Mitől ilyen magasak mostanában Budapesten albérlet árak?
10-es: így van.
Kiegészítés: a problémának azzal a részével érdemes foglalkozni amin változtatni/befolyásolni tudunk.
Bérleti áron annyit tudunk változtatni, hogy kisebb/kintebb/rosszabb-at/et keresünk. A többit az aktuális viszonyok határoznak meg. A fizetésen már inkább tudunk változtatni: jobb állást kell keresni, más helyen kell keresni, ha adott szakmában nem találsz, akkor érdemes szakmát váltani és/vagy külföldre menni. Én annak idején emiatt (is) szakmát váltottam. Külföldre (még) nem mentem (de fogok).
Pl. vannak okj-s szakmák is, ami kb. 1 év (munka mellett), elmész újabb 1 év gettózás(gyakorlat) azt követően jobb lesz az életed (ha nem, mész külföldre). Kollégám most ezt csinálja.
Ja és az egymilliárdnak én is örülnék:)
Na most kapni fogok a fentiekért! ( Tapasztalat:( )
A kérdés mégiscsak az volt, hogy miért magasak (azaz miért magasabbak mostanában, mint régebben) az albérletárak.
Ezt el lehet annyival intézni, hogy azért, mert ennyiért is kiveszik. A helyzet azért ennél bonyolultabb. Meg kell nézni a kereslet és a kínálat változását.
A lakhatási kereslet árrugalmassága kicsi. Vagyis hiába növekszik meg akár jelentősen a lakbér, a budapesti lakos nem tud erre rugalmasan azzal reagálni, hogy akkor annyival kisebb/rosszabb lakásba költözik, vagy elköltözik teljesen a városból. Hiszen az albérletek a legritkább esetben szoktak feleslegesen nagyok lenni, és munkahelyet sem lehet bármikor rövid határidővel (pláne Budapesten kívül) találni. A bérlők tehát bizonyos mértékig kényszerhelyzetben vannak, a kereslet ezért csak lassan tud reagálni az áremelkedésre.
Az igaz, hogy az átlagos nettó jövedelmek növekedtek. Ezt azonban úgy érték el, hogy az adórendszer változása miatt az alacsony jövedelmek stagnáltak, a magas jövedelmek pedig jelentősen megnőttek. Bérlakásban lakni pedig nem a magas jövedelműek szoktak, hiszen a magyarországi törvények kiszolgáltatják a bérlőt a tulajdonos önkényének, ezért az albérletből szinte mindenki menekül, aki csak teheti. Az marad hosszú távon az albérletben, aki az alacsony jövedelme miatt nem hitelképes. Az albérlők túlnyomó részének tehát nem nőtt meg a jövedelme. Még az átlagos jövedelmek szerény emelkedése sem indokol akkora árrobbanást, amilyen az elmúlt évben volt. Az, hogy a csúcsfizetések jelentősen nőttek, irreleváns, hiszen a legjobban keresők nem jelennek meg a lakásbérleti piac keresleti oldalán, mert ők jellemzően saját tulajdonban laknak.
A kereslet nem létező erősödése tehát nem tudja indokolni az árrobbanást. Nézzük a kínálatot. A kínálat szintén eléggé rugalmatlan annyiban, hogy lakásokat sem építeni nem lehet egyik napról a másikra, sem lerombolni annyit, hogy az jelentősen csökkentené a kínálatot. Ugyanakkor jelen van a piacon a lakóingatlanok kínálatának szűkítése olyan formában, hogy a lakásokat nem lakhatás, hanem egyéb célra (tipikusan irodának vagy turistáknak egy-két napos kiadásra, azaz apartmanoztatásra) hasznosítják, mert így nagyobb nyereséget tudnak elérni. Vagy esetleg egyáltalán nem hasznosítják, hanem hagyják üresen állni. Ezek a tendenciák mindig jelen voltak a budapesti lakáspiacon, kivéve talán az apartmanoztatást: nem véletlen, hogy pontosan az apartmanoztatás közelmúltbeli felfutásával egyidőben robbantak a budapesti albérletárak.
A kínálat ilyetén szűkítése természetesen áremelkedéshez vezet. Sok nyugat-európai város ezt már régen felismerte, és komoly büntetés terhe mellett törvényileg tiltja a lakások kivonását a piacról (az irodásítást, az üresen állni hagyást és az apartmanoztatást is). Ez egy olyan lehetőség, amivel hatékonyan fel lehet lépni a helyi jövedelmekből nem megfizethető albérletárak kialakulása ellen.
# 10 # 11
Hagyjuk már ezt a piac gazdaságos maszlagokat...
Nézzünk egy példát mondjuk ott van Németország ott se kérnek el egy teljesen átlagos albérletért egy német havi fizetést!
De 92 óta kint élnek rokonomék kanadában és ott sincs ez a népi mentalitás hogy kérjünk el egy kanadai havi fizetést egy átlagos albérletért!
Itt arról van szó hogy magyar ember magyarnak a farkasa!
# 14
Igen mert sokan rá vannak kényszerülve és sokan ezt gátlástalanul ki is használják!
# 16
Én tudom hogy a magyar semmi nem érdekli csak sír hogy itt minden rossz meg ... közben egymásnak csináljuk a rosszat!
Kérdező te ezeket amúgy komolyan írod?
"azt is hogy a bérlő sokkal jobban lelakja a lakást mint az aki tulajdonos"
Egyetértek veled, de ezzel a résszel nem. Ugyanúgy vigyázunk a lakásra, mintha a sajátunk lenne. Már miért lennénk rosszabbak, mintha a tulaj lakik itt? És amúgy tőlünk még mindig csak havi 45 ezret kérnek egy jelenleg 11-12 millió körüli árú másfél szobás lakásért.
Amiket felsoroltál nálunk nincs. Pont úgy bánunk a lakással mintha a sajátunk lenne. Megbecsüljük, hogy csak ennyi a bérleti díj. Nem elpusztult lyuk. Az árat ingatlan hirdetés alapján írtam, bár most meg már nem találok környéki hirdetést 14 millió alatt. :(
Város széle, de nagyon jó közlekedéssel és nem panel, rezsivel együtt is 80e alatt kijön egy hónap.
Ha a másik oldalon lennék akkor én is olyan lennék mint te. De így a bérlői oldalon viszont örülök, hogy mélyen piaci ár alatt adják ki. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!