Mit tehetek, ha az albérletben, ahol lakom, zárat cseréltem, de a tulajdonos nehezményezi ezt?
Visszakérdezek: ki fizeti a fűtésköltséget?
(Egyébként marha aktuális érv ebben a dögmelegben.) :DDD
Szóval, ha ő, akkor én meg is értem. Ez esetben beszéljétek újra a rezsi fizetését, vállald te a fűtésköltséget és kész.
Ha te fizeted a fűtésköltséget, akkor jogos a zárcsere. Vigyázz arra, hogy csak olyat csinálj, amit kiköltözéskor vissza is tudsz ugyanolyanná csinálni, mint volt. Ha pampog, akkor mondd neki, hogy ne járkáljon be a te saját holmijaid közé távollétedben. Jöjjön ellenőrizni a viszonyokat akkor, amikor te otthon vagy.
Meg teheted,neki pedig kuss.Nem neked kell igazodni hozzá,ha nem neki hozzád,akkor mikor beakar menni és időpontot egyeztettek.A te jelenléted nélkül be sem mehetne a lakásba.nem pedig még körülnézés közben matatni.Ez még bérled addig a magán szférád.
Ha a szerződésben a rezsivel együtt van az albi fizetés akkor is kuss van neki,mert nehogy ne lehessen fűteni télen,ha fázós vagyok.Ilyen alapon a fürdés is korlátozott lehetne,a főzés, a szrás vödörbe és ki az ablakon.
Ha nehezményezi a joga meg van hozzá,de csak a nehezményezésre.
Ha meg te fizeted a rezsit ,akkor meg pláne kuss,és még joga sincs nehezményezni.
A bérbeadó csak a bérlő engedélyével mehet be a bérlő (nem albérlő!) által bérelt ingatlanba, különben magánlaksértést követ el. Ingatlan bérlése esetén a bérlő a bérelt ingatlan birtokosa (nem tulajdonjog!) és joga van birtokának védelmére. A bérlő cserélhet zárat de az okozott károkért maga felel és az eredeti zárat vagy vissza kell szolgáltassa a bérbeadónak vagy vissza kell szerelje távozásakor.
Egy jó gyakori idézet:
"A bérleti szerződéssel az ingatlan tulajdonosa kizárólagos birtokba engedi a bérlőt (ha nem albérletről van szó). A birtokba lépéssel a bérlőnek joga van a birtokát olyan módon védeni, hogy azt a tulajdonos számára (!) bejárhatatlanná teszi. A tulajdonosnak nincs joga a bérlőt birtokában háborítani vagy sérteni, és ezen jog erejénél fogva nem szabálytalan a bérlő azon cselekedete, amely a birtokának védelmére irányul.
Fontos megjegyzendő, hogy amennyiben a bérlő nem fizet, akkor sincs joga (!) a tulajdonosnak a bérlőt birtokában háborítani, hanem végrehajtás során jogosult az ingatlant kiüríteni. Persze ez jogi abszurdumnak tűnik, pedig nem az. A bérleti szerződésnek NEM KELL tartalmaznia azt, hogy a bérlő lecserélheti a zárat, de amennyiben ezzel ellentétes rendelkezést tartalmaz, az a szerződési pont - törvénnyel szembenállóság okán - semmis. Az igazán jó ingatlantulajdonos, aki bérbe adja az ingatlant, mindezt úgy teszi, hogy JELZI IS a bérlő számára, hogy saját érdekében cseréljen zárat. A cserélt zárra NEM KELL az ingatlan tulajdonosának kulcsot adni. (Hiszen ugyanúgy birtokháborítást követ el, ha kulccsal megy be.) Ha jogerős végrehajtás van az ingatlan kilakoltatására, akkor a végrehajtó erőszakkal is jogosult az ingatlant felnyittatni.
"
https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__egyeb-ker..
-------------------
993. évi LXXVIII. törvény
a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról 1
"(4)17 A bérbeadó a rendeltetésszerű használatot, valamint a szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését évente legalább egyszer vagy a szerződésben meghatározottak szerint évente több alkalommal - a bérlő szükségtelen háborítása nélkül - ellenőrzi. A bérlő arra alkalmas időben a lakásba történő bejutást biztosítani, és az ellenőrzést tűrni köteles; ez a rendelkezés megfelelően irányadó a rendkívüli káresemény, illetőleg a veszélyhelyzet fennállása miatt a lakáson belül szükséges hibaelhárítás elvégzésének biztosítása esetén."
-------------------
a bérlőnek joga birtokának védelme
-------------------
Hozzátehető ugyanígy joga a bérlőnek a lakcím bejelentés és állampolgári kötelessége is.
"A lakcím és az értesítési cím bejelentése és nyilvántartása 216
26. §217 (1)218 A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés)."
Én is ugy tudom, hogy vissza kell majd állitanod az eredeti állapotra ha elköltözöl, valamint biztositanod kell, hogyha ö be akar menni a lakásba, akkor betudjon. Arra viszont gondolj, ha te nem vagy a városban és valami baj éri a lakást (csötörés, tüzeset) és nála nincs kulcs, nem tud bejutni, te leszel a felelös.
Mondjuk igy belegondolva én nem örülnék, ha nem lenne a saját lakásomhoz kulcsom. Ha tényleg folyamatosan bejárkál, az elhiszem, hogy idegesitö, én ezért nem költöztem be az egyik igéretesnek tünö albérletbe (elözö lako szerint lopott is a néni).
Természetesen olyan káreseményért (csőtörés, tűz és hasonlók), amit nem te okoztál, NEM leszel felelős.
Káresemény esetén az emberélet és értékek mentése céljából BÁRKI felnyithatja a lakást (a szomszéd, egy járókelő, vagy a tulajdonos is, ha véletlenül arra jár), akár zárfeltöréssel is.
A kiadott ingatlan NEM a tulajdonos lakása - a lakása mindenkinek az, amiben lakik. Csak hogy helyén kezeljük a "nem tudok bejutni a saját lakásomba" ürügyet.
Aki nem tud megbirkózni azzal, hogy a kiadott ingatlanához nincs kulcsa, annak nem való a bérbeadás. Nézzen más jövedelemszerző tevékenység után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!