországban épülnek úgy faházak, hogy a falakat panelekre széttagolva összerakják üzemben, majd ez kerül kiszállításra a helyszínre és daruval egyenként felállítják az alapra."
Németországban vagyok építésvezető, senki nem épít ilyen házakat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!