Tartózkodási hely bejelentése, ha a tulajdonos nem járul hozzá és a bérleti szerződést nem írta alá tanú, csak mi ketten?
Szegeden van a lakóhelyem, Budapestre költöztem és a tulaj ellenzi azt, hogy bejelentsem ezt a címet tartózkodásiként. Az indok az volt, hogy akkor 5 évig nekem jogom lesz itt lakni és nem tehet ki. Szerintem ez süket duma, csak nem adózik a bérbeadás után. Ha bejelentkezem a tudta nélkül, akkor ő kap valamilyen értesítést? A bérleti szerződést aláírtuk (de az édesanyjáé a lakás és ő írta alá, hiába volt itt az anyja is), de nem írta alá tanú.
Főként azért szeretném ezt elintézni, hogy ne kelljen hazajárnom a háziorvoshoz bármilyen betegség esetén. Valamilyen ötlet, hogy mit tehetek, vagy csak hagyjam a fenébe?
besétálsz az okmányirodába, kitöltöd a lakcímbejelentőt és bemutatod a szerződést...
amúgy 3 munkanapod van törvény szerint a valós tartózkodási helyed bejelentésére
Szerintetek érdemes lenne-e megemlítenem neki, hogy tanúkkal hitelesítsük a szerződést? Mert igazából elég gyorsan költöztem, megnéztem a lakást, rámondtam az igent - mindezt este 6kor - és azonnal be is költöztem. Eddig nagyon rendes volt, bútorozott, felszerelt a lakás, ha valami nem volt és szóltam, rövid időn belül hozott (pl. tükör, a fürdőszobába, porszívó, ruhaszárító).
Más részről, ha bejelentkezem, akkor erről ő nem kap semmiféle értesítést, mert nem akarok vele balhét, de az a 3 nap is már jócskán lejárt (amúgy ilyenkor van büntetés a késedelemért?).
Kérdező, nem kapsz semmilyen büntetést, még akkor sem, ha egyáltalán nem is jelentkeznél be!
Két választásod van: Vagy két tanúval aláíratjátok a szerződést a tulajjal együtt, s azt beviszed az önkormányzathoz, ahol vagy bejelentenek csak a szerződés alapján, vagy nem (ilyenre is volt már precedens). Vagy aláírja a tulaj a lakcímbejelentő lapot, és minden gond nélkül bejelentkezhetsz.
"#2 Ha nincs két tanúval ellátott szerződése, azt NEM fogadják el az okmányirodában!"
linkelnéd azt a jogszabályi hivatkozást, ami alapján nem fogadhatja el ;)
"27/A. §206 (1)207 A szállásadó bármely járási hivatalnál személyesen vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti elektronikus kapcsolattartás útján nyilatkozhat arról, hogy a lakcímbejelentéshez szükséges hozzájárulását olyan módon adja meg, hogy208
a) a lakcímbejelentéskor a bejelentkezővel együtt személyesen jelenik meg, vagy
b)209 a lakcímbejelentéshez a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti elektronikus kapcsolattartás útján előzetesen járul hozzá.
(2) Ha a szállásadó nem él az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattételi jogával, akkor a bejelentéshez szükséges, a 26. § (4) bekezdése szerinti hozzájárulást a lakcímjelentő lap aláírásával adja meg.
(3)210 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani."
Gondolom nem kell definiálnom a bizonyító erejű magánokirat, illetve közokirat fogalmát!
Azért megteszem:
"Magánokirat
A közokiraton kívül minden okirat magánokirat. A magánokiratokat a bizonyító erő szempontjából két csoportra oszthatjuk.
Teljes bizonyító erejű magánokirat
Úgynevezett teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül az az okirat,
- amelyet a kiállító saját kezűleg írt és aláírt;
- amelyen két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el [ilyenkor az okiraton a tanúk lakóhelyét (címét) is fel kell tüntetni];
- amelyen a kiállító aláírását vagy kézjegyét bíróság vagy közjegyző hitelesítette;
- amelyet a gazdálkodó szervezet az üzleti körében állított ki, s amelyet szabályszerűen aláírtak;"
És mi a helyzet, hogyha nem a tulaj, hanem a fia az akivel a szerződést kötöttem, habár a tulaj is jelen volt? Mert a bérleti szerződésen csak a fia szerepel, csak ő írta alá.
Egyébként fejlemény, hogy pont ma hívott fel és megemlítettem neki a tanúkkal való hitelesíttetést, azt mondta jogilag így is rendben van a szerződés, de ha akarom, persze, legközelebb hozza magával az ő példányát és mindkettőt aláírattatjuk tanúkkal =)
Amúgy mindenkinek nagyon köszönöm a gyors válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!