Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Milyen lehetőségem van, ha ki...

Milyen lehetőségem van, ha ki akarom adni a házam, de félek, hogy nem fizet az albérlő? Természetesen közjegyzői szerződéssel adnám ki

Figyelt kérdés

Inkább adózok, mint hogy ne tudjam kirakni, vagy még engem büntessenek meg, szeretek nyugodtan aludni. Egy agglomerációs kisváros, bérleti díjak 100-120 körül vannak. Attól tartok, hogy ha valami oknál fogva nem fizet, akkor a moratórium alatt nem tudom kirakni, és tetemes adósságot halmoz fel. Nincs bennem bizalom senki iránt, ismerősnek sem adnám ki feketén. A ház nagy telken van, de ha a bérlő nem tart igényt a kertre, akkor azt természetesen rendezem, nekem is így lenne a legjobb. Így csak olyan 300 m² füves területe lenne a ház előtt, de ha arra sem tart igényt, akkor kéthetente levágom azt is. Az ingatlan 2 szobás, konyha, kamra, fürdőszoba+wc, előtér helyiségeket foglal magában, illetve igény esetén egy tárolót, ami kívülről közelíthető meg, pl biciklinek. Elgondolásom szerint, egy szobát nem adnék ki, a szobában antik bútorok és nem használt műszerek vannak, aránylag nagy értékben, viszont az a szoba nincs rendbetéve, 30 éves hengerelt fal, hullámos padló, stb. Tehát arra gondoltam, hogy azt az egy szobát nem adom ki, a bérleti díj természetesen ez által 2/3 részére csökken, (70.000 Ft). Ez által az előtér helyiség "közös" használatú lenne, de egy ajtó zárásával teljes mértékben megmaradna a privát szféra. Ha esetleg véletlen valamiért be kellene mennem, akkor természetesen egyeztetnék. Ami nagy előny, hogy abba a szobába van minden gépészet, mivel úgy volt tervbe, hogy kialakítunk ott egy fürdő+wc-t, de szerencsére akinek készült volna meggyógyult, és hazaköltözött. Szóval probléma esetén ott el tudom zárni a vizet, illetve az áramot lekapcsolni, felújítás címén. Fűtés gázkonvektoros. Ez mennyire járható, jogilag mennyire állja meg a helyét? Tavaly nyáron lakott benne pár hónapot egy ismerős anyukája, mert kiégett a konyhája, természetesen ő csak rezsit fizetett, viszont amíg ott lakott, a saját házára széljegyre kerültem. Plusz pénzt nem fogadtam el, viszont az ügyvédi szerződést ő állta.

Nem vagyok egy házsártos, kötekedős ember, de kaptam már annyi szart az élettől, hogy szeretek minden eshetőségre a legjobban felkészülni, és mivel nem kenyérre kell, így inkább nem adom ki, ha nem tudom magam maximálisan bebiztosítani.

Valamint, mivel a közjegyzői szerződés 2 havi bérleti díj ára, ezt ki szokta fizetni?


2022. máj. 9. 12:00
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%

Szóval bejársz az udvarra, bejársz a házba, nem veheti megfelelően birtokba, amit kibérelt, bármikor lekötheted bármilyen közműről a reménybeli bérlőt, de még te aggódsz, hogy nem lesz korrekt a másik fél.

Hát... oké.

2022. máj. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
81%

Semmire nincs 100%-os garancia, de a legbiztonságosabb a közjegyzői KIKÖLTÖZÉSI ZÁRADÉK, ezt külön is megcsináltathatod, akár kéttanús magánszerződéshez is. Ebben az esetben olcsóbb, mintha az egész szerződést közjegyző készíti.

A másik, amivel védve vagy - azaz moratórium alatt is kiköltöztethető - az a "Befogadói nyilatkozat" amit a jövendőbeli bérlő hoz írásban, letanúzva, hogy ki az aki felmondásod után befogadja.

És a harmadik tétel, az emberismeret és az élettapasztalat részedről.

