Kötöttem határozott idejű bérleti szerződést, mégis meg akarja szüntetni a tulajdonos, úgy hogy nincs jogalapja mit tehetnek?
Ha jól gondolom, nem közjegyző előtt szerződtetek, mert akkor nem sok mindent tudsz tenni.
A szerződést miért is adnád oda neki, az a te példányod!
A szokás, hogy a számlákat, amit kiállított a szolgáltató, csatolnia kéne e-mailben, hogy te is lásd, hogy valóban a diktált adat szerinti elszámolás történik, s ha ezeket összesítette, csak akkor fizetsz a bérleti díjjal együtt.
Nagyon úgy tűnik, hogy sumákol.
Kérdező, amint lehet menj onnan máshová lakni!
Tényleg ott a hiba, hogy akkor fizetsz rezsit amikor a számlákat még nem is láttad.
A közjegyző nem számít, a szerződésed akkor is pontosan ugyanúgy érvényes ha csak ti írtátok alá és volt két tanú aki ezt igazolta.
A gyerekeim is bérlakásban laknak. Az egyikét mi fizetjük, még tanul. Minden hónapban a bérleti díj fizetésének van határideje, a rezsit akkor kell fizetnünk ha a tulaj megküldi az addig összegyűlt számlákat. Mindig forintra annyit kell fizetnünk amennyi a számlákon van. Utána mindig küldenek egy visszaigazolást a fizetésről - csak egy szimpla email arról, hogy megkapták a pénzt. Ráadásul banki átutalással fizetünk, annak is meg van a nyoma visszamenőleg is, így ha akarnák se tudnák letagadni.
Más az a helyzet ha fix díjat fizet valaki a bérletért, másik gyerekemnek volt ilyen lakása, anyám is így lakott bérlakásban. Ott soha nem voltak számlák, mert teljesen lényegtelen volt a valós fogyasztás, egy átlagos rezsiköltség volt belekalkulálva a díjba és minden hónapra fizetve. Ha neked is ilyen a bérleti díjról a szerződésed, akkor nem is kell számlát látnod.
A tulaj nálad valamivel kavar, lehet, hogy meggondolta magát vagy kellene neki a lakás, esetleg találna más bérlőt aki többet fizet vagy rokon stb. Attól mert határozott idejű a szerződésed még fel lehet mondani, csak annak vannak anyagi következményei. Nyilván ezt akarja megúszni azzal, hogy te szépen önként elmész.
A szerződést nem hogy ki ne add a kezedből, de másold is le és valahol máshol tárold az eredeti példányt ami bizonyíthatja az igazadat, nálad másolat legyen! A szerződésedben benne kellene legyen a szerződés felbontásának módja, ha nincs akkor a törvények a mérvadóak. Az egyoldalú felmondásnak csak nagyon kevés lehetősége van: a bérlő halála (az örökösök mondhatják fel), tulajdonosváltásnál ha a bérlő hazudott a bérleti feltételekről az új tulajnak vagy ha olyan munkálatokat végeznek a lakásban hosszú ideig ami miatt az lakhatatlan (a bérlő mondhat fel). Vagyis ha a szerződésedben nincs más, akkor a tulaj nem mondhat fel neked egyoldalúan.
Közösen megegyezhettek abban, hogy megszakítjátok a szerződéseteket, de a feltételekben is meg kell egyezni és ha te nem akarod akkor ő nem teheti meg.
Egyezzetek meg! Még maradsz bent 2 hónapot, hogy tudj találni másik lakást rendesen, nyugodtan. Visszakapod garantáltan a kifizetett kauciót és erre a 2 hónapra, de legalább az utolsó hónapra nem kell lakbért fizetned, hiszen neked károd keletkezik, több kiadásod. Ha te akarnád felmondani a szerződéseteket mert mondjuk külföldre kellene menned egy fél évre, a munkahelyed kiküldött, akkor se tehetnéd meg anélkül, hogy a tulajdonost kártalanítanád. És nálad is csak az ő jóindulatán múlna hogy ne kelljen kifizetned a teljes évet. Ugyanez van a másik oldalról is, a szerződés köti a tulajdonost is és a te jóindulatodon műlik, hogy kiköltözöl-e hamarabb. Ezt a jóindulatot veheti meg azzal ha erre a 2 hónapra nem kell bérleti díjat fizetned - de előre kérd vissza a kauciót, ne a végén, mert akkor vissza fogja tartani a bérleti díj fejében és megint nem jutsz előrébb!
#5-höz a link ahol megnézheted mik a szerződésbontás lehetőségei törvényesen:
Jujj, zárcserét ajánlom, nehogy bemenjen lopni stb.
Bérlőnek a zárcserét megtiltani nem lehet, hisz ő van birtokon belül, ezért fizet. Ha a szerződésben tiltják, akkor is érvénytelen az a pont.
Kulcsot természetesen nem kell adni a bérbeadónak, hisz (mégegyszer) a bérlő van birtokon belül, ő rendelkezik a birtokjoggal.
A bérbeadó, amikor kiadja az ingatlanát valakinek, akkor ezzel lemond a birtokjogáról a szerződés végéig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!