Léteznek még egyáltalán normális bérlők?
Egy hete hirdettem meg a lakásomat. Hát komolyan mondom, eddig szinte csak cickányok jelentkeztek. De tipikusan ez a ránézel a profilra és máris 5 év felfüggesztett. Csomó szutyokfejű tipikus mocskos.
Pedig normális áron hirdetek normális lakást egy jó környéken. De már úgy idegesít, hogy nem jelentkeznek olyanok, akik legalább egy összetett mondatot le tudnának írni helyesírási hibák nélkül, és legalább egy kicsit olyan bejelentett munkavállaló feje lenne.
Hölgyek-urak, sikerült kiadni egy normális párnak. Azt azonban szeretném megjegyezni, hogy az ország nem csak Budapestből áll. (Ez itt Kelet-Magyarországon egy megyeszékhely.)
Amit viszont nekem is át kellett gondolnom, hogy a gépesítés már szinte kötelező, ha albérletet akar kiadni az ember. Sokan gyakorlatilag csak néhány bőrönddel akarnak jönni, és kész. Úgyhogy kereslet-kínálat, ha a piac elvárja a gépesítést és az alapvető bútorokat, úgy muszáj ennek eleget tenni, és befektetni. Ez volt nekem is a tanulság.
a legigazságosabb piac az albérleti és úgy általában az ingatlanpiac, mert a kereslet-kínálat alapján alakul ki az ár.
a kiadónak és a bérlőnek is alkalmazkodni kell egymáshoz.
nincs hatósági ár, ami torzítaná a versenyt és az ár az összes körülményt figyelembe veszi.
a bérlők sokszor nem gondolnak bele, hogy a kiadással mennyi költség és munka jár. egy felújítás gépesítés, de egy szimpla festés is annyiba kerül, hogy az évekig tarthat mire visszahozza az árát.
ezt is meg kell fizetni a bérleti díjban bizony, viszont cserébe kapsz egy lakást, amit csak lakni kell és nem kell foglalkozni senkivel, semmivel a lakással kapcsolatban.
A bérlőnek olyan lakást kell bérelni, amit elbír a pénztárcája és ezért kompromisszumot is kell vállalnia. nem muszáj belvárosban , vagy teljesen felújított lakásban lakni.
Az általános gazdasági helyzetért nem ők a felelősek, hanem a kormány elsősorban és a gazdasági környezet időnként, ha probléma van.
Nincs tisztességesebb és hatékonyabb a piacgazdaságnál, ahol az embereken múlik, hogy érvényesülnek.
A probléma mindig a kormányokkal van, vagy a mindent másoktól váró emberekkel, akik nem akarnak alkalmazkodni az élethez.
senki nem fog veszteségesen, vagy nem megérő dolgot adni bárkinek, bármit ez alapszabály.
ehhez kell alkalmazkodni mindnekinek. bérlőnek, kormánynak és az utóbbinak támogatnia kell azokat, akik önhibájukon kivül jutnak nehéz helyzetbe, de csak addig, amíg jogosultak rá és ki tudnak lábalni a helyzetükből.
Ez összetett dolog, de alapvetően előrelátónak kell lenni mindnekinek és felkészülni a jövőre. gyűjteni, spórolni és jobb munkát keresni stb
"egy szimpla festés is annyiba kerül, hogy az évekig tarthat mire visszahozza az árát"
Te mi a francról beszélsz? :D Egy másfél szobás lakás tisztasági festésének 25-30e Ft az anyagköltsége, ha magam csinálom, és a legolcsóbb budapesti albérlet is havi 150e Ft már, jobb környékeken 250e sem túlzás. De ha túl drága az időm és festővel csináltatom is kijön egyhavi bérleti díjból. Esetleg 6-7 évente tönkremegy egy háztartási gép, és 100e Ft venni egy újat, ami ismét csak bőven kijön egyhavi bérleti díjból... hagyjuk már. :D
"a legigazságosabb piac az albérleti és úgy általában az ingatlanpiac"
Csak annyira igazságos, mint egy soha véget nem érő Monopoly játék, amibe utólag csatlakoztál be. :))
Írom ezt úgy, hogy több lakást is kiadunk, kihasználjuk a rendszer adta lehetőségeket, ettől még nem érzem igazságosnak. Csak azzal nem segítenék senkin, ha én is szegény maradnék.
