Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Bérbeadók! Ha a bérlő szeretne...

Bérbeadók! Ha a bérlő szeretne fejlesztést a lakáson, ennek az anyagi fedezete hogy lenne korrekt?

Figyelt kérdés

Kb. 5 éve lakunk itt, tehát nem friss lakók vagyunk. Nagyrészt bútorozatlan lakásról van szó.

A fenti kérdésben nagyobb beruházásra gondolok (nyilván egy polc vagy ilyesmi az olyan, hogy én akarom, megveszem magamnak, engedélyt kérek a fallyuggatásra, és ennyi).


A konkrét példám a légkondi lenne: alapból nem volt a lakásban, de az elmúlt évek elmebeteg időjárása után egyre inkább szükségét látnánk. Viszont nyilván ha falfúrás kivezetés tökömtudja... az nem olyan, mint egy új szekrény, hogy visszük magunkkal, ha elköltözünk, logikusan marad itt, hiszen nem hagyunk utána lyukat a falban.

Így ez így két ellentétes érdek egyszerre. Én akarom, nem a tulaj - úgy logikus, hogy én fizessem. Viszont a lakásban marad, értéket növel - ilyen szempontból a tulaj "reszortja".

Hogy lenne korrekt szerintetek?

(A kérdés általánosságban is érdekel, tehát lehetne szó konyhabútorról, beépített szekrényről, mosogatógépről stb., a lényeg az elv, hogy a lakás értékét növeli, de a bérlő akarja, és nem létszükséglet.)



2023. máj. 22. 18:23
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
88%

Én is gondolkodtam sokáig ilyenen bérlőként, még azt az ötletet dobnám be, hogy kitaláltok egy "avulást" az eszköznek és majd kiköltözéskor ezen az áron "megveszi" tőletek a tulaj (akár úgy, hogy lelakhatjátok).

Mit tudom én, tegyük fel, hogy 5 év múlva nem fog érni semmit. Legyen a klíma ára (hasra csapok) 200 ezer forint.

Ha 2 év múlva kiköltöztök, akkor ez azt jelenti, hogy 200 000 - (200 000 / 5 * 2) forintért, vagyis ~120 ezer forintért vagy egy összegben megveheti a tulaj, vagy lelakjátok.


Ennek azt az előnyét látom, hogy a tulajnak sem kerül pénzbe, de ti sem ingyen adjátok oda és a végén a tulajdonos sem teli áron jut egy "kényszer" klímához.

2023. máj. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:
0%
nekem 400 lakasom van kiadva, megengedem mindenkinek hogy ujitsa fel ugy ha megbeszeli velem es elmondja a terveit.
2023. máj. 23. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
87%

Érdekes kérdés. Én bérbeadóként, ha felmerülne az igény, beszereltetném saját költségen (akkor legalább azt is én választom meg, hogy kivel milyen típust építtetek be), illetve már nem, mert van a kiadott lakásomban klíma, de ha nem lenne, akkor így tennék. Ebben az esetben nincs is ilyen probléma, hogy lelakni az árát, meg ilyenek.

Viszont azt be kell látni, hogy nem lehet ilyen így kijelenteni, hogy pl. "Tulaj költsége, de lakóként felajánlhatod, hogy te fizeted az éves takarítást" vagy "a tulaj feladata lenne felmérni és a (hosszútávú) albérlő számára kialakítani egy ideális otthont." Nem kötelezhető arra a tulaj, hogy saját költségén beszereltessen bármit is újonnan a lakásba, hiszen a bérlő a megtekintett állapotban vette ki a lakást. Azt sem köteles megengedni, hogy a bérlő saját költségén szereltesse be.


Kérdező, én a helyedben megkérdezném a tulajt. Ha legalább olyan korrekt, mint amilyennek te tűnsz a kérdésed alapján, akkor meg lehet beszélni vele a dolgot. Lehet, hogy először nem is az anyagi kérdést vetném fel a helyedben, csak annyit, hogy gondolkodtatok, és örülnétek, ha lenne klíma, mert meleg van a lakásban. Aztán ha erre azt mondja, hogy jó ötlet, beszerelteti, akkor minden oké. Vagy azt is mondhatja, hogy oké, szereltessétek be ti, ő nem foglalkozik vele, fizessétek ki, majd a számla alapján ő fizeti nektek, vagy lelakhatjátok. Ha magától nem ajánl ilyen megoldást, akkor vesd fel te.

2023. máj. 24. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 ascelpius válasza:

"A cirkó kapcsán is ugyanebben állapodtunk meg, hiszen mi használjuk."

Ez speciel pont a tulaj költsége lenne, a karbantartást minden esetben a bérbeadónak kell állni. Ő felel azért, hogy a kiadott ingatlan és hozzátartozó eszközök működőképesek legyenek. (persze leszámítva amikor a bérlő teszi tönkre őket mert nem rendeltetésnek megfelelően használta)


Amúgy a 13-as adja a legjobb választ: te abban az állapotban vetted ki a lakást amiben volt, ezért a tulaj nem kötelezhető semmire, a jelenlegi állapotot elfogadtad a szerződés aláírásával. Legegyszerűbb megoldás felhozni tulajnak a témát és megkérdezni milyen megoldást lehetne találni. Mivel régóta bérlők vagytok nem gondolom, hogy forgatni fogja a szemét miatta :)

2023. jún. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Nekem már volt egy klíma a lakásban amikor kivettem, de a kégli nem amerikai konyhás. Namármost pont a délutáni napot kapja telibe a konyha amikor főznék, ami nyáron szinte lehetelen mert akár 35 fok is lehet (hiába megy a nappaliban a másik klíma). Ha bekapcsolom netán sűtőt 38-40 fok is van. Eddig nem volt akkora gond, de a mai árak mellet kezdek átszokni a rendelésről az otthon főzésre, eddig csak max hétvégén főztem, akkor megoldottam délelőtt viszont hétköznap csak munka után tudok. Panel és a legfelső szint. Én úgy egyeztem meg végül a tulajjal, hogy ő fizeti a készüléket (mivel az ott marad) én meg a beszerelést (mert nekem kell, neki jó így is, és lehet a kövi bérlőnek is jó lenne). Természetesen közösen választottunk klímást. Először nem örült még ennek sem, meg hangoztatta, hogy dehát tudam, hogy nincs ott klíma, én mondtam neki oook, csak 4 évvel ezelőtt nem gondoltam, hogy ilyen brutál kajaárak lesznek, h rendeszeresen főzőcskéznem kell...
2023. jún. 5. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!