Lakasberleskor hany kulcsot kapsz berlokent? Honnan tudom, hogy az elozonek nincs e masolata?
Kicserélheted a zárat, aztán amikor elmész visszacseréled.
Én bérbeadó vagyok, soha-soha nem megyek bejelentkezés nélkül, de elvárnám, hogyha lecseréled, adj nekem is egy kulcsot. Soha nem tudni, hogy mit hoz az élet, nehogy már nekem kelljen beszakítanom az ajtót, ha bármi adódik, vagy hónapok óta nem is hallok felőled.
Vagy elutazol és szól a szomszéd, hogy ázik tőled(tőlem) a lakása, esetleg kigyullad valami.
Ami neked fontos, pl. hogy a bérbeadó ne császkáljon kéretlenül a bérleményedben, azt foglaljátok bele a szerződésbe, így a zárcserét is, akkor senkit nem ér meglepetés!
Mi kettőt adtunk és garantáltan nincs róla másolata az előzó lakónak. Kizárólag egy helyen lehet ugyanis másolni a kulcsokat kód ellenében, speciális mágneses. A kódkártyája pedig nálam van.
Ha az előző lakó nem adta volna vissza a kulcsokat, akkor pedig ki kellett volna fizetnie a zárcserét, benne van a bérleti szerződésben is. De ezt senki se kockáztatta eddig, mert mindhárom speciális sav és fúrásálló zár amit ugyanaz az egy kulcs nyit és kb. 120 ezerbe kerülne nekik.
"Ha zárat cserélsz bizony muszáj adnod a tulajnak kulcsot, tehát nincs értelme lecserélni. Ezt a szerződésben rögzítik is, hogy a tulaj milyen rendszerességgel ellenőrzi a lakás állapotát, én a közjegyzőt sem hagyom ki."
Csak hogy tudd:
- Törvény szerint a bérlő évente (csak) egyszer köteles beengedni egy előre megbeszélt időpontban a bérbeadót ellenőrzés céljából!
- Törvény szerint az összes bérlő a lakás jogos birtokosává válik, tehát birtokjoga lesz a bérleményre.
A tulajdonosnál a tulajdonjog van amit a földhivatali papíron van bejegyezve. A birtokosságot szinte bármivel egy odaérkezett levéllel is bizonyíthatja a bérlő még csak szerződés sem kell hozzá!
Tehát valakinek lehet több tulajdona is de birtoka nagyjából csak az ahol álomra hajtja a fejét.
És a birtokvédelmi törvény ki is mondja csak a birtokos mondhatja meg ki és mikor léphet a birtok területére.
Ez egy olyan alapvető jog amit semmilyen szerződéssel sem lehet elidegeníteni senkitől sem.
Magyarán bármit írnak is a szerződésbe akkor is a bérlő a birtokos és ő mondja meg bejöhet -e bárki beleértve a tulajdonost is! Akkor is ha ennek ellenkezője került a szerződésbe, mert erről a jogról még lemondatni sem lehet senkit! Erre még a közjegyző előtt aláírt irat sem képes, annyira alapvető joga a bérlőnek, annyira erős!
Ez a viszony csak törvényes felmondással, a bérlő kiköltözésével (kulcsleadásnál), vagy hivatalos kilakoltatásával szűnik meg!
(Nem függ attól kinek, ki szerint is, és hogy mivel tartozik. Nem függ attól hogy megpróbált -e felmondani a bérbeadó, esetleg csak nem tudta hogy lehet ezt törvényesen egyoldalúan megtenni...)
Ez a törvény, ennek ellenére én személyesen is azt mondom teljesen jogosak #1 érvei hogy miért és milyen célból is szükséges hogy maradjon nála a bérbeadónál azaz tulajdonosnál is egy kulcs.
De ezzel nem élhet vissza egyetlen tulajdonos sem.
Tehát #1 teljesen normálisan csinálja.
Mert egyébként törvény szerint is birtokháborításnak számít ha akár a tulajdonos indokolatlanul vagy öncélúan bemegy oda anélkül hogy szólna a bérlőnek.
De megerősítem még pár ész érvvel példával hogy ez így lett kitalálva miért is teljesen jogos és ésszerű, mennyire életszerűtlen is lenne ha ez nem így lenne:
- Hogy hívna rendőrt pl betörés esetén a bérlő ha nem birtokos, de mondjuk tetten érte a betörőt?
- Esetleg a vasárnap éjjel betont fúró szomszédokra?
- De még ezen kívül egy csomó mindent nem tudna intézni...
- Vagy ha a tulajdonos bármikor mehetne és pont rányit a fürdő vagy intim pozícióban lévő lakókra? Az milyen kellemetlen lenne?
- Találkoztam olyannal is aki bátorkodott bemenni és elvitte a bérlő TV -jét. Nos a rendőrök kopogtattak nála...
Nem ragozom tovább, teljesen normális dolog hogy a bérlő magánéletét nem zavarhatja még a tulajdonos sem!
És igen a bérlő bármikor cserélhet zárbetétet (szerintem tök fölösleges a jóval drágább zárral együtt cserélni ha a betétet is külön le lehet 2-3 új kulccsal együtt megvásárolva.), semmi nem tiltja hogy így védje a magánéletét a bérlő, nem követ el ezzel semmi rosszat.
Hiába írsz erről a szerződésbe bármit, efölött akkor is a bérlő rendelkezik, ő a birtokos így ő mondja meg mikor és hogyan lehet menni.
Viszont vagy jó ha ad azért egy pótkulcsot ha megbízik a bérbeadóban (#1 jó érveket adott erre), vagy amikor kiköltözik legalább odaadja az új kulcsokat a régieket meg betéttel együtt viheti tovább a következő helyre, így nem vész el a pénze amit a betétbe fektetett, és a bérbeadót sem éri kár (nem kell ajtót berúgnia).
Közjegyző: Igen lehet kiköltözési nyilatkozatot tetetni a bérlővel. Így ha gond van könnyebb kirakni, fél év helyett csak a 2x8 nap és a rá következő hónap utolsó napjával meg lehet ezt tenni. A végrehajtó ennyi időt és felszólítást ad előtte.
Kb 70-80 ezer forintba fáj ez a plusz biztonság.
De azt viszont csak remélem hogy ezt a bérbeadók állják, hiszen az ő érdekük.
Másrészt arcátlanság lenne az összes bérlőt beleértve a rendeseket is minden egyes költözésüknél ennyivel megsarcolni vagy csak akár ennek egy részével.
Ezt fizesse ki minden tulajdonos a saját érdekében és a saját biztonságáért önmagának saját zsebből.
Ilyen esetben a bérlő nyugodtan aláírhatja akár ezt is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!