#24 én nemcsak a festésről beszéltem, hanem az összes javítandó cserélendő dolgokról. amit te írsz, annyi kiadásból a lakás élhető lesz, de nem lesz felújított, modern állapotú, amit nyílván alacsonyabb áron fogsz tudni kiadni. ezzel nincs baj. ez is a piac része. ide jönnek majd a kisebb pénzűek.
a nagyobb milliós költségek nem havonta jelentkeznek, hanem amikor az egészet fel kell újítani egy idő után és akkor lesz egy nagyobb kiadás, vagy már eleve úgy indítasz és akkor.
a piacgazdaságban nincs egyenlőség és ez a jó. az igazságosság nem azt jelenti, hogy mindenki ott lakhat ahol szeretne, hanem ott, ahol a jövedelmi viszonyai megengedik és amit azért tett addig az életében.
de leírtam minden körülményt, ami ezt árnyalja, azt is értelmezd hozzá.
a valóság leghűbb leképezése a piacgazdaság, ahol egyensúlyba kerülnek az érdemek szerinti életszínvonal.
ha egy társadalom korrupt, nem hatékony a termelékenység emaitt és az állam, meg a különböző érdekcsoportok kilopják belőle a pénzt, eltorzítják a korrupcióval , mint amit Magyarországhon látunk az nem a piacgazdaság bűne, hanem a társadalmi emntalitás,a kormányzati műkődés az oka.
Nyugaton, ahol hagyják érvényesülni a piacgazdaságot és egyenlő feltételeket adnak az állampolgároknak oktatás, támogatás stb ezt ott kialakul az egészséges vagyoni társadalmi rétegződés.
Ott is van nagy vagyoni olló, de az átlagemberek jól megélnek és ki tudják fizetni a magasabb bérleti díjakat is és még marad is a zsebükben.
"amikor az egészet fel kell újítani"
Ez kb 30 évente esedékes, és most picit sem túlzok. 30 évente ráköltesz egy 50 nm-es lakásra mai árakon számolva 6-7 milliót, amit kiadsz 200-ért, tehát a bérleti díj kevesebb, mint 10%-a megy el erre. Ne próbáld már meg úgy beállítani ezt a helyzetet, mintha a kiadók nem gazdagodnánk meg rajta. Nem csinálnák ennyien, ha így lenne.
"piacgazdaságban nincs egyenlőség és ez a jó"
Annak aki fent van, annak biztosan jó. Én nem vagyok egy nagy kutya, csak három lakást adunk ki, de nem gondolom, hogy emiatt többet tettem az életben, mint egy mentős aki örül hogy megkeres havi 400 nettót. Csak ügyesebben játszom ki a rendszert.
"Nyugaton, ahol hagyják érvényesülni a piacgazdaságot"
Ausztria nyugat? Mert Bécsben valami 30%-a van önkormányzati tulajdonban a lakásállománynak. Ez hogy egyeztethető össze a szabad piaci versennyel? :)
a lakáskiadás egy üzlet, mint bármely más üzlet, befektetés, amitől bizonyos százalék profitot remél a kiadó.
igazad van, hogy megéri, hiszen foglalkoznak vele. ebben nem vitatkozom :)
azt se hagyd ki, hogy az ingatlant meg is kell venni ,nem az égből pottyan le . egy 50nmes lakás Budapesten mondjuk 50 millió ft.
200 ezres havi profittal évi 2.4 millió bevétellel az 4.8%-os profit
és ebben nincs benne a költsége. adózás, fenntartás, felújítás.
az igaz,h az ingatlan értéke növekszik, de az infláció is.
a lakás nm2 árak 2007 óta 3.3x -ozódtak, az infláció 2.3-szoros
2007-2023 3.3x
2007-2024 2.3x
ha azt vesszük, hogy tovább folytatódik ez a tendencia ,akkor kb 50 millió ft-ot nyersz 17 alatt az ingatlan reáláremelkedésből,ha nem vesszük az inflációt.
Ez évi 3millió Ft.
Tehát összesen évi 5,4 millió a haszon mínusz a felújítások és adózás után még ennél is kevesebb marad.
az évi adóterhe 210 ezer ft. a felújítások ahogy írod legyen 17 évre számolva 4 millió ft, ami 235 ezer évente.
mondjuk ezt a 30 évi 6-7 milliót is kevésnek találom,mert egy szimpla mobilklima telepítése szobánként is fél millió ft, de legyen ahogy írod.
ez évente 5 milliós haszon egy 50 milliós lakáson, ami 10%os profit.
Nem vagyok közgazdász se ingatlanos.
10%os profit se nem alacsony, se nem kiemelkedő, de azért nem rossz. de akkor a lakásárak bizonytalansága,a gazdasági helyzet változékonyága az albérlők által esetleg okozott nem előrelátható károk plusz felújítási költségek, amik 17 év múlva biztos nem 6-7 millió lesz, hanem lehet duplája mondjuk, vagy hogy lesz idő, amikor üresen áll.
Befektetésként nézve messze nem tekinthető meggazdagodásnak.
pld ha az amerikai indexbe fektettél 2007ben 1400 és most 5300.az 3.4 szerezés dollárban.
Az forintban 6.8-szorozás minusz infláció kb 200 milliós nyereséged van az 50 helyett.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!