Ha szabályozzák az Airbnb-s lakáskiadást, akkor csökkenni fognak az albérlet árak Budapesten?
#10: Ha van némi fogalmad, pont egy triviális adót növelne 4x-esére, miközben minden más mellett (Booking, AirBnB jutalék, stb.) viszonylag eltörpül.
Nem ettől fognak csődbe menni, főleg a 200 ingatlant kezelő "anyacégek".
Kicsit megdöbbentettek a válaszok. Totál egyértelműen az albérelet árak növekedése ellen dolgozik az rövid távú kiadás betiltása. Hogy miért? Mert ezeknek a lakásoknak egy jó része a hosszú távú bérlői piacra kerül, a másik részét pedig eladják és lakhatási célra fogják haszálni. Magyarán a bérleti piacon új kínálat jelenik meg és cserébe kereslet is csökken, mert hát valakik csak megveszik az eladóvá vált lakásokat.
Konkrét hatása is van már a kerületben:
"Néhány hete jelentették csak be, hogy 2026-tól nem lehet airbnb-zni Terézvárosban, azonnal több, mint 5%-kal estek az árak és az eladó lakások száma is közel a felével nőtt pillanatok alatt, ami további áresést vetít előre. (Miközben a környező kerületekben még nőttek is az árak.)"
Persze csak és kizárólag attól, hogy egyetlen kerületben betiltják ezt, nem fog padlónak esni az ingatlan piac, de ha tényleg az lenne a kormányzat célja, hogy a megfizethetőbb lakhatást biztosítsa, akkor kismillió lehetősége lenne erre:
Ja és még valami. Az emberek brutálisan nincsenek tisztában az arányokkal.
"5-8 ezer közé tippelik az airbnb-ben hasznositott lakások számát.hosszútávra meg kb 170 ezer lakás van kiadva.Kiadó lakást kereső (új bérlő,vagy másikat kereső bérlő)meg lehet vagy 200 ezer.Szerinted?"
Ha 170 ezer lakás van kiadva és a kínálati oldalra instant bebukna több EZER lakás, ahová nincs bérlő, akkor szerinted mit csinálna a bérleti díjakkal? Szerinted a 200 ezer bérlő mekkora része aktív kereső? Pár száz? Pár ezer? Hatalmas kilengést okozna azonnal az árkaban ez a kereslet, mint ami a Covid esetében volt, sokszor féláron mentek a lakások, pedig aztán akkor sem történt más, mint kiesett néhány ezer lakás a piacra hirtelen. Nyilván idővel beállna egy valamekkora egyensúly a kezdeti pánik után, de nyilvánvalóan csökkentené érezhetően az árakat.
#12: Totál egyértelműen a momentum részéről egy populista intézkedés, a Fidesz pedig beállt mögé, mert kimatekozta, hogy végül is Orbán Ráhelnek és a BDPST projekteknek csak jó, ha azok a turisták, akik tehetik, inkább zsebbe nyúlnak jobban és ha csak a felük is, de kifizeti a szállodát, ami hozzájuk csorog be majd bevételként.
A hátizsákos norvég turista meg eddig se pörgetett sok GDP-t, ilyenek csak a tömeget növelték és koptatták a járdát.
Betiltani amúgy se fogják, jelenleg moratórium van és adónövelés. Tehát jó kapitalista szokás szerint azokat szenvedtetik, akik kicsiben tolták és ténylegesen normálisan, a 200+ ingatlanokat kezelő mágnások meg maximum bosszankodnak az újabb könyvelési tételen 2 embert elküldenek a csapatból és elhalasztják egy évvel a kocsicserét/nyaralást.
"Ha 170 ezer lakás van kiadva és a kínálati oldalra instant bebukna több EZER lakás, ahová nincs bérlő, akkor szerinted mit csinálna a bérleti díjakkal?"