...és tartsd meg a jó szokásodat, hogy SENKIBEN ne bízz meg puszira!

2022. máj. 9. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
2-es vagyok azt lehagytam, hogy a közjegyzőt természetesen te fizeted, mert neked az elsődleges érdeked.
2022. máj. 9. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Nézd, a legkényelmesebb az lenne, ha olyan jogszabályi háttér lenne, hogy az ember nyugodtan kiadhatja a saját tulajdonát, és ha nem fizetnek, akkor pár órán belül az erre hivatott szolgálat szépen kipakolja. De amíg ilyen nincs, a 30 milliós házamat meg 5 millió ingóságot nem tudom jó szívvel rábízni senkire, megfelelő biztosíték nélkül. (Nem, a kaució nem az, mivel pl egy esetleges noverberi nem fizetés esetén márciusra akár milliós tartozást is felhalmozhat, arról nem is beszélve, hogy akár sok milliós kárt is tehet. Pl összetört csempe, felszedett parketta, leamortizált fal, stb.) Az nem érdekel, ha rendetlenség van, a néni amíg ott lakott, szűk 4 hónapig, egyetlen egyszer voltam bent, mert egy gépet vittünk, pont a legelején. Ott szabadkozott, hogy rendetlenség van, mert mosott. (Minden ruháját átjárt a füst, egy hétig csak mosott.) Őszintén mondom, hogy nem érdekelt. Nem vagyok kötekedős típus, ha fizet, és nem tesz tönkre semmit, akkor nem lesz probléma. De ennyiért itt semmit nem kap, a minigarzon is 100.
2022. máj. 9. 12:39
 5/15 A kérdező kommentje:

2,3.


Köszönöm, csak ugye itt is a probléma, hogy kifizetem a közjegyzőt, és ha 4 hónapig marad, akkor nekem semmi hasznom nem volt. Ha hamarabb lép, akkor mínuszba vagyok. Szóval nekem az 5. hónaptól hoz, addig csak visz. Szerződést mindenképpen csak közjegyző előtt, a házi papírfecnit inkább hagyom.

2022. máj. 9. 12:44
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

#5

Eleve határozott idejű szerződést kell kötni, (1 év) amit a lejárat és a kölcsönös elégedettség után lehet határozatlan idejűvé változtatni.

Természetesen a határozott idejű esetén is jöhetnek előre nem látható emberi szempontok, ezt szokták a 2 havi kaució visszatartásával szankcionálni.

Ha nagyon korrekt akarsz lenni, te is teszel a bérlő felé ígéretet anyagi visszatérítésről, ha részedről következik be változás a határozott idejű szerződés előbbi felbontásáról (eladás, betegséged, vagy egyéb). De ez csak arra vonatkozik, ha nem a bérlő szerződésszegő magatartása miatt kell korábban szerződést bontani.

Papírfecni?

A magánszerződés nem csak egy papírfecni, még ha egy papírfecnire is íródott. Ennek is megvannak az alaki és feltételei - a netről is letölthetőek - a bíróság előtt is helytállóak.

De távol álljon tőlem, hogy a közjegyzőiről lebeszéljelek!

Ennek ellenére azt azért elmondom, hogy a közjegyző csak azokat foglalja közokiratba, amit te elmondasz, annak a jogi helytállóságát nem vizsgálja.

Ezért jobb ügyvéddel megíratni a szerződést, záradékkal és mindennel együtt, majd közjegyzővel azt ellenjegyeztetni.

2022. máj. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
63%
Ha ennyire fosol, akkor ne add ki. Ennyi
2022. máj. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha így gondolkodsz akkor inkább ne add ki, a nyugalmad többet ér mint a pénz.
2022. máj. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
A közjegyzői díj nem kerül kéthavi bérleti díjba.
2022. máj. 9. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
0%

Hozzáértő ingatlanossal add ki, aki jó emberismerő!

Nekünk bevált.

2022. máj. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!