Azt nem veszed figyelembe, hogy eddig sem az üzletileg felvilágosultabb, akár több ingatlannal, komoly egzisztenciával, stb. rendelkező réteg volt hajlamos árat engedni, ha éppen hetekig, hónapokig nem csörgött a telefon vagy csak a sokadik ingatlanos fárasztotta, hanem az átlagjózsik meg átlagmancik a szocreál feelinges lakásukét a retro bútorzattal.
Meg persze az, aki a jófejség álcája mögé bújva így akart normálisabb bérlőjelöltet halászni magának, mert nem kenyérre kellett neki az a plusz 20-30 ezer, de inkább win-win szituációban kiadta olyannak, aki nem igazán lakja le, szellemként létezik egyedülálló informatikusként vagy valami nagyon csendes, de jól fizető, stabil jövedelmű emberként, hiába adta volna meg több ember a piaci árat, az egyikről lerítt, hogy tivornyázna ott, nem tudná megállni, a másik családos kisgyerekkel, a harmadik esélyes, hogy a párjával teherbe esik és akkor nehezebb kilakoltatni, a negyediknek meg a kutyája barmolna szét mindent, az ötödik meg esetleg masszív alkesz és mindig késve vagy sehogy sem fizetne.
"Hatalmas kilengést okozna azonnal az árkaban ez a kereslet, mint ami a Covid esetében volt, sokszor féláron mentek a lakások"
Nagyon más mozit nézünk. A REÁLérték grafikonban volt egy pici süllyedés és nem a covid alatt, hanem a covid után pár évvel, mikor beütött a vágtató infláció és hja, az ingatlanok (amik addig emelkedtek ÉVENTE 20-30%-ot) ezúttal éppen csak alig nőttek 2-3-4%-ot, mert mindenki spórolni kezdett, elhalasztották a lakásvásárlást.
De nem csökkent a nominálérték és az infláció miatt pláne nem fog.
Tényleg más mozit nézünk. A Covid alatt a bérleti díjak jelentősen, nominálisan és reálértékben is bezuhantak. Nyilván nem tartósan.
Viszont olyan továbbra sincs, hogy ha a bérlői piacra plusz kínálat érkezik, miközben a kereslet a legjobb esetben is stagnál (vagy inkább csökken) az ne az árcsökkenés irányába hasson...
#15 Igazad van, csak itt be kell más tényezőket is számítani.
Az Airbnb-s lakások az elit kategóriában vannak általában (a tulaj legalábbis magas bérleti díjat szeretne érte), tehát a magas bérleti díjas lakások között lesz nagyobb a kínálat. A kereslet most sokkal magasabb, mint a kínálat, ha az a pár ezer lakás megjelenik az nem sokkal csökkenti a különbséget. Ezek a lakások általában pont a legdrágább részein vannak a fővárosnak ahol a legnagyobb a kereslet.
Vagyis elméletileg igazad van, a valóság meg majd megmutatja magát. A covid alatt pont ott lett sok kiadó lakás ahol a legkevesebbet fizetők, az egyetemisták laktak, hiszen azoknak nem kellett lakás az online oktatás ideje alatt. Aki dolgozik annak muszáj laknia valahol akkor is ha lezárás van és igen kevesen költöztek haza a szüleikhez közben.
Persze volt arra is példa, a páromnak is van kollégája aki akkor inkább leköltözött a Velencei tó mellé és onnan jár be azóta is, egy ismerősünk meg eladta a budapesti lakását és a Balaton mellől jár be dolgozni ha nem elég online végeznie a feladatát éppen.
"Az Airbnb-s lakások az elit kategóriában vannak általában"
"Ha a bérautók piacán van 10ezer db Suzuki Vitara, és hirtelen bekerül melléjük 1000db Audi A6, akkor nem leszenk olcsóbbak sem a Suzukik, sem az Audik."
Nos egészen konkrétan mindkettő példa butaság. Nem igazán veszitek azt figyelembe, hogy gyűrűzik a hatása az egésznek.
Ha több bérató van, akkor csökkenni fog a bérautók ára. Ha csökken az áruk, akkor többen fognak bérelni. Ha többen bérelnek és kiesik a kereslet az autóvásárlók mögül, akkor az autó árak is esnